Doprava

Doprava v Číně prodělává prudké změny, staví se nové dálnice, železnice a linky metra. Informace je lepší na místě, od cestovatelů nebo místních, ověřovat a nespoléhat se pouze na průvodce. Oblíbenou nízkonákladovou společností je Spring Airlines a na stránkách Ctrip můžete vyhledávat a porovnávat letenky od nejrůznějších společností.

Doprava vlaky

Cestování vlakem je velice pohodlné na dálkové cesty přes noc, které ušetří a peníze a čas jinak strávený v hotelu. Ceny jízdenek se liší nejenom dle tříd sedadel/ lůžek, ale i dle tříd vlaků. Vysokorychlostní vlaky s klimatizovanými vagóny třídy C, D a G, dosahující rychlostí 200 – 300km/h jsou nejdražší a vhodné pro krátké vzdálenosti do 4 – 5 hodin jízdy. Levnější a pomalé třídy Z, T a K bez klimatizace jsou vhodné pro delší vzdálenosti, na krátkých tratích mohou být přelidněné a špinavé. Většina lůžkových vlaků se pohybuje v kategoriích Z, T a K, mnohem méně spadá do kategorie D.

Můžete zakoupit lístek na tvrdé sedadlo (Hard Seat, Ruanzuo), pohodlné sedadlo (Soft Seat, Yingzuo), lůžko v otevřeném šesti lůžkovém kupé (Hard Sleeper, Yingwo) nebo v uzavřeném čtyřlůžkovém kupé (Soft Sleeper, Ruanwo). Deluxe Soft Sleeper (Gaobao)  má pouze dvě lůžka s vlastní toaletou. Pokud cestujete lůžkovým vozem, průvodčí si od vás vezme jízdenku a vymění ji za kartičku s označením lůžka. Několik minut před vaši zastávkou vám zase jízdenku vrátí, a tak se nemusíte bát, že byste zaspali.

Na koupi jízdenky je třeba předložit pasy všech cestujících – opatření proti překupníkům. Jízdenky se začínají prodávat pouze několik dní předem, a kolem svátků jsou v mžiku vyprodané. Na krátké vzdálenosti většinou stačí koupit jízdenky těsně před odjezdem. Na nádražích jsou informace pouze v čínštině, ve velkých městech většinou alespoň jeden zaměstnanec prodeje mluví anglicky. Někdy, pokud je vlak již vyprodaný, se dá koupit lístek na stání. Více informací o vlakových spojeních lze vyhledat na stránkách Seat61.

Jak číst lístek na vlak

Jízdenka na vlak,Čína

Doprava autobusy

Kvalita dálkových autobusů je v každé provincii jiná a závisí na úrovni rozvoje dané provincie a obtížnosti terénu. Většinou mají linky pevně daný jízdní řád, lístky se kupují předem na nádraží a na zastávkách se platí přímo řidiči. Lůžkové autobusy operují zvláště ve velkých provinciích a jsou velice pohodlné. Malé minibusy jezdí bez jízdního řádu krátké frekventované trasy za fixní ceny a čekají, až se naplní.

Další druhy dopravy

Města jako Šanghaj, Peking apod. mají metro, které je velice pohodlné, klimatizované, rychlé a levné, s čitelnými nápisy a přehlednými mapami. Metro ovšem zavírá již po jedenácté hodině.

Autobusy MHD mají jízdní řády bohužel pouze v čínských znacích, v Šanghaji stojí jedna jízda 2 juany, v ostatních městech většinou 1 juan nebo i méně a platí se mincemi přímo řidiči při vstupu do vozu.

Na rozdíl od západních zemí je taxi v Číně velice levné, Šanghaj je nejdražší při základním tarifu 14 juanů, v jiných městech bývá pouze 5. Pro taxikáře si připravte název místa, kam chcete jet, napsaný v čínských znacích a ne moc malých, protože většina z nich špatně vidí a neumí anglicky. V Šanghaji je většina taxikářů poctivá a používají taxametr. V Pekingu mají naopak taxikáři velice špatnou pověst. Jezděte pouze s označenými taxi a na letištích si počkejte na stanovišti pro taxi. Ostatní vás budou chtít ošidit a pokud neznáte ceny, tak se vám těžko podaří usmlouvat lepší než jakou zaplatíte s taxametrem. Všechna čínská velkoměsta trpí dopravními zácpami, Peking je tím zvlášť pověstný, a proto s tím počítejte při cestě na letiště.

Příjezd a odjezd

Letiště v Pekingu a Šanghaji jsou asi nejčastějšími vstupními místy, ale zdaleka ne jedinými. Hlavní města provincií mohou mít spoje se sousedními zeměmi, které mohou být levnější než lety z Pekingu nebo Šanghaje. Vlakem se dá přijet z Ruska, Mongolska a Vietnamu, autobusové linky jezdí i z Pákistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu, Vietnamu a Laosu. Na těchto přechodech lze přejet i autem, na motorce, na kole nebo přejít po svých. Velice zajímavou možností je využít kombinaci loď+autobus mezi provincií Yunnan (Jün-nan) a Laosem. Loď přitom proplouvá Myanmarem, ale nedá se vystoupit.

Z Šanghaje se též můžete plavit lodí do Japonska.

S aktualizací online průvodce Číná nám pomohla JanaBraňková

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: