Peníze a ceny

El Salvador je země turisty v poslední době objevovaná a turistický ruch se zde stále ještě rozvíjí. Díky tomu máte šanci stále ještě poznat panenskou přírodu, původní místní obyvatele a mnoho dalších nekomerčních atrakcí a zážitků. Toto vše si vybírá malou daň na úkor vašeho pohodlí a zázemí, co se vybavenosti země týče.

Bankomaty jsou dostupné pouze ve městech a to v pobočkách bank. V hlavním městě San Salvador najdete bankomaty ještě v shopping centru a na letišti.

Kreditní a debetní karty jsou v zemi akceptovány, ale pouze ve větších městech, supermarketech, v půjčovnách aut a ve větších hotelech. K platbě kartou bývá připočítáván poplatek 5-10% z placené částky. Na venkově, na plážích, v národních parcích, v občerstveních a barech apod. je potřeba mít s sebou hotovost.

Oficiální měnou EL Salvador je americký dolar (USD). Je ideální mít u sebe bankovky nižších hodnot, pro nákup například lahve vody apod.
Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale naprosto placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka. Krádeže zde jsou běžné asi tak jako všude jinde a přirozeně více jsou tomuto riziku vystaveni turisté, kteří neznají triky místních a je snadné jejich pozornost upoutat, odlákat jinam. Většinou se jedná o krádež tzv. „z příležitosti“, nikoliv o násilné přepadení.

Orientační ceny jídla v běžných restauracích:

Snídaně = 0,5-5 USD

Oběd = 2-8 USD

Večeře = 5-20 USD

Orientační ceny v supermarketu:

Lahev vody 1l = 0,5 – 1 USD

Mléko 1l = 0,8 USD

Pivo v plechovce = 1,50 – 3 USD

Opalovací krém = 5-10 USD

Sprej tipu „Repelent“ = 5-10 USD

Ubytování:

Hostely (společné koupelny, pokoj sdílený i s dalšími turisty) = 2-10 USD/ osoba / noc (bez snídaně)

Hotely 3* se snídaní = 15 – 50 USD/ osoba /noc

Hotely 4* se snídaní = 25 – 70 USD/ osoba / noc

Někdy i 3* hotel může být dražší než 4*. Cena záleží na poloze hotelu, nejen na jeho vybavení. Některý 3* hotel může ležet v poptávané lokalitě s výhledem na pláž a poblíž dalších aktivit (Národní Park, canopy, vodní sporty atd.) a i přes své nižší zařazení do kategorie 3* může být lehce dražší než některý výborně vybavený hotel 4* s recepcí 24/7, minibarem, půjčovnou aut, ale ležící v odlehlejší a méně atraktivní zóně.

V El Salvadoru najdete mnoho příjemných a útulných rodinných hotelů, mnohdy nemají uvedenou oficiální kategorizaci, ale obecně by se dalo říci, že spadají do 3*. Rozhodně stojí za to je vyzkoušet. Leží ve vlastních tropických zahradách, nebo jsou situovány přímo v džungli či u pláží. Majitelé rodinných hotelů i restaurací o své zákazníky skutečně pečují s úctou a budou si vás vážit.

S aktualizací online průvodce nám pomohla Irena AndrlováCK Reina Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: