Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: města Nairobi a Mombasa, národní parky Masai Mara, prales Kakamega, jezero Ukerewe (Viktoriino jezero) a Turkana.

Cestopisy z Keni

Keňa je bohatá na národní parky, nejznámějšími jsou Masai Mara, Amboseli, Tsavo a Hell´s Gate, mezi přírodní bohatství patří také prales Kakamega a ostrovy na jezeře Ukerewe (Viktoriino jezero, které je svou rozlohou 69 485 km2 největším jezerem afrického kontinentu). Tradiční život obyvatel naleznete v masajských vesnicích. Keňa se rozkládá ve východní části střední Afriky u Indického oceánu. Zemí prochází severojižně Velká příkopová propadlina, na které vzniklo několik jezer. Na území Keni je z nich největší jezero Turkana. (Četná keňská jezera jsou rájem pro ornitology.) Západní část země je tvořena nížinami a náhorními plošinami. Na východě se hornatá část, ve které leží i druhá nejvyšší africká hora Mt. Kenya (Kirinyaga 5199 m), svažuje k pobřeží, kde přechází v travnatou nížinu. Výstup na keňskou nejvyšší horu, sněhem pokrytou Mt. Kenyu, se vám může podařit ve stejnojmenném národním parku, kde jsou skvělé trekingové možnosti.

I přesto, že Keňa leží přímo na rovníku, vyznačuje se velkou rozmanitostí krajiny. Většina území je rozsáhlá náhorní plošina s tektonickým příkopem, na jeho okraji vystupují masívy vyhaslých i doposud činných sopek (r.1910 byl zaznamenán poslední výbuch ). Krajina dále zahrnuje tropické pobřeží, travnaté stepi, pouště, stále zelené lesy a mangrovové porosty a hory s ledovci. Živočišná říše nabízí množství různých druhů divoké zvěře, kterou lze díky vhodnému terénu při safari dobře a snadno pozorovat. Králi parků jsou slon africký a lvi. Mezi další zvířata se kterými se zde můžete setkat patří nosorožci, žirafy, antilopy, vzácní gepardi, pakoně, zebry, buvoli, ale i prase bradavičnaté, paviáni, kočkodani a stovky druhů ptáků, včetně plameňáků, pelikánů, supů a dalších. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Keni.

Pravá Samburka s pravými digitálkami; zlí jazykové tvrdí, že je to Samburec, KeňaPravá Samburka s pravými digitálkami; zlí jazykové tvrdí, že je to Samburec, Keňa

Zajímavosti v Keni

Největší keňské město, Nairobi, leží ve vnitrozemí na centrální náhorní plošině. Druhé největší město, Mombasa, se rozkládá na pobřeží Indického oceánu. Na pobřeží nebo i na příbřežních ostrovech jsou nádherné pláže a výborné podmínky pro potápění. V Keni vzniklo několik desítek národních parků a rezervací. Právě jimi (a svou přírodní krásou) je země proslulá. V rezervaci Masai Maramůžete vidět milionová stáda migrujících býložravců, podobně jako v známém národním parku Tsavo. Pod majestátním Kilimandžarem na tanzanské hranici je další vynikající národní park – Amboseli se slony, lvy, hrochy a mnoha dalšími divoce žijícími zvířaty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: