Proč vyrazit na dovolenou do Albánie? Nejen kvůli moři, horám a jídlu

Proč vyrazit na dovolenou do Albánie? Nejen kvůli moři, horám a jídlu

Nevíte, kam vyrazit na dovolenou? Co takhle zkusit Albánii? Ta je čím dál oblíbenější dovolenkovou destinací. V Albánii se nedočkáte davů turistů jako v Chorvatsku a za dovolenou v této zemi nezaplatíte majlant jako v Itálii. A nejen to. Albánie toho v sobě ukrývá mnohem více. Proč vyrazit na dovolenou na jihovýchod Evropy?

Jste-li dobrodruhy a máte-li rádi vše nové, pak vás Albánie jistě nezklame. Ano, neřadí se mezi TOP letních destinací, ale dokáže se jim skvěle vyrovnat.

Bez poznání místní přírody z Albánie neodjíždějte

Jestliže milujete poznávání místní kultury, historie a památek, pak vás Albánie doslova učaruje. Velkým pozitivem této země je, že se můžete pokochat tisíce let starými antickými památkami bez dlouhých front a davů turistů.

Mnoho cestovatelů tráví dovolenou v Albánii kvůli horám a krásné přírodě, moře je pak už jen pomyslnou třešinkou na dortu. Země je z více jak 70 % tvořena horami, proto v této jihovýchodní zemi hory najdete téměř všude, některé se dokonce táhnou až přímo k pobřeží, není proto nutné do hor vyrážet až na sever. Navštívit můžete také vodopády, jezera a přírodní prameny.

Do Albánie lze cestovat jen s občankou

Někteří se Albánii vyhýbají ze strachu. Bojí se, že země je nebezpečná. Opak je však pravdou. Albánie je stejně bezpečná jako jakýkoliv jiný evropský stát. Navíc Česká republika s Albánií má dobré vztahy, a tak do země lze vycestovat jen s občanským průkazem. Více informací o dokladech a měně vám nabídne průvodce po Albánii.

Albánie je levná a štědrá k turistům zároveň

Zapotřebí je také zmínit, že Albánie je velmi levná, především pak co se nákladů na dopravu a jídlo týká. To je mimo jiné v zemi opravdu výtečné. Ochutnat byste měli místní pizzu, pečené jehně s jogurtem zvané tavë kosi a plněné lilky patëllxhanët mbushur.

Obyvatelé Albánie dbají na čerstvost a organičnost. Většina jídel je tak vždy připravována z produktů místních zemědělců. Navíc Albánci jsou velmi štědří, a tak se nedivte, až vám některý z nich na ulici nabídne rakii, koláč nebo kávu.

Kudy a jak vyrazit do Albánie?

Do Albánie se hravě dostanete i po vlastní ose, a právě cesta autem je pro mnohé tou nejlepší volbou. Vyrazit můžete buď po Jadranské cestě přes Chorvatsko, nebo přes Maďarsko, Srbsko a Makedonii. Přeci jen se ale vyplatí se na cestu dlouhou zhruba 1 600 km dobře připravit, nejen s trasou, ale i s dálničními poplatky a mýtným, vám pomůže vhodný průvodce.

Někteří se pak vydávají za poznáním také autobusem a vlakem. Při kombinaci obou dopravních prostředků dojedete do Albánie za 40 hodin a za cestu zaplatíte kolem 4 000 Kč.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: