Respect festival už po 18. posune hranice pestrosti

Respect festival už po 18. posune hranice pestrosti

18. Respect festival překonává bohatostí i pestrostí všechny předešlé ročníky. Program propojí nečerstvější objevy s tím nejlepším z let minulých a jako bonus překročí další žánrovou hranici.

Hlavní program ozdobí hned dvě hvězdy první velikosti: slepecké duo Amadou & Mariam, nejprodávanější africká skupina tohoto tisíciletí, a klasik moderní africké hudby Salif Keita, který se stal prvním Afričanem nominovaným na cenu Grammy.

Když se Salif Keita rozhodl pro hudební dráhu, znamenalo to tvrdou zkoušku. Mít v rodině albína považují Afričané za ďáblovo znamení, Keitův rod navíc odvozuje svůj původ z císařské rodiny, což se s povoláním hudebníka naprosto neslučuje. Dnes je Salif Keita klasikem moderní africké hudby a díky albu, které natočil s Carlosem Santanou a Joe Zawinulem,se stal prvním Afričanem nominovaným na cenu Grammy.

Podobné pocty se dostalo manželské dvojici Amadou & Mariam, která za sebou má turné s Coldplay i U2, vystupovala na vyhlašování Nobelovy ceny míru na počest Barracka Obamy i na posledních světových pohárech FIFA. Na jejich posledním albu hostovali členové Yeah Yeah Yeahs či TV On The Radio, jako producent přispěl Damon Albarn. V minulosti se producentské role ujal i Manu Chao – ten s dvojící natočil Dimanche à Bamako, jedno z nejprodávanějších afrických alb všech dob.

Mamar KasseyMamar Kassey

Hortus Musicus – estonský úvod

Na zahajovacím koncertě v úterý 26. května vystoupí ansámbl Hortus Musicus z Estonska, ve svém žánru řazený – podobně jako Kronos Quartet – do první ligy. Spojení staré a soudobé hudby i etnických vlivů posouvá Hortus Musicus na zcela novou platformu. Koncert proběhne v Dvořákově síni Rudolfina a zazní na něm i skladby jednoho z nejlepších současných autorů Arvo Pärta komponované přímo pro ansámbl. Naopak nejmladší generaci 6-10 let je určena interaktivní dílna DRUM-in bubeníka Miloše Dvořáčka ve čtvrtek 28. května v 10 hodin v Paláci Akropolis.

Hlavní festivalový open-air víkend proběhne 13. a 14. června v osvědčené lokalitě parku Ladronka. Britsko-indická zpěvačka Susheela Raman od svého prvního koncertu na Respectu před deseti roky prošla úctyhodným vývojem a vytvořila sérii projektů s hudebníky z jihu Indie, kam každoročně jezdí čerpat novou inspiraci.

Marseillský sbor Lo Cor de la Plana propojil polyfonní zpěvy Středomoří s ostrými rytmy severní Afriky a loni odehrál eden z nejsilnějších koncertů festivalu Colours of Ostrava. Kytarista Paolo Angeli ze Sardinie patřil k vrcholným překvapením loňského festivalu Womex. Jeho unikátní přístup k nástroji kritika označuje za spojovací článek mezi avantgardou a tradiční hudbou ze Sardinie.

Yiddish Twist OrchestraYiddish Twist Orchestra

Stálice i novinky

Objevem letošního ročníku bude zpěvačka Lula Pena, která čerpá podobně jako slavnější Mariza z portugalského stylu fado – ale na rozdíl od ní se orientuje na temnější vrstvy žánru. Díky svému hluboce položenému hlasu si dokonce vysloužila srovnání s Leonardem Cohenem.

Romskou hudbu na festivalu zastupuje téměř třicet let existující maďarská skupina Parno Graszt, stylové inovace z Velké Británie představí čtveřice Spiro s překvapivým mixem folku a minimalistických smyček. Žánrovou diverzitu jihoafrické hudby reprezentují Abavuki, zatímco kultovní kapela The Pyramids odkrývá nepříliš známé spojení mezi Afrikou a free-jazzem.

Žánrovou rozmanitost symbolizuje i letošní festivalový vizuál. Na sérii etnických masek z minulých ročníků navazuje fiktivní živočich kočkopes, který s lehkou ironií symbolizuje tavicí kotlík hudebních fúzí.

Kromě hudby bude pro návštěvníky již tradičně připraven bohatý dětský program, interaktivní instalace, stánky s exotickými delikatesami, prodej hudebních nosičů a literatury, stánky neziskových organizací a další atrakce…

PROGRAM:

Zahajovací koncert: Hortus Musicus /Estonsko/ Rudolfinum 26. 5.

Bubenická dílna pro nejmenší: DRUM-in Miloše Dvořáčka /CZ/ Palác Akropolis 28. 5.

Doprovodný program v Paláci Akropolis:

Hailu Mergia /Etiopie, Austrálie/ + ZEA /Nizozemsko/ 1. 6.

Cedric Watson & Bijou Creole /USA/ 9. 6.

Fumaca Preta /UK, Nizozemsko, Brazílie, Portugalsko/ + DJ Alex Figueira-Vintage Voudou /Brazílie/ 21. 7.

Ogoya Nengo & Dfodo Womens Group /Keňa/ + Dj George Odhiambo / Jojo Records – Keňa/ 6. 8.

Hlavní program: So 13. + Ne 14. 6. Park Ladronka, Praha 6

Ceny v předprodejích:

26. 5. Rudolfinum – Hortus Musicus: Ceny 180–580 Kč dle kategorií. Předprodej Ticketpro, Rudolfinum.

28. 5. Akropolis – DRUM-in: Cena 50 Kč, pro držitele vstupenky na hlavní program zdarma.

1. 6. Akropolis – Hailu Mergia + ZEA: Ceny 250–400 Kč. Předprodej Palác Akropolis, Ticketpro, GoOut, Eventim, Ticketportal.

13.+14. 6. Open Air:

Do 1. 5. Dvoudenní 350 Kč.

Od 2. 5. Dvoudenní 570 Kč

Jednodenní 470 Kč

Rodinná 600 Kč

Další důležité informace najdete na webu festivalu www.rachot.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: