Internet, telefon, média

Internet je dnes v celé Číně dostupný v telefonu, paušálně stojí desítky korun měsíčně. Každý Číňan dnes používá čínské mutace facebooků, twitterů, WhatsAppů, ICQ (vždy všechno čínsky) a téměř zadarmo. Pro hodně lidí, zejména na venkově, internet znamená právě jen komunikační aplikace v telefonu,  web nikdy neviděli. V čínských městech jsou internetové kavárny na každém kroku. Dřív to byl velký pomocník zahraničních turistů (přestože nelze otevřít FB, Twitter apod.), od roku 2012 pokud chcete použít počítač, musíte se prokázat čínským OP, takže možnost vyřídit si e-mail je pro turisty nemožná. Internet a wi-fi s dobrou rychlostí dnes funguje v drtivé většině hotelů.

Telefonní SIM karty v ČLR jsou velmi levnou záležitostí. Od roku 2013 lze koupit SIM kartu pouze po předložení čínského OP nebo turistického pasu. Ceny volání a sms zprávy na území jedné provincie se pohybují okolo 10 mao/zprávu/minutu (cca 30haléřů). „Roaming“ v rámci ČLR stoupne k 1 yuanu. Mezinárodní roaming je blokovaný a musíte si ho odblokovat v jedné z kanceláří Vašeho operátora. I na malé vesnici dnes můžete koupit kartičku na dobití kreditu, většinou musíte ale zavolat na uvedené číslo a dělat to, co řekne čínský hlas nebo naprosto nesrozumitelná angličtina – poproste obsluhu v obchodě o pomoc. Mobilní signál ve městech není problém, pokrytí na venkově a v horách má nejlepší Telecom, potom Mobile a nejhůře má pokryto Unicom.

Média

Média v ČLR jsou hlídána a cenzurována. Existuje hodně způsobů, jak se dostat na americký FB či Twitter, jsou vyvíjeny a pravidelně aktualizovány různé programy, používané především cizinci, oblibu si našli i u otevřenějších Číňanů. Čína vytvořila svoje vlastní verze amerických aplikací jako je FB, WhatsApp atd., většinou existují pouze v čínském jazyce a poslední rok je registrace možná pouze na základě vlastního jména, čísla OP nebo čísla pasu a telefonního čísla. Weby, které jsou aktuálně v ČLR blokované si můžete zkontrolovat na webu http://www.greatfirewallofchina.org

Televizí jsou vybaveny snad všechny hotelové pokoje v ČLR. V běžném hotelu ale mají pouze čínské programy. V mezinárodních hostelech (Youth hostels) mají i anglické, německé, japonské a další programy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: