Projekt PROMÍTEJ I TY: Duchové moře – příběhy vodních lidí kmene Badžao

Projekt PROMÍTEJ I TY: Duchové moře – příběhy vodních lidí kmene Badžao

Na dokumentární film Duchové moře režisérky Elizy Kubarské, zobrazující život hlubinných potápěčů u Bornea, se můžete přes prázdniny podívat zcela zdarma.

Film ukazuje život kmenů Badžao u ostrova Borneo, kteří se snaží udržet svou tradici hlubinných potápěčů, ale narážejí přitom na moderní civilizaci s turistickými letovisky a potápěčskými centry. Film je doplněn informačním materiálem, který připravil cestovatel a fotograf Topí Pigula a zabývá se otázkami zodpovědného cestování.

Duchové moře

Hluboko pod hladinou oceánu se skrývají mnohá tajemství. Ví o nich malý Sari a jeho strýc Alexan z kmene Badžaů na ostrově Mabul u Bornea. Jsou to totiž jedni z posledních hlubinných potápěčů, kteří používají neobvyklou kompresorovou techniku k harpunovému lovu ryb.

Spolu s jejich modlitbami k duchům moře se noříme do tajuplného světa, kde se lovci pohybují s jistotou vodních lidí. Tato jistota však mizí spolu se vstupem na pevninu, kde neplatí žádné zákony, o které by se jejich kmen mohl opřít. Jejich tradice a identita se ztrácí mezi turistickými letovisky a pomalu pomíjí v nekonečném moři peněz a krátkodobé zábavy.

Film si můžete prohlédnout zdarma a to až do konce září 2015, v rámci projektu Promítej i ty!, v němž je nyní zařazeno již 32 filmů z programu uplynulých ročníků festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Kdokoli v ČR si je může po registraci nawww.promitejity.cz zdarma půjčit a zdarma promítnout svému publiku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: