Peníze a ceny

Cenová hladina je v Belize podobná jako v ČR. V turisty méně frekventovaných oblastech jsou ceny nižší a naopak na hlavních ostrovech jsou ceny i dvojnásobné. Platí, že Belize dokáže uspokojit cestovatele jakéhokoliv rozpočtu.

Ubytování: V zemi jsou ubytování, kde za noc zaplatíte 10 000 Kč jako nic, ale i v těch nejoblíbenějších destinacích jste obvykle schopni najít ubytovací zařízení, kde se dva lidé vyspí pod 1000 Kč za noc. V méně frekventovaných místech pak můžete uspět i za 300 až 500 Kč za noc.

Jídlo: stojí podobně jako v České republice, v turisticky živějších oblastech opět o něco vyšší. V zásadě, čím více amerických turistů bude v daném místě pobývat, tím je větší pravděpodobnost, že zde budou na naše poměry vysoké ceny. Ohledně stravování v restauracích, záleží pouze na tom, jaká kategorie stravovacího zařízení vás láká. Pokud vám stačí budka, vedle které jsou tři lavičky, kde si pravidelně berou jídlo místní, sytý a chutný oběd pořídíte třeba i za 60-80 korun, pokud hledáte trochu luxusu a západní přístup, připravte si přibližně 200-250 korun.

Situace s bankomaty se v zemi v posledních letech výrazně vylepšila. Nyní má už bankomat v rámci své pobočky téměř každá banka. V každém větším městě tak najdete několik bankomatů. I v těch menších se už obvykle dá aspoň jeden bankomat najít. Avšak pozor, je dobré mít s sebou (aspoň ve skupině) oba typy karet – Visa a Master Card. Některým bankomatům se totiž výjimečně jeden z druhů karet nelíbí a nevydá na něj peníze.

Denní limit výběru na jednom bankomatu je obvykle 500 belizských dolarů (BZD), což je ekvivalent 250 amerických. Pokud tedy budete mít v dalších dnech cesty větší výdaje, počítejte s tímto limitem. Mezi americkým a belizským dolarem je dlouholetý pevný směnný kurz dvě ku jedné. Za výběr se ve většině bankomatů platí poplatek 2 BZD, výjimečně nic. K tomu si ještě přičtěte poplatek, který si bude účtovat vaše banka.

Nejrozumnější je přijet do Belize se základní hotovostí v amerických dolarech a následně potřebné peníze vybírat z bankomatů. Eura nevozte, proděláte. Americké dolary naproti tomu udáte úplně všude, i v té nejzapadlejší večerce. Je zcela běžné platit částečně americkými a částečně belizskými dolary.

S aktualizací online průvodce nám pomohl Jakub Kynčl, fotograf a autor webu SuperBelize.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: