Peníze a ceny

Život v Etiopii je pro České turisty stále velmi levný, co ale cestu prodraží, jsou turistické atrakce a tour. Nenároční cestovatelé se mohou s místní dopravou, jídlem v jídelnách a na ulici a skromným ubytováním vejít do 300 birr/den. Není ale problém cestovat komfortněji a utratit i několikanásobně víc.

Ceny jsou často rozdílné pro místní a pro turisty. Zjistěte si co kolik stojí předem a smlouvejte. Mimo sezónu jdou ceny dolů. Ceny v Addis Ababě jsou asi dvojnásobně vyšší než ve zbytku země.

Měna

Měnou je etiopský birr (ETB), 1 ETB = 100 santim. Bankovky najdete v hodnotách 1, 5, 10, 50 a 100 birr a mince 1, 5, 10, 20, 50 santim a 1 birr. Kurz v září 2018 je 100 ETB = 80 CZK. Připravte se, že u sebe budete vozit balík peněz. Doporučuji nemít všechny na jednom místě, můžete využít i kapsičku pod oblečení. Některé turistické atrakce lze zaplatit i americkými dolary, ale nebude to výhodné. Americké dolary rozměníte v bankách nebo směnárnách. Na ulici raději neměňte.

Noste sebou pár menších bankovek na spropirné a případné almužny žebrákům.

Karty

Na placení kartou se určitě nespoléhejte. Někde tato možnost je, ale spíš v dražších hotelech nebo restauracích. Bankomaty jsou ve všech městech, ne vždy ale mají dostatek hotovosti, někdy je potřeba jich vyzkoušet více. Limit pro jeden výběr bývá 4000 birr.

Náklady

Největším výdajem jsou organizované tour a vstupy do památek. Návštěva kostelů v Lalibele vás vyjde na 50 USD, vstupy do ostatních kostelů stojí 100-150birr. 4 denní tour do Danakilské prolákliny pak od 300-500 USD, podle toho, kde si ji domluvíte a jak umíte smlouvat.

Ceny ubytování začínají na 50 birr za nevábný pokoj jen pro otrlé cestovatele. Za 100-150 birr najdete relativně čistý pokoj se společnou koupelnou a studenou vodou. Za 150-250 birr už můžete mít i teplou vodu a wifi.

Nejlevnější jídlo seženete v pouličních stáncích a jídelnách. Jedna porce injary z masem, vajíčky nebo zeleninou a lištěninami vás vyjde na 30-50 birr a stačí pro dva lidi.

Cenově nejvýhodnější doprava jsou autobusy a minibusy, časově pak vyjdou nejlépe vnitrostátní lety v kombinaci s vlastním autem s řidičem. Let z Addis Ababy do Lalibely vás vyjde na 5200 birr a ušetří 2 dny cesty.

Základní ceny

Balená voda (2l), cca 15 birr

Láhev místního piva (0,33l), cca 15 birr Káva, čaj 5-7 birr

Pečivo 2-10 birr

Banány 20 birr/kilo

Jízda minibusem v Addis Ababě 2-5 birr

Aktualizaci online průvodce připravila Lucie Dlauhá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: