Lidé, zvyky, náboženství

V první polovině 19. století se země stala francouzskou kolonií. Odpor Alžířanů vůči kolonizaci se stupňoval a vyvrcholil v roce 1954 válkou s Francií, která trvala až do roku 1962, kdy Alžírsko získalo nezávislost. V současné době po státním převratu v roce 1991 stále přetrvávájí boje islámských fundamentalistů proti státní správě, civilnímu obyvatelstvu i cizincům, včetně teroristických útoků a únosů osob. Dnešní obyvatelstvo tvoří ze tří čtvrtin Arabové, téměř jedna čtvrtina je berberského původu, ostatních národností je jen 1%. Převládajícím náboženstvím je islám, asi 99% obyvatelstva jsou sunnitští muslimové.

Berbeři žijí hlavně v Kabylii, což je oblast jihovýchodně od hlavního města Alžíru. Tady jsou také nejlépe uchovány jejich tradice a berberský dialekt tamazight. Všichni obyvatelé hovoří arabsky (úřední jazyk) a většinou i francouzsky.

Berberského původu jsou ale i známí Tuaregové, kteří žijí především v jižní části Sahary. Tuaregové patří k nomádům, avšak v poslední době opouštějí stále častěji svůj tradiční způsob života a usazují se ve vesnicích.

Asi jedna čtvrtina lidí se živí zemědělstvím, pěstují se fíky, datle, olivy, obilniny a různé druhy ovoce a zeleniny, chová se dobytek. Hospodářství je ale zaměřeno na těžbu a zpracování ropy a zemního plynu (Alžírsko má jedny z největších zásob ropy v Africe).

Zkušenosti čtenářů

thrthrthrgbg

Alžírská kultura je ovlivňována dvěma proudy, arabským a francouzským. Nová ústava zakotvila islám jako státní náboženství. Arabská a berberská národnost pak tvoří základ státu. Mezi populární venkovské tradice patří datlové slavnosti a závody velbloudů. Alžírská kultura je ovlivňována dvěma proudy, arabským a francouzským. Nová ústava zakotvila islám jako státní náboženství. Arabská a berberská národnost pak tvoří základ státu. Mezi populární venkovské tradice patří datlové slavnosti a závody velbloudů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: