Doprava

Příjezd a odjezd:

Do El Salvadoru se vstupuje nejčastěji z mezinárodního letiště poblíž hlavního města San Salvador. Letiště je vzdáleno 50km od centra a cesta trvá přibližně 45 minut.

Pozemní příjezdové cesty vedou do El Salvadoru z Hondurasu a z Guatemaly. Přes Fonsecký záliv se můžete „zkratkou“ dostat i do Nikaragui. Je velice složité a díky byrokracii střední Ameriky téměř nemožné pro turistu cestovat mezi sousedními zeměmi s jedním pronajatým autem. Pokud zvažujete pronájem auta v El Salvadoru, vězte, že auto musí zůstat v zemi. V další zemi si budete muset vyřídit pronájem auta znovu.

Mezi sousedními zeměmi je možné cestovat letecky, pokud máte na vaší cestu omezený čas a chcete poznat co nejvíce, je to ideální a dostupný způsob. Operuje zde několik leteckých společností, např. Copa Airlines, Avianca, které vám za dostupné tarify nabídnou přelet vzdálenosti na kterou byste v autobuse potřebovali celý den. Tarify se pohybují již od 59 USD za osobu a jednu „one way“ cestu. Při koupi letenky si dejte pozor na správné uvedení skutečnosti, že nejste residentem některé středoamerické země. Residenti mají přelety ještě levnější, ale vy byste museli doplácet na letišti ještě vyšší částku, je tedy výhodnější na internetu zakoupit ten správný tarif.

Další možností cestování po El Salvadoru jsou autobusy. Dálkové autobusy jsou na solidní slušné úrovni, převážně s klimatizací, někdy i TV, polohovací sedačky. Autobusy zajišťující městskou dopravu jsou naopak dost jednoduché, spíše starší a určitě se vám v rámci jednoho města vyplatí vzít taxi, jehož tarify jsou od 0,50 USD a výše zaleží na ujeté vzdálenosti.

Doprava v zemi:

V El Salvadoru se můžete dopravovat nejrůznějšími způsoby, každý má své výhody a nevýhody.

Pronajaté auto – skvělý způsob cestování, pokud jste trochu dobrodruzi, nevadí vám občas hledat cestu a projíždět neupravenými cestami, i značení v zemi trochu pokulhává. Ceny za půjčení auta se pohybují od 25 USD za den a dále dle velikosti a komfortu auta. Benzín zde stojí okolo 23 CZK/litr. Je bezpečnější si pronajímat 4×4 auta, vzhledem k terénu do kterého se můžete dostat. Také je lepší se vždy ujistit předem, na co vše se vztahuje pojištění auta zahrnuté v tarifu pronájmu. Většinou se jedná pouze o velice základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Slušnější autopůjčovny vás na to upozorní a doporučí vhodné připojištění, které je lepší si doplatit, protože vaše spoluúčast by se mohla vztahovat i na situaci, kdy někdo nabourá vás bez vašeho zavinění a vy zkrátka vracíte poškozené auto.

Autobusy – velká autobusová síť celkem dobře propojuje El Salvador i se sousední Guatemalou a Hondurasem. Ceny jsou v rozmezí 0,20 – 1,20 USD při cestování ve městě. Mezi vzdálenějšími destinacemi se může jednat o ceny okolo 10-20 USD. Při cestování autobusem počítejte s určitou potřebou plánování, zjišťování kam a které autobusy jedou, v jaké dny, protože někam se jezdí třeba jen 1x týdně a pokud máte vytoužený bod A + B, odkud kam cestovat, je možné, že budete muset přestupovat, někde třeba i strávit noc a celkově strávíte dost času na cestách. Silnice bývají v různém stavu, v některých úsecích se jezdí dost pomalu (opravy silnic, zúžení, mosty, zácpy ve městech, úseky bez asfaltu a horší terény v horách atd.) Obecně jsou dálkové autobusy celkem moderní, s polohovatelnými sedadly na delší trasy i s klimatizací.

Soukromé transfery – velice pohodlná varianta cestování. Soukromé transfery se vám vyplatí, pokud cestujete jako skupinka již od 4 osob výše. Řidič bude zároveň váš místní průvodce a v angličtině se vám může věnovat podle vašich potřeb. Stejně tak trasu je možné modifikovat, někam zajet, něco přidat, zastavovat na fotografování apod. Tyto transfery je možné zarezervovat již z Prahy. Cena se odvíjí od délky vašeho transferu, ale celkově je mnohem levnější než v Evropě.

Letadlo – místní přelety jsou velice vyhledávaným způsobem dopravy, protože jsou za dostupné ceny (one way od 49 USD za osobu) a ušetří mnoho času na silnicích. Místní společnosti jako GlobeAir, Copa Airlines nebo Avianca vám prostřednictvím svých webů nabízí nákup letenky. Pouze věnujte pozornost uvedení skutečnosti, že nejste rezidentem některé středoamerické země (zaškrtávací políčko v průběhu rezervace letenky na webu), abyste pak nemuseli doplácet přehnanou částku na letišti před odletem. Za nižší (rezidentský) tarif vás do letadla nepustí.

S aktualizací online průvodce nám pomohla Irena AndrlováCK Reina Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: