Peníze a ceny

Kostarika je země turisty velice oblíbená a bankomaty jsou běžně dostupné. Ve větších městech je bankomatů mnoho, v mnoha pobočkách větších i menších bank, v obchodních centrech a poblíž dalších důležitých míst (letiště, autobusová nádraží atp.). Bankomaty jsou obvykle ve španělštině a zároveň v angličtině, někdy i v dalších jazycích jako italština a němčina.

Kreditní a debetní karty jsou akceptovány. Ale hlavně ve větších městech, supermarketech, v půjčovnách aut a ve větších hotelech. K platbě kartou bývá připočítáván poplatek 7-12% z placené částky (dost nevýhodné, lépe tedy mít hotovost). Na venkově, na plážích, v Národních Parcích, v občerstveních (jídelnách) nazývaných „Soda“, barech apod.vám karty akceptovat nebudou.
Směnáren je v Kostarice velké množství, vymění vám i v každém hotelu, lodgi, avšak výhodnost kurzu může být rozdílná. Obecně by se dalo říci, čím odlehlejší směnárna, tím nevýhodnější kurz. Proto je ideální vyměnit či vybrat peníze hned po příletu na letišti a dále pak příležitostně během cesty ve větším městě, tak abyste u sebe měli vždy hotovost okolo 100-200 usd, která se rovná 50.000 – 100.000 CRC (kostarický kolón). Všude se dá zaplatit i dolary. Každopádně je lepší mít u sebe kostarické kolóny, bankovky nižších hodnot a nebo alespoň dolarové bankovky nižších hodnot. Snížíte tak riziko, že by vám obchodník třeba na koupi obyčejné lahve vody „nemohl“ vrátit potřebnou hotovost.

Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale naprosto placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka. Krádeže zde jsou běžné asi tak jako všude jinde a přirozeně více jsou tomuto riziku vystaveni turisté, kteří neznají triky místních a je snadné jejich pozornost upoutat, odlákat jinam. Většinou se jedná o krádež tzv. „z příležitosti“, nikoliv o násilné přepadení.
Rozdílné ceny budete moci pozorovat v hlavním městě San José, kde jsou celkově vyšší a také na plážích. Nížší ceny jsou naopak v horách a odlehlejších místech země.

Vyplatí se stravovat v tzv.Sodas, což jsou jednodušší restaurace, které nemají povolení k prodeji alkoholu. Ve skutečných restauracích se prodává i alkohol, ale restaurace jsou dražší než Sodas.

Orientační ceny:

  • jídlo v Sodas: Snídaně = 3-5 usdOběd = 5-7 usdVečeře = 7-10 usd
  • láhev vody 1l = 1 usd
  • Mléko 1l = 0,9 usd
  • Pivo v plechu = 2 usd
  • Opalovací krém = 14 usd
  • Spray tipu „Repelent“ = 8 usd
  • Ubytování: Hostely (společné koupelny, pokoj sdílený i s dalšími turisty) = 5-15 usd / osoba / noc (bez snídaně)Hotely 3* se snídaní = 20 – 50 usd / osoba /nocHotely 4* se snídaní = 30 – 70 usd / osoba / noc

Někdy i 3* hotel může být dražší než 4*. Cena záleží na poloze hotelu, nejen na jeho vybavení. Některý 3* hotel může ležet v poptávané lokalitě s výhledem na pláž a poblíž dalších aktivit (Národní Park, canopy, vodní sporty atd) a i přes své nižší zařazení do kategorie 3* může být lehce dražší než některý výborně vybavený hotel 4* s recepcí 24/7, minibarem, půjčovnou aut, ale ležící v odlehlejší a méně atraktivní zóně.

Kostarika je plná tzv.lodgí, což jsou menší, většinou rodinné hotýlky, také většinou nemají nikde uvedenou oficiální kategorizaci, ale obecně by se dalo říci, že spadají do 3*. Lodge nebo eco-lodge je to co byste právě v Kostarice neměli minout! K tomuto ubytování patří tropické zahrady, někdy jsou tyto lodge situovány přímo v džungli.  Jsou stavěny ze dřeva, kamene a dalších čistě přírodních materiálů, místo okenic zde najdete pouze sítě proti hmyzu. Lodge jsou zárukou jakéhosi splynutí vás a přírody, džungle. Poslech zvuků neuvěřitelného množství zvířat, pozorování nekonečného množství barev oblohy, vůně tropických rostlin a chuť exotického ovoce, které se zde běžně podává jako poděkování za váš pobyt…to vše vás prostoupí takovým způsobem, že zapochybujete, zda už nejste v ráji.

S aktualizací online průvodce nám pomohla Irena Andrlová, CK Reina Travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: