Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: centrum staré buddhistické kultury Mainimati, klášterní komplex Somapuri Vihara v Paharpuru, Sundarbanský národní park, přímořský rezort Cox Bazar a úchvatně chaotické hlavní město Dháka. Tam se rozhodně vydejte plavbou po řece na lodi s místními pasažéry.

Cestopisy z Bangladéše

Bangladéš byl původně východním územím Pákistánu, neboť obě oblasti byly muslimské. Samostatnost získal až v roce 1971. Dodnes je jednou z nejchudších zemí světa. Nabízí však řadu historických památek datujících se až do doby před 2000 lety. Mezi zajímavá místa patří nádherné pláže Cox Bazar a největší pobřežní mangrovníkový pás na světě Sundarban.BANGLADES

Bangladéš se nachází na jihu Asie na pobřeží Bengálského zálivu. Většinu státu tvoří nížina v soutokové oblasti veletoků Gangy a Brahmaputry, která je protkána řadou dalších řek a vodních kanálů. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Bangladéše.

Na nábřeží Burigangy v DhaceNa nábřeží Burigangy v Dhace

SunderbansSunderbans

Na bangladéšský způsob civění není jednoduché si zvyknout (foto: Karel Wolf)Na bangladéšský způsob civění není jednoduché si zvyknout (foto: Karel Wolf)

Zajímavosti v Bangladéši

Převážná část území nedosahuje ani nadmořské výšky 10 metrů. Proto je Bangladéš každoročně sužován rozsáhlými záplavami, jež často zasáhnou až 80 procent jeho rozlohy. Teplé tropické podnebí navíc provází opakované tajfuny. Pro cestovatele to znamená především věnovat zvýšenou pozornost zdrojům vody, kterou pijí, a raději se spoléhat pouze na vodu balenou. Právě na záplavách je však většina bangladéšského obyvatelstva závislá, neboť řeka s sebou přináší úrodnou půdu. Vegetace je v Bangladéši zelená po celý rok, srážkově je tato oblast jednou z nebohatších na světě. Jedinou částí země, kde se terén zvedá, je vrchovina Chittagong na jihovýchodě a kopce Sylhet na severovýchodě. Povrch se zde zvedá směrem k pohořím v sousedních zemích.

Další fotky z Bangladéše si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: