SlowUp akce ve „Velolandu“, v zemi kol ve Švýcarsku

SlowUp akce ve „Velolandu“, v zemi kol ve Švýcarsku

Kolo a Švýcarsko už neodmyslitelně patří dohromady. Najdete tam skvělé podmínky pro cyklistiku. Tisíce kilometrů cyklostezek i vizionářský přístup. Důkazem toho je i akce SlowUp, kdy se na různých místech Švýcarska uzavřou silnice pro auta a stanou se na jeden den útočištěm pro cyklisty.

Myšlenka SlowUp akcí je naprosto jednoduchá. Prostě si užít vyjížďku na kolech, aniž by vás nějak omezovala auta. Ve vybrané lokalitě je vždy na jeden den uzavřeno přibližně třicet až čtyřicet kilometrů silnic. Žádná auta, jen kola. Silnice jen pro sebe si můžete užít i na kolečkových bruslích anebo třeba pěšky při procházce. Atraktivní lokalita, příjemné rovinky, na kterých je jízda zábavou a ne náročnou dřinou.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Ve Švýcarsku patří kolo prostě mezi velmi oblíbené dopravní prostředky, není tak divu, že první SlowUp akce se tam konaly už v roce 2000. Rok od roku si získávají čím dál tím více příznivců. Během posledního ročníku se na trasy vydalo přibližně čtyři sta tisíc lidí.

Letos se po celém Švýcarsku, už od srpna až do června příštího roku, uskuteční na jednadvacet akcí. Je to tak ideální příležitost pro poznání Švýcarska ze sedla kola.

Jezero tří států

Jednou z lokalit, kam se pravidelně vrací příznivci SlowUp akce, je Bodamské jezero. To už samo o sobě patří mezi oblíbené cyklistické lokality. Jeho břeh je lemován rozvinutou sítí cyklotras, v celkové délce 268 km. Sladkovodní Bodamské jezero leží na pomezí tří států, kromě Švýcarska jeho břehy omývají i Německo a Itálii.

Nemusíte objevovat krásy Švýcarska jen po cyklostezkách. Můžete vyzkoušet i trasy v terénu. Třeba v Champéry: Jeden z největších resortů pro horská kola v Evropě.

Je také třetím největším jezerem ve střední Evropě, současně patří k těm nejčistějším. Průzračná voda hrající ve všech odstínech azurové barvy, krásná alpská příroda kolem i skvělé podmínky pro cyklistiku lákají každoročně tisíce lidí, kteří se účastní cyklistického happeningu SlowUp.

Mezi stovkami kol

Během každé SlowUp akce je pro milovníky cyklistiky připraveno přibližně 30 kilometrů cest, které jsou ten den úplně uzavřeny pro auta a veškerou motorizovanou dopravu. Základnou pro poslední prázdninovou SlowUp akci u Bodamského jezera bylo městečko Romanshorn. Odtud se vyráželo na trasu a také zde bylo hlavní centrum zábavy.

Společně s ostatními stovkami lidí jsme se vydali na cestu. Různými trasami přes historické vesničky, kde na jedné straně můžete obdivovat tradiční architekturu a na druhé zase krásné scenérie alpského jezera.

Příjemným završením projížďky, kterou bez problémů zvládnou i menší děti jsou stánky s místními pochoutkami. Součástí celého cyklistického podniku je i akce SlowAppetit, kdy můžete ochutnat místní tradiční speciality. Tématem Bodamského SlowUpu bylo jablko. A potkat jste ho mohli opravdu na každém kroku. Mohli jste jej pít, cítit ho, projíždět se jablečnými sady. Samozřejmě i ochutnat. Jako dezert, s masem, se zeleninou, s rybami i s dalším ovocem. Jablko bylo prostě všude, stačilo se jen zakousnout.

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí