Stručný průvodce

Co by vám nemělo v Arménii uniknout: v horách skryté, dodnes fungující kláštery Tatev a Noravank, do sklály vytesaný klášter Geghard, sídlo arménské církve s katedrálou Eschmiadzin a hlavní město Jerevan. V současné době je možné navštívit také Náhorní Karabach, ale kvůli rychle se měnící bezpečnosní situaci je třeba se vždy před cestou informovat o aktuálních podmínkách.

Cestopisy z Arménie

Arménská architektura a písemnictví patří mezi světové cennosti. Většina památek se nachází v přírodě, cestovatele lákají opuštěné skalní kláštery stojící osamoceně v horách, pevnosti na ostrovech blankytně modrých jezer, kruhy z megalitů a jezera samotná. Města se pyšní bazilikami a prastarými kostely (jako ve městě Ani), nicméně hned vedle nich obvykle stojí budovy ze sovětské éry.

Arménie je jedna z trojice zakavkazských republik, které až do roku 1991 patřily k Sovětskému svazu. Na severu a východě ji lemuje pohoří Malého Kavkazu. Jinak většinu rozlohy země zaujímá Arménská vysočina, která je sopečného původu. Proto je oblast postihována častými zemětřeseními.

Zajímavosti v Arménii

Arménie je dosud země s nerozvinutým turismem, k čemuž přispívá i obtížná dostupnost. Hranice s Tureckem a Ázerbájdžánem je uzavřena, zbývá Írán a Gruzie. Země se pomalu ekonomicky vzmáhá z oddělení od Moskvy a z dnes již utlumeného konfliktu v Náhorním Karabachu. Většina přicházejících turistů míří k největšímu a zároveň nejznámějšímu vysokohorskému jezeru Sevan s mléčně zelenými vodami. Arménie nemá přístup k moři, nicméně její území zdobí celá řada menších jezer. Kulturní a historické dědictví země je obrovské. Arménie byla první zemí na světě, která přijala křesťanskou víru jako státní náboženství a to již v roce 301. Dnes se většina obyvatelstva hlásí k pravoslavné církvi.

Bezpečnost v Arménii

V souvislosti s eskalací napětí a ozbrojenými střety na hranici Ázerbájdžánu a Arménie v provincii Tavuš není doporučeno cestovat do oblastí přiléhajících k společné hranici uvedených států.

K návštěvě území Náhorního Karabachu je zapotřebí získat tzv. vízum Republiky Náhorní Karabach, jehož existence v pase je pak ázerbájdžánskými úřady chápána jako nelegální přechod ázerbájdžánských hranic (v jehož důsledku držitel pasu nemůže získat ázerbájdžánské vízum ani vstoupit na území Ázerbájdžánu).

Další fotky z Aménie si můžete prohlédnou v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: