Doprava

Mezinárodní aerolinky létají do Guatemala City a Flores. Do Guatemaly se dá vstoupit i po zemi, například z Mexika, odkud jezdí do země autobusy a vlaky. Autobusy ze Salvadoru většinou jedou až do Guatemala City, zatímco autobusy z Hondurasu končí na hranici. Cestovat po souši z Belize se příliš nedoporučuje, protože cesta je prašná a vede neprostupnou džunglí přes hory. Po moři se dá přicestovat z Belize a Hondurasu.

Doprava v zemi

Půjčení auta:

Vozovky včetně silnic dálničního typu jsou v dosti špatném stavu, zato se neplatí žádné poplatky. Půjčoven je dostatek v hlavních městech a na letištích. K zapůjčení automobilu je nutno předložit mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu. Mnoho turistických kanceláří půjčuje vozy s průvodcem a řidičem v jedné osobě. Samotné řízení může být pro cestovatele z ČR velmi nebezpečné.

Po silnici se stále pohybuje mnoho chodců i zvířat. Dalším rizikem jsou i zdejší neudržované soukromé vozy, takže často dochází k dopravním nehodám. Extrémně nebezpečná je jízda v noci. Ostatní dopravu zajišťují autobusy a mikrobusy. Vozy první třídy spojují hlavní města, ostatní turisticky zajímavá místa obsluhují soukromé minibusy.

Doprava autobusy:

Nezávislí cestovatelé, kteří stojí o to vidět i méně známá místa, však budou muset použít autobusy druhé třídy. Ty jsou velmi nebezpečné, protože jde často o opravené školní autobusy z USA, které nesplňují ani základní technické předpoklady. Ve městě Guatemaly je nedostatek taxi. Ani při telefonickém objednání se nelze spolehnout na to, že taxi přijede. V Guatemale není absolutní přednost chodců a při přecházení silnice je nutná opatrnost.

Každou cenu autobusu si zjistěte předem a připravte si obnos. Můžete se zeptat i starších žen přímo v autobusech. Hodně často se můžete setkat s tím, že po vás budou požadovat daleko větší obnos než je tomu u místních. Za 2h jízdy autobusem se normálně platí 20 Quetzalu. Ale ceny se různí. Colectivo je většinou dražši i když nemusí být nejpohodlnější. Do vozidla se snaží nacpat co nejvíc lidí, znamená to totiž většá výdělek. Pokud jste vyššího vzrůstu můžete skončit i na střeše.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: