Doprava

Doprava do země

Do Kostariky se vstupuje nejčastěji z mezinárodního letiště Juan Santamaría, které leží 17km od hlavního města San José. Dvě příjezdové cesty vedou z Panamy, Sixaola nebo Paso Canoas. A další vede z Nicaraguy, Peňas Blancas.
Je velice složité a díky byrokracii střední Ameriky téměř nemožné pro turistu cestovat mezi sousedními zeměmi s jedním pronajatým autem. Pokud zvažujete pronájem auta v Kostarice, vězte, že auto musí zůstat v Kostarice. V další zemi si budete muset vyřídit pronájem auta znovu.
Mezi sousedními zeměmi je možné cestovat letecky, pokud máte na vaší cestu omezený čas a chcete poznat co nejvíce, je to ideální a dostupný způsob. Je zde několik místních leteckých společností, např.Sansa nebo Natur Air, které vám za velice dostupné tarify nabídnou přelet vzdálenosti na kterou byste v autobuse potřebovali celý den. Tarify se pohybují již od 49 usd za osobu a jednu „one way“ cestu. Při koupi letenky si dejte pozor na správné uvedení skutečnosti, že nejste residentem Kostariky. Residenti mají přelety ještě levnější, ale vy byste museli doplácet na letišti ještě vyšší částku, je tedy výhodnější na internetu zakoupit ten správný tarif.
Odletová taxa z Kostariky je vždy 29 USD/osoba (nezáleží zda cestujete zpět do Evropy nebo do sousední Panamy).
Další možností cestování po Kostarice jsou autobusy. Jsou  na velice slušné úrovni, moderní, s klimatizací, někdy i TV, polohovací sedačky jsou u dlouhých přejezdů samozřejmostí. Mezi největší společnosti patří TicaBus, která vám umožní nejrůznější spojení po Kostarice a také vás dopraví do/z sousední Panamy a Nicaraguy.

Doprava v zemi

Po Kostarice se můžete dopravovat nejrůznějšími, každý má své výhody a nevýhody.
Pronajaté auto – skvělý způsob cestování, pokud jste trochu dobrodruzi, nevadí vám občas hledat cestu a projíždět neupravenými cestami. Benzín zde stojí okolo 22 czk/litr. Je lepší si pronajímat 4×4 auta. Také je lepší se vždy ujistit, na co vše se vztahuje pojištění auta zahrnuté v tarifu pronájmu. Většinou se jedná pouze o velice základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Slušnější autopůjčovny vás na to upozorní a doporučí vhodné připojištění.

Autobusy – velká autobusová síť celkem dobře propojuje Kostariku a i tímto způsobem můžete cestovat kam se vám zlíbí. Ale budete muset více plánovat, zjišťovat kam a které autobusy jedou v jaké dny, protože někam se jezdí třeba jen 1x týdně a pokud máte vytoužené bod A + B, odkud kam cestovat, je možné, že budete muset přestupovat, někde třeba i strávit noc a celkově strávíte dost času na cestách, protože silnice jsou v celkem špatném stavu, jezdí se pomalu, kvůli nehodám jsou zablokované cesty a odklizení může trvat dlouho. Obecně jsou autobusy moderní, s polohovatelnými sedadly na delší trasy, s klimatizací. Na kratší trasy (např.1-3hod) se může jednat o starší autobus s pevnými sedadly.

Soukromé a sdílené transfery – ideální varianta cestování. Soukromé transfery se vám vyloženě vyplatí pokud cestujete jako skupinka již od 4 osob výše. Další možností jsou sdílené transfery, které zařizují místní cestovní agentury, ale můžete si tyto transfery zarezervovat již z Prahy, minibusy se naplní turisty, kteří požadovali určitý přejezd. Vzhledem k propracovanosti cestovního ruchu v Kostarice jsou tyto transfery výborně organizované, za dostupnou cenu a řidiči se informují o problémech na trase a mohou případný problém objet jinudy (řidič linkového autobusu to udělat nemůže).

Letadlo – místní přelety jsou velice vyhledávaným způsobem dopravy, protože jsou za dostupné ceny (one way od 49 usd za osobu) a ušetří mnoho času na silnicích. Místní společnosti jako Sansa nebo NaturAir vám prostřednictvím svých webů nabízí nákup letenky. Pouze věnujte pozornost uvedení skutečnosti, že nejste rezidentem Kostariky (zaškrtávací políčko v průběhu rezervace letenky na webu), abyste pak nemuseli doplácet přehnanou částku na letišti před odletem. Za nižší (rezidentský) tarif vás do letadla nepustí.

S aktualizací online průvodce nám pomohla Irena Andrlová, CK Reina Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: