HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Smlouvání pro pokročilé

Smlouvání pro pokročilé

V předchozím článku jsme jsme zveřejnili základní návod Jak smlouvat. Zde jsou doporučení pro pokročilé.

1) Kurs měny

Nikdy nesmlouváme v měně, ve které budeme chtít platit. Až si po dlouhém smlouvání dohodneme cenu v rupiích, oznámíme obchodníkovi, že budeme platit v dolarech a že jsme měnili v kursu xxx (který samozřejmě o 10% vylepšíme oproti obvyklému) a další minuty až hodiny přesvědčujeme obchodníka, že jsme v tomto kursu SKUTEČNĚ peníze měnili.

2) Kvalita

Na všem na východě se najde nějaký malinkatý kaz. Po dohodnutí ceny na něj poukážeme a chceme další slevu s tím, že dohoda se týkala bezvadného zboží.

3) Množství

Chceme koupit 2 koberečky a po usmlouvání ceny (která je samozřejmě nižší, než dvojnásobek ceny jednoho) oznámíme, že nemáme tolik peněz a tedy koupíme pouze jeden za poloviční cenu.

Další zásady a doporučení:

  • obejdeme okolní obchody a za stejnou věc nabídneme nesmyslně malou cenu. Pokud obchodník ani nezačne smlouvat, jdeme za roh a nabídneme o trochu víc. Takto se „ze spoda“ dostaneme na cenu, u které obchodník začne vůbec smlouvat.
  • pokud je obchodník nalomený, osvědčuje se trik „prázdné peněženky“ – do peněženky si dám pouze tolik peněz, kolik chci zaplatit, ostatní dám do kapsy. Při smlouvání smutně pokrčím rameny a přímo obchodníkovi na stůl vysypu celou peněženku s tím, že víc už opravdu nemám.
  • občas se dá použít trik „mumlání v angličtině“ – povedlo se mi přesvědčit obchodníka, že jsem říkal „osmnáct“, i když on slyšel „osmdesát“ (to zvládne i angličtinář – začátečník)
  • pro autobusové zájezdy radím osvědčený trik (po dohodě s řidičem) – smlouvání z okna rozjíždějícího se autobusu. Nevěřili byste, jak ceny padají dolů.
  • potvrzuji dříve popsanou zásadu, kterou používám úplně vždycky – dělám že se mi zboží docela líbí a partnerka mě celou dobu od koupi odrazuje a tahá mě ven z krámu.

A nyní to naprosto nejdůležitější, co uspěje v 95% případů:

!!! Pokud obchodník začne smlouvat, ZÁSADNĚ už cenu nezvyšujeme !!!

Zkuste to a uvidíte, zboží si odnesete. I když budete často muset odcházet se smutným výrazem v očích (ale v duchu vás bude hřát vědomí, že za vámi stejně vyběhne z krámku a na cenu přistoupí).

Mnoho zdaru!
Viktor Slavík

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: