Podle Lonely planet je destinací číslo jedna Srí Lanka!

Podle Lonely planet je destinací číslo jedna Srí Lanka!

Závěrečné měsíce každého roku, se pravidelně stávají obdobím, kdy různé světové společnosti, agentury, zabývající se cestovním ruchem, ale i jíní sestavují a vyhlašují pro nadcházející rok své žebříčky nejlákavějších míst na světě.

Jeden z největších vydavatelů tištěných příruček pro cestovatele, Lonely Planet, před nedávnem vydal svůj žebříček. Mezi Top 10 destinacemi, nechybí Dominikánská republika, Šalamounovy ostrovy, Island či Madagaskar. Vyjmenované destinace jsou společností řazeny do dolní poloviny žebříčku. Daleko lépe na tom je náš východní soused Slovensko na místě pátém a vůbec nejlepší a tedy nejvyšší patro v pomyslném žebříčku, patří Srí Lance, nevelkému ostrovu v Indickém oceánu.

Po dlouhé čtvrt století trvající válce, mezi povstaleckým hnutím Tygři osvobození Tamilského Ilámu (LITE) a vládou, po největší přírodní katastrofě moderní historie o vánocích, v roce 2004, kdy dvě třetiny jihozápadního pobřeží ostrova bylo zasaženo vlnou tsunami a zahynulo při ní více než 35 tisíc lidí, bylo jen otázkou času, kdy se turisté na rajský ostrov vrátí.Sloni, Srí Lanka

Jaká místa nevynechat?

Vypsat v krátkém příspěvku největší atrakce, případně lákadla je zhola nemožné. Na své si zde přijdou milovníci pláží, historických památek, divoké přírody i ti kteří hledají hlubší duchovní hodnoty. Srí Lanka je cenově levnou destinací a výhodná i pro klasické baťůžkáře. Jediné, na co by si měli dát pozor všichni je, ve které měsíční období se vydat na severovýchodní, případně jihozápadní pobřeží nebo do jiné části země.

Klíma je zde překvapivě různorodé. Čtyři roční období zde neexistují, zato vám pobyt mohou znepříjemnit srážky, ale teploty zůstávají po čas roku velmi příznivé. Jsou i taková místa, kde je v průběhu roku trvale pěkné počasí. Na závěr si neodpustím uvést, alespoň pár takřka povinných cílů, pro blahodárný návrat turistů do krásného kout na světě.

Při cestě podél oceánu od západu k jihu, než dorazíte do Galle, kde si nenechte ujít tři sta let starou holandskou pevnost Galle Fort s majákem, navštivte města Ambalangodu i Hikkaduwu. Ještě jižněji pak Unawatunu a její krásnou pláž, Ahangamu a tamní rybáře na kůlech, dále Mirissu a nejižnější bod ostrova vesničku Dondru s majákem.

Budete-li cestovat do vnitrozemí, určitě zavítejte nejdříve do sloního sirotčince Pinnewalle, poté Kandy – Chrám Buddhova zubu a botanická zahrada. Při cestě do Dammbuly, kde navštivte skalní chrámy, se podívejte i do zahrady koření. Na skálu otcovraha Sigyriyu se vydejte v ranních hodinách, ať stihnete, Polonnaruwu případně Anuradhapuru. Přestože lákadel je zde mnohem více, tak ještě doporučím Nuwaru Eliyu a horu, na kterou přilétají umřít motýli Adamův štít, kde budete zdolávat téměř pěti tisícovku schodů.

Zkušenosti čtenářů

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: