Doprava

Do Etiopie se nejlépe dostanete letecky. Jediné mezinárodní letiště je Bole v Addis Ababě. Je možné přijet i po zemi, ale cestování v blízkosti hranic není příliš bezpečné.

Po Etiopii se můžete pohybovat letecky, autobusy, minibusy, autem nebo vlakem.

Letecky

Společnost Ethiopian Airlines létá mezi 15 etiopskými městy. Ceny jsou vyšší ale odpovídají kvalitě. Pokud jste do země přiletěli s EA, máte u nich nárok na slevu na vnitrostátní let.

Autem

Řízení vlastního auta v Etiopii není příliš bezpečné. Silnice jsou ve špatném stavu, pohybuji se po nich lidi i dobytek a dopravní nehody jsou časté. Turisté si většinou pronajímají auto s řidičem, samotné auto vám nejspíš nikdo nepronajme. Bývá možné si v takovém autě na určitou trasu zaplatit jen za místo a přepravit se tak rychleji a bezpečněji než třeba autobusem. V místech, kde nejezdí autobusy, je běžné jezdit stopem, řidič, ale může čekat, že mu za svezení zaplatíte.

Autobusy

Nejlevnější způsob dopravy jsou autobusy. Začínají jezdit brzy ráno a pro delší vzdálenosti je lepší lístek kupovat den předem. Pokud chcete cestovat relativně pohodlně, volte společnosti Skybus (skybusethiopia.com) a Selam bus (selambus.com), které mají klimatizaci, Obyčejné autobusy nejsou tak bezpečné ani pohodlné ale jsou asi o polovinu levnější. Autobusy dělají pravidelné pauzy na jídlo a na toaletu. Pro cestování na kratší vzdálenosti můžete využít minibusy které odjíždějí když jsou plné. Někdy čekáte pár minut, jindy i pár hodin. Cestuzaplatíte na místě, cena je daná, ale někteří řidiči se snaží na turistech vydělat, takže si raději zjistěte cenu předem a trvejte na ní. Cestování za tmy se nedoporučuje.

Vlakem

Nový čínský vlak jezdí od ledna 2018, ale pouze na trase Addis Ababa-Diré Dawa-Džibuti a to každý druhý den v 8 ráno. Chcete-li jet až do Džibuti, musíte mít platná víza.

Městská doprava

Po větších městech, kde se nezvládnete pohybovat pěšky, můžete využít minibusy, taxíky nebo bajaj (tuktuk). U minibusů jsou ceny dané, většinou 2-5 birr podle vzdálenosti, u soukromých taxíků a tuktuků domlouvejte cenu předem a smlouvejte. Soukromý taxík z letiště do čtvrti Piazza, v centru Addis, stojí 200-300 birr. V Addis Ababě navíc jezdí i dvě linky metra. Lístek stojí 2-6 birr a koupíte ho ve stánku na zastávce.

Aktualizaci online průvodce připravila Lucie Dlauhá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: