Umřela by hlady bez práce?

Umřela by hlady bez práce?

Mnohé nadnárodní firmy prodávající sportovní potřeby jsou obviňovány, že jejich zboží vyrábí i malé děti, třeba v manufakturách v Indii nebo Pákistánu. Společnosti se brání, že o tom nic neví a že vždy dodržují místní zákony. Vlády dětskou práci odsoudí a aktivisté v Evropě vyhlásí bojkot určitě značky.

Vlastně ale nikdo neřekne otevřenou pravdu, protože ta je moc bolestivá a našim choulostivým uším (a duším) nepříjemná. A ta pravda je, že statisíce dětí na celém světě samozřejmě těžce pracují – ale ne proto, že by je k tomu nutily mafie (až na výjimky) či nadnárodní koncerny. Pracují, protože jejich rodiče jsou tak chudí, že je nemůžou nasytit a protože je prostě nutné, aby si na chleba co nejdřív vydělaly samy. A tak na venkově od útlého věku tvrdě dřou na poli a ve městě zase hledají práci v průmyslu a službách.

Potírat dětskou práci zní hezky, ale vymýtit ji prostě nemůžete. Ledaže byste ty děti nechali umřít hladem anebo jim dali dost peněz na to, aby pracovat nemusely a ještě je a jejich rodiče přesvědčili, že děti pracovat nemají. Ale nic takového dosud nikdo neudělal a bohužel ani neudělá. Celý problém je přece mnohem širší, komplexnější. Nebo ne?

Zkušenosti čtenářů

Michael Hulva

Nejhorší na celé této skutečnosti dětské roboty je to, že to těm konkrétním dětem přijde normální. Nic jiného totiž neznají.

Emil

kde je ten predchozi prispevek, ktery se ukazuje na titulce pod clankem?

Míša Ježková

Nu, sice autor píše o tom, že celej problém je komplexnější, ale končí svá řešení u toho nechat děti umřít hlady nebo jim dát kačky; jinak je nutný, aby tam ty děti pracovaly dál.
Není tomu moc rozumět – jak to, že u nás děti pracovat nemusejí? Není to tak dávno, co tu pracovaly naprosto běžně. Co se změnilo? Nechci dělat výklad, myslím, že je to jasný. Starejme se proto ale o to, aby se teď i v Indii nebo Pobřeží Slonoviny zěnily podmínky a děti nemusely pracovat ani tam. Že na to jsme malý páni? jsme to právě my, kdo vyžaduje trička za stovku a když maj někde ponožky v akci, koupíme si jich rovnou osum. Kdyby si rodiče těch dětí vydělali na živobytí rodiny (oni pracují, hodně pracují, přesčasy pracují…), neposílali by děcka do práce – rozhodně to nedělají pro vlastní sadistický potěšení. A na živobytí by si za 10 hodin práce bez víkendů vydělali, kdybychom my byli ochotní kupovat si věci, kteří vyrábějí, za cenu vyšší, než je jejich skutečná hodnota…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: