Top 7 tipů na netradiční zimní aktivity

Top 7 tipů na netradiční zimní aktivity

Milujete zimní sporty, ale sjíždění sjezdovek a prohánění se po zmrzlém jezeře vás už nudí? Připravili jsme si pro vás několik adrenalinových sportovních zážitků, které vás jen tak neomrzí.

Motoskijöring a skijöring

Netradiční způsob jízdy na lyžích. Skijöring souhra přírody a lidských sil. Lyžař je táhnut na lyžích psy. Oproti tomu motoskijöring vznikl spojením motokrosu a lyží. Motocyklista za sebou táhne lyžaře na laně. I když se to může zdá na první pohled jednoduché, jezdí se až šedesátikilometrovou rychlostí a tak je třeba vyvinout velké úsilí, aby se člověk za motorkou udržel. Pády se nevyhýbají ani motorizované části, na sněhu to prostě docela klouže.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Dogsledding

Zimní dovolenou si můžete okořenit i jízdou na saních s psím spřežením. Tzv. mushing je neopakovatelným zážitkem pro všechny milovníky krásné zimní krajiny, psů, sportovce i romantiky. Tváře vám ošlehá ledový vítr, na okamžik se přeneste na vzdálené arktické pláně, kde psí spřežení patří k běžným a tradičním způsobům přepravy místních lidí i zásob.

Tip: Musherství můžete zažít i na Pustevnách v Beskydech. Na 16 kilometrů dlouhé trati si vyzkoušíte jízdu na saních tažených psím spřežením, seznámíte se základními povely a pravidly vedení psího spřežení.

Snowmobiling

To je hobby jízda na nadupaných sněžných skútrech a hromadách prašanu. Pro odvážné lze jízdu okořenit i žaludek svírajícími skoky na třech tunách „plechu“. Ideální podmínky pro snowmobiling nabízí Mat-Su valley na Aljašce. S průvodcem se můžete vydat na výpravu pro zamrzlých jezerech, přes ojíněné louky, nebo podél úseku legendárního Iditarod Trail.

TIP: Jak na nejlepší zimní vybavení pro cestovatele i víkendové dobrodruhy? Podívejte se na výběr nejlepších tipů na TuleníPásy.cz

Snow Kiting

Kombinace paraglidingu a snowboardingu vyžadující vítr, sníh a pořádnou dávku odvahy. Na snowboardu může být už samo o sobě těžké udržet stabilitu, navíc je třeba i lépe a dokonaleji ovládat kite. Po pádu musí totiž člověka zase zvednout. Vyzkoušet snowkite můžete třeba na Vysočině, kde většinou bývá sníh a fouká silný vítr. Mnoho středisek je i v nedalekém Rakousku.

Tip: Pokud chcete zažít pocit svobody a vznášet se nad zasněženou plání, vyzkoušejte první snowkiting na lyžích. Je jednodušší udržet stabilitu. Základy se pod dohledem instruktora dají zvládnut už za jeden den.

Snowbiking

Obyčejné sjíždění z kopce je už nudné? Vyzkoušejte snowbike. Po sjezdovce se můžete prohánět na kole s lyžemi. Na důmyslně propracovaném stroji je velmi jednoduché naučit se jezdit. Zvládne to i lyžař začátečník či dokonce člověk lyžemi a snowboardem zcela nepolíbený. Centrem Snowbikingu se stala Kanada, vyzkoušet i jej můžete i třeba v Rakousku.

Lezení po ledopádech

Mačky, cepíny a mrazem ztuhlý vodopád. Lezení po ledopádech je oblíbenou zimní aktivitou nejen pro horolezce, ale i pro „běžné smrtelníky“, kteří chtějí zažít trochu adrenalinu. Přírodní ledopády můžete vyzkoušet v Krkonoších. Jde o 20 metrů vysokou skálu, která se nachází na pravém břehu Labe. Ledolezení je tam povolené při minimální výšce okolního sněhu 30 centimetrů a to až do roku 2020

Tip: Ti, kdo si chtějí lezení jen tak vyzkoušet, mají příležitost na umělých ledových stěnách na krkonošských boudách a ve skiareálech třeba na Hudy ledové stěně Špindl ve Svatém Petru, Luční boudě, Výrovce aj.

Ice sailing a snow kayaking

Milovníci vodních sportů si nemusí v zimě zoufat. Obyčejná voda se dá totiž vyměnit za pevné skupenství. K ice sailingu, tedy lednímu jachtingu, se používá obdobná loď, jako je tomu u klasického jachtingu.  Jen je vepředu a vzadu doplněna o lyže nebo brusle. Ideální je jezdit po tzv. černé vodě. Hladce zamrzlé ploše bez sněhu. U snow kayakingu jde o sjezd zasněženého kopce na kajaku. Při závodech může být na trati navíc umístěn bazén, jednak pro zpomalení a jednak pro zpestření jízdy.

Tip: Nejlepší lokality pro ice sailing jsou v sousedních zemích třeba na Mazurských jezerech v Polsku nebo Neziderská Rakousku. Při snow kayakingu si vystačíte s jakýmkoliv kopcem. Ve Skiareálu Herlíkovice v Krkonoších se každoročně pořádají třeba i i závody.

Vyzkoušeli jste už některý? Podělte se s námi v diskusi

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí