Doprava

Do Libye se dostanete letecky z mezinárodních evropských letišť. Například z Londýna trvá let do Tripolisu necelých šest hodin. Mezinárodní letiště Tripoli International je vzdálené od hlavního města necelých čtyřicet kilometrů, dopravu do města zajišťují autobusy a taxíky. Další mezinárodní letiště jsou u měst Benghazi a Sebha. Do Libye je možné přicestovat i po souši. Nejpoužívanější silniční spojení má země s Tuniskem, ale můžete také přicestovat z Alžírska, Nigeru, Čadu a z Egypta. Mezinárodní železniční spojení neexistuje. Variantou může být plavba po moři. Hlavní přístavy jsou as-Sider, Benghazi, Mersa Brega, Misurata a Tripolis. Moderní přístav vzniká v Darně. Trajekty plují pravidelně mezi Libyí a Maltou. Míří také do některých italských přístavů, například do Janova a Neapole. K řízení osobního vozu na území.

Do Libye potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Nutný je přiložený překlad do arabštiny. K pobytu delšímu než tři měsíce je nutná libyjská řidičská licence. Půjčovny automobilů jsou v Tripolisu a v Benghazi, ale nabízené vozy jsou staré, špatně udržované a nevhodné pro delší cesty. Na libyjských silnicích dochází k velkému množství nehod. Komunikace jsou ve špatném stavu, často bývají zaváté pouštním pískem. Mnohé jsou sjízdné pouze terénním vozem s pohonem všech čtyř kol. Hlavní silnice kopírují pobřeží a vedou po těchto trasách.: z Al Qaddahia do Sebha, ze Sebha do Ghat, z Tripolis do Sebha, z Agedabia do Al Khufrah, z Garian do Jefren, z Tarhouna do Homs, z Mersa Susa do Ras, z Hilal do Derna a z Tobruku do Jaghboub.[/cut] Místní dopravu zajišťují autobusy a minibusy, které jezdí spolehlivě. Nejlepší linky jsou mezi Tripolisem, Benghazi a Tobrukem. Na těchto trasách zajišťují jízdu dvě výkonné společnosti s dálkovými klimatizovanými autobusy. Jízdné je nízké a služby komfortní. Většina autobusů vyjíždí každý den kolem 8 hodiny ranní z Tripolisu a míří do celé země.
Taxíka si můžete najmout ve všech větších městech. Jet můžete samostatně nebo ve sběrných taxících s dalšími pasažéry. Tato varianta je nepoměrně levnější. Železniční doprava v Libyi je v troskách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: