Peníze a ceny

Ceny potravin a služeb jsou srovnatelné s cenami v ČR. Ceny se liší rovněž podle lokalit v závislosti na ročním období a návštěvnosti daného regionu. Smlouvání při nákupech na tržištích je běžnou záležitostí, musí však probíhat s úsměvem a být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Měna

Oficiální měnou na Filipínách je peso, 1 PHP = 100 centavos. Filipínsky se měna nazývá „piso“, množné číslo „pisos“.

Mince jsou v oběhu 50 a 25 centavos a 1, 5 a 10 peso. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 20, 50, 100, 500, 1000 a 2000 peso. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD, většinou také EUR, GBP a JPY) a také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná.

Nejlépe je vsadit na dolary. Spolehlivé směnárny, které směňují za kurs jenom málo se lišící od kursu oficiálního, bývají ve velkých obchodních centrech. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města ve kterých mají svou pobočku banky, které šeky mění na místní měnu. Návštěvníci směřující mimo větší města by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Platební karty přijímá většina hotelů, restaurací a obchodů, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty jsou k nalezení skoro všude, ale limit pro výběr z bankomatu je velmi nízký a velmi často jsou bankomaty mimo provoz nebo jsou v provozu pouze v rámci otevírací doby banky.[cut]

Spropitné

V restauracích nižší kategorie a vozidlech taxi není spropitné obvyklé. Ponechání spropitného ve výši 5 – 10% je obvyklé v lepších restauracích. Spropitné bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat i se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostela / mešity.

Nákupy

Stále více lidí zjišťuje, že Filipíny jsou nejlevnější asijskou nákupní destinací, kde dostane za své peníze tu nejlepší kvalitu. Najdete zde západní značkové zboží, ale stejně tak domácí rukodělné výrobky. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně ručně tkané látky, košíkářské zboží, výrobky z mosazi, výšivky, výrobky ze dřeva, oblečení, boty a dekorativní předměty z mušlí.

Ceny

Ubytování v posledním roce podražilo, za pokoj s klimatizací 1000-2000 PHP. (ostrov Luzon, Batangas, Lipa). Mimořádně drahé bylo ubytování na jezeře Taal. (Pusod conservation center) Na jezeře Tal je drahé všechno, Projžďka člunem 3000php, výstup na sopku Taal 3000PHP. Protější strana jezera (Tagaytay) je ještě dražší.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: