Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: incké město Cuzco, Machu Picchu, jezero Titicaca, Pyramida Slunce, Pyramida Měsíce, sarkofágy v Ulasa, Pisac, Chan Chan, Cerro Sechín, Arequipa, Kaňon Colca a kaňon Cotahuasi či pralesní město Iquitos. DoJizniAmeriky.cz je cestovní kancelář Honzy Brotánka specializující se výhradně na Jižní Ameriku. Jezdí v malé skupince maximálně 8 osob a zkušeného průvodce. Mají dokonalý přehled – do Peru jezdí téměř každý měsíc. Snaží se poznat Peru více do hloubky, a to včetně míst, která turisté zatím neobjevili, nikoliv jen „lítat“ od jedné památky ke druhé.

Cestopisy z Peru

Čtyřicet let po Kolumbově přistání u břehů Nového světa a 13 let po Cortézově tažení do Mexika, v listopadu roku 1532, hrstka španělských vojáků pod vedením Francisca Pizzarra vtrhla do inckého města v horách Cajamarcy. Na jeho okraji tábořila jedna z indiánských armád se svým nejvyšším pánem Atahualpou a tváří v tvář se tak proti sobě ocitly dvě civilizace tak rozdílné, že ani jedna ve svém myšlení nemohla pochopit druhou. Ten den začala zkáza říše Inků.

Peru bylo domovem Inků, kteří zhruba před 600 lety vládli impozantní říši v horách a úrodných údolích And. Inckou civilizaci zničili španělští dobyvatelé a většinu Peruánců dnes tvoří mesticové. Chudoba a nezaměstnanost zůstávají po desetiletí hlavními bolestmi Peru, i když v posledních letech usnuly roztržky guerilových skupin s vládními vojsky a ekonomika roste. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Peru.

Zajímavosti v Peru

Rozsáhlé oblasti na východě Peru pokrývá nepřístupný amazonský deštný prales. Jen 190 km od pobřeží Tichého oceánu, v peruánských horách, začíná svou pouť nejvodnatější řeka světa Amazonka. Pod Andami na jihovýchodě země se rozkládá suchá náhorní plošina a podél hranice s Chile leží nejsušší místo planety, poušť Atacama. K návštěvě lákají mnohá archeologická naleziště kromě Machu Picchu i Chan Chan, Chavin a geoglyfy v oblasti Nazca a Pampas de Jumana.

Další fotky z Peru si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: