TOP 7 nejzajímavějších jeskyní světa

TOP 7 nejzajímavějších jeskyní světa

V minulosti sloužily lidem jako úkryt nebo posvátné místo. V dnešních dobách nás uchvacují výjimečnou krásou a tajuplnými příběhy. Podívejte se na ty nejkrásnější jeskyně světa.

1. Jeskyně Škocjan, Slovinsko

Neobvyklá formace jeskyní, které jsou považovány za obdobný přírodní fenomén jako třeba Grand Canyon nebo Galapágy. Slovinsko je domovem úchvatných jeskyní Škocjan. Ve kterých je hluboko pod zemí ukrytý i největší kaňon světa. Obdivovat můžete třeba 15 metrů vysoký stalagmit a na tři desítky vodopádů. Při své návštěvě můžete potkat i raritu ze světa fauny. Jedná se o zvláštní druh mloka, macaráta jeskynního, který má nápadité přízvisko lidská rybička. Dožívá se 70ti let, vydrží roky bez potravy, a má specifickou, růžovou barvu těla. Vyskytuje se pouze v krasových oblastech na Balkáně.

Tip: Od dubna do října se můžete vydat na poutavé putování po stopách řeky Reky do podzemí!

Prohlédněte si další fotografie k článku…

2: Lehmanovy jeskyně, Nevada

V národním parku Great Basin v Nevadě se nachází další z unikátních jeskynních vápencových formací, Lehmanovy jeskyně. Jméno získaly po Absalomu Lehmanovi, který je v roce 1885 objevil. Z důvodu zachování jedinečnosti zdejšího ekosystému musí návštěvníci projít „lehkou očistou“. Pokud v posledním roce nebyli oni sami ani jejich oblečení či fotoaparáty v jiném jeskynním systému mohou vstoupit okamžitě. V opačném případě se musí očistit speciálními ubrousky a podrážky deset minut máčet v dekontaminačním roztoku.

3. Jeskyně Batu, Malajsie

Jen 13 km od hlavního města Malajsie Kuala Lumpur se nachází neobvyklý jeskynní komplex s hinduistickými chrámy. Vápencové jeskyně Batu jsou více než 400 milionů let staré. Po 272 schodech se od úpatí útesu vydává k jeskyni při největším svátku Thaipusam na osm se tisíc věřících, a to s dráty zapíchnutými přímo v kůži  či s předměty zavěšenými na hácích.

Přístupné celoročně.

Tip: Během posledních 10 let se Batu Caves stalo i centrem horolezectví v Malajsii. Vápencový kopec nabízí více než 160 snadno přístupných horolezeckých tras.

4. Jeskyně Waitomo Glowworm, Nový Zéland

Hlavní atrakcí jsou Arachnocampa Luminosa. Drobní zářící tvorové osvěcují tento vápencový komplex a vytvářejí tak z jeskyně absolutně neobvyklé místo. Při pětihodinové prohlídce se můžete kochat nejen až nadpozemsky ozářeným prostorem, ale vyzkoušet i náročnější, ryze jeskyňářský terén.

Tip: Ve spodním patře si můžete vyzkoušet jedno z nejvyšších komerčních slanění na světě, Spouštět se budete neuvěřitelných 100 metrů!

5. Jeskyně Reed Flute, Čína

Před 1200 lety objevili ve městě Guilin sít jeskyň, jejíž dominantou je právě 240 metrů dlouhá jeskyně Reed  Flute. Bývá nazývána Palácem národního umění. Tento komplex krasových jeskyní je tvořen stalaktity, stalagmity a kamennými sloupy různých tvarů a velikostí. Velkolepý dojem umocňuje barevné osvětlení, které do jeskyně vnáší jedinečnou atmosféru.

6. Hang Sung Sot, Vietnam

Uprostřed džungle se skrývá největší jeskyně světa. Hang Sung Sot neboli Jeskyně překvapení je jednou z nejkrásnějších jeskyní v Halong Bay ve Vietnamu. Dvě jeskynní komory jsou tvořeny tisícovkou úchvatných stalaktitů a stalagmitů. Do 200 metrů vysoké, 150 metrů široké a více než 6,5 kilometru dlouhé jeskyně se dá dostat pouze složitým traverzem přes další jeskyni. Son Doong není výjimečná pouze velikostí, ale také faunou a flórou. V džungli a v řece s vodopádem byly objeveny dosud neznámé druhy rostlin a zvířat.

Tip: Vnitřní prostory (skládá se ze tří obrovských sálů) mají plochu více než 10 000 m2. Ke vchodu do jeskyně vede příkré schodiště, sály jsou ale průchozí a krásně nasvícené. Na návštěvu si tak vyhraďte dostatek času.

7. Grotta Azzurra, ostrov Capri Itálie

Na lodičkách se můžete vypravit do tajuplné Modré jeskyně na pobřeží Itálie. Vstup se nachází jen přibližně metr nad mořskou hladinou. Donutí tak návštěvníky v loďkách při touze poznávat přírodní krásy jeskyně dokonce zalehnout. Venkovní světlo dopadající vstupem do jeskyně a dalším otvorem pod hladinou moře vytváří unikátní atmosféru. Díky tomu je mořská voda osvětlená jasněji než prostor nad hladinou.

A která jeskyně zaujala vás? Máte nějaké jiné favority? Podělte se s námi v diskusi.

Zkušenosti čtenářů

Filip Horák

Určitě bych přidal Gruta de las Maravillas ve španělské Araceně http://www.andalucia.com/province/huelva/aracena/gruta-de-las-maravillas.htm

Míša

Osobně bych nezmiňovala Waitomo, trošku mě to zklamalo a bylo to komerční. Na severu NZ od Aucklandu jsou volně přístupné jeskyně, kde si člověk červy prohlédne také a ještě se může ztratit za tmy s baterkou při přelézání a prolézání chodeb na vlastní pěst. Pro mě to byl dětstký splněný sen, neboť mě to vždy lákalo do chodeb znepřístupněných. Pokud má někdo zájem o více detailů, pošlete mi maila, neboť musím zapřemýšlet o jménu a lokalitě, byla jsem tam v říjnu.

Markéta
Míša:

Ahoj Míšo, prosím vzpomněla by sis na nějaké ty jeskyně zdarma na sev.ostrově Zélandu? za měsíc tam budeme cestovat 🙂 děkuju moc, dyštak můj email: [email protected]

Libor
Markéta:

Ahoj, když tak jí napiš na mail, který uvidíš po kliknutí na jméno. Info ale najdeš i tady:
http://www.itravelnz.com/travel_info/best-free-caves-to-explore.html
Já jsem byl v několika takových jeskyních jen na Jižním ostrově. Ty byly ale bez svítících červů. Ty jsem na Severním ostrově viděl (mimo Waitomo při jiné cestě) na Coromandelu v průzkumné štole, kudy vede značená stezka (zdarma):
http://novyzeland.unas.cz/coromandel/coromandel.htm

Andrea

Největší jeskyní světa neni Hang Sung Sot, ale Son Doong a neleží v Ha Long (provincie Quang Ning), který je na severu, ale v provincii Quang Bing, coz kvuli nazvu muze byt matouci…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí