Topí Pigula

Topí Pigula


Topi Pigula

Jméno a příjmení (a přezdívka)

Topi Pigula


Na kolik se cítím

To záleží na tom, kdy jsem se naposledy myl a jaký mám za sebou výkon.

Oblíbené země

Island – sopky a ledovce na jednom místě, Libanon – super vzpomínky na skvělé lidi a Česko – hospoda na každém pátém kilometru, relativní láce a člověk se domluví.


Na kterých místech se mi hodně líbilo.

Stejné jako na předchozí otázku. Ale líbí se mi často právě tam, kde jsem.


Cesta, které si nejvíce vážím

Libanon – nasbíral jsem tam mraky zkušeností s islámským světem, vojáky i místními a udělal si poněkud jiný názor na islámský extremismus, než je v našich rasistických končinách zvykem.


Nejdelší cesta

Bangladéš. Mexiko je možná dál, ale tam jsem byl krátce.Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?

Důvodů je několik:

1. Protože mi to vydělává peníze, neb jezdím často služebně coby novinář a fotograf na volné noze.

2. Protože se mám čím chlubit a vypadat jako borec.

3. Protože se tam dá báječně fotit.

4.Protože je to vzrůšo.

5. PROTOŽE MĚ TO OSOBNĚ A OSOBNOSTNĚ OBROVSKY OBOHACUJE A DÁVÁ MOŽNOST ZAHLÉDNOUT DÁL, NEŽ Z OKÉNKA HOSPODSKÉHO ZÁCHODKU. OBČAS MĚ DRÁŽDÍ KECY BORCŮ OŠLEHANÝCH HOSPODSKÝMI VENTILÁTORY. SVÝMI MOUDRY A NÁVODY JAK ZACHRÁNIT SVĚT OD GLOBÁLNÍHO OTEPLENÍ A TERORISMU JEN DÁVAJÍ TAK NA ODIV HLUBOKOU NEZNALOST. Kdyby vyrazili ven nebo aspoň do knihovny, tak by zjistili, že nic není tak jednoduché, jak se po osmém pivu zdá. Při cestách si člověk dá spoustu věcí do souvislostí a má čas nad nimi dumat. Ale aby bylo jasno – rozhodně nemám nic proti hospodám!!


Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel

Bezesporu Darwin, který mě svým učením a osobní odvahou velmi ovlivnil.

Na druhém místěErnest Shakelton, protože taková osobní odvaha se hned tak nevidí. Kterýpak dnešní kapitán ve smyslu vůdce (třeba průmyslový magnát či politický reprezentant) jde svým mužům takovým příkladem?

Cestovatelské Curriculum Vitae

Začal jsem před 30 léty s výlety do ostravsko-opavských lesů, kde jsem poznal člověka, který se mi stal doživotním přítelem a s ním začal jezdit po Československu. Vyjmenovávat jednotlivé země nemá smysl, takže:projel většinu Evropy, kousek Asie (Sýrie, Bangladéš, Libanon, Sibiř v okolí Bajkalu), malilinkatý kousíček Mexika – často v žoldu Koktejlu.

Navštívené země

Viz.výše


Cestovatelské sny a plány

Ty se mění co půl roku – v závislosti na ceně letenky. Ale americká Telegraph road je taková snová trvalka.


Zvláštní záliby během cestování
Focení a toulání, jídlo a pití, nesexuální kontakt s místním lidem i zvířectvem, občas se věnuji nějakému malinkému přírodovědnému průzkumu, návštěvě muzeí a přírodních parků.

Oblíbená historka z cest

Ta je o nabídce homosexuálního styku jako protislužbu za svezení v Libanonu, ale tu raději vykládám, než popisuji. Tak si mě najděte a nechte povykládat.


Fotil jsem minu v minovém poli. Opět Libanon. Dostalo se mi té pochybné cti, že jsem viděl, kudy minéři odešli a která stezka je tedy bezpečná. Fotka nic moc, ale zážitek super.


Významné expedice a projekty
http://www.koktejl.cz a zadat mé jméno


Autor

Viz.výše – pár vlastních výstav jsem měl před pár lety, přednášky pořádám často a rád.

Osobní www stránky

Mé sloupky a glosy, postřehy, poznámky a recenze knih najdete na http://pigula.blog.respekt.ihned.cz/ Možná, že o mě řeknou víc, než krátký dotazník …


Osobní poznámka
Upřímně nemám rád dotazníky a tak se omlouvám za strohost. Možná proto je mi sympatický člověk, který do kolonky anglického dotazníku sex (man or woman)napsal : Yes. Sometimes man, sometimes woman, sometimes camel.

Zkušenosti čtenářů

Dr. Mrak

Ta fotka české střechy je pěkná. Osobně jsem myslel, že je to odněkaď z Nepálu!

Topí Pigula
Dr. Mrak:

Díky za pochvalu – je to o tom umět se dívat a mít štěstí. Šel jsem na vrch Oblík nedaleko Loun, odskočil jsem si za buk (nebo to byl dub?) a když jsem se úlevně rozhlížel po krajině, zatím co moč vesele tryskala na kmen, padl mi do oka "střešní pohled". Kdybych šel čurat o 5 minut později, možná bych si toho nevšiml.
Topí

Sarka z Ostravy(kdysi...)

Ahoj Topi, ozvi se [email protected]

Sarka

Karek Pavlíček

Ahoj.
Koncem února odlétám do Mexika. Protože nás je 11 někteří si prosadily zajížďku od hlavního města kousek na jih. Kultura památky a tak. (jinak převážně sever a kaktusy)Vzpomněl jsem na Tvoje povídání o Mexiku a ukazoval jsi nám krýsné fotky jakýchsi podzemních jezírek. Moc se mi to líbilo. A tedy Tě prosím. Mohl by jsi pisnout kdy by jsme to mohli vidět. Nebude dost času, povolil jsem jim na blbiny jen 3 dny. 🙂 🙂 Moc děkuju za trošku Tvého času. Karel Pavlíček Chrudim.

Sabina

Dobrý den, chtěla bych si koupit foťák, ale jsem začátečnice, proto jsem si řekla, že bude lepší zeptat se Vás-znalce, jaký by byl nejlepší.:) Asi bych volila digitální zrcadlovku, ale aby byla cca do 10 000Kč. Nemáte náhodou nějaký typ? Nebo mohl byste mi doporučit značku? Prosím pište na můj mail [email protected] Předem děkuji!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: