Plánovali dovolenou, ale neodletěli: 5 nejčastějších důvodů, proč vás nepustí do letadla

Plánovali dovolenou, ale neodletěli: 5 nejčastějších důvodů, proč vás nepustí do letadla

Zima se blíží a spousta lidí se vydává na cesty za teplem a exotikou. Na letišti však může vaše dovolená skončit dřív, než začne. Ať už kvůli chybějícím dokladům, neplatným vízům nebo nečekaným problémům. Letecké společnosti a imigrační úřady dodržují přísná pravidla pro cestující. O některých z nich se ale málo ví. Podívejme se teď na pět nejčastějších důvodů, proč vás nemusí pustit na palubu letadla.

1. Neplatný pas – méně než 6 měsíců platnosti

Platnost pasu je záludná záležitost a jeden z nejčastějších důvodů, proč dovolené končí dřív, než začnou. Jen málokoho napadne, že pas, který je oficiálně platný ještě 5 měsíců, vám na letišti neuznají a prohlásí za neplatný. 

Spousta zemí mimo Evropskou unii vyžaduje, aby měl pas platnost alespoň 6 měsíců od vašeho plánovaného návratu. To platí například pro Spojené státy, Thajsko, Spojené arabské emiráty, Mexiko a další.

Ačkoliv se to může zdát zbytečné – váš pas je přece oficiálně stále platný – země, které toto pravidlo dodržují, k tomu mají své důvody. Často se jedná o turisticky oblíbené destinace, kde se cestovatelé „zapomínají“ a zůstávají déle, někdy až do vypršení platnosti pasu. Řešení nového pasu na poslední chvíli je pak zdlouhavé a komplikované. A právě těmto situacím se chtějí země vyhnout.

2. Žádná zpáteční letenka

Vstup do mnoha zemí je podmíněn předložením zpáteční letenky nebo důkazem, že máte v úmyslu zemi opustit. Pokud nemáte zpáteční letenku nebo letenku do další destinace, imigrační úředníci mohou mít podezření, že v zemi plánujete zůstat nelegálně, a odmítnou vám vstup.

Toto pravidlo je běžné například v Indonésii, na Novém Zélandu nebo na Filipínách. Úřady chtějí mít jistotu, že se opravdu po určité době vrátíte domů, nebo budete v cestování pokračovat dál v jiných zemích.

Pokud si nejste jisti svými plány, můžete si zakoupit flexibilní zpáteční letenku nebo využít služby, které umožňují rezervaci zpátečního letu s možností pozdějšího storna. Existují i levné varianty jednosměrných letenek do jiných zemí, které můžete využít jen pro potvrzení odletu. Pouhá rezervace však nemusí stačit – záleží na pracovníkovi letiště a na štěstí.

Plánovali dovolenou, ale neodletěli: 5 nejčastějších důvodů, proč vás nepustí do letadla

3. Chybějící přestupní vízum

Tranzitní lety jsou často levnější a nabízejí více možností, ale vyžadují pečlivou přípravu. Některé země vyžadují vízum pro přestup a to i v případě, že neopouštíte tranzitní zónu. Toto pravidlo platí například v USA, Indii nebo Číně.

Pokud máte lety s různými dopravci a musíte se během přestupu znovu odbavit, bez tranzitního víza vás do letadla do uvedených zemí ani nepustí.

4. Když občanka nestačí

Pro cesty mimo EU a Schengen vám občanský průkaz nestačí. To je poměrně jasné. Problém může nastat při přestupech. Pokud cestujete do destinace, kde se stačí prokázat občankou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například na Tenerife, které je součástí Španělska –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ale váš let zahrnuje přestup v zemi mimo EU i Schengen, potřebujete pas. A to i přesto, že do cílové destinace není potřeba. Týká se to například oblíbených přestupů v Londýně. 

Plánovali dovolenou, ale neodletěli: 5 nejčastějších důvodů, proč vás nepustí do letadla

5. Poškozený pas

Pas rozhodně není jen „kus papíru“, který stačí mít u sebe. Jakékoliv, byť nepatrné poškození, natržená stránka, poškrábaný obal nebo nefunkční čip, může vést k tomu, že váš pas bude prohlášen za neplatný.

V některých zemích jsou kontroly na letištích velmi přísné a i malé poškození pasu může být důvodem k odmítnutí vstupu na palubu letadla. 

Problémům na letišti se dá často předejít. Důkladně si zkontrolujte podmínky vstupu do vaší cílové destinace a nezapomeňte na platnost a stav vašich dokladů. Další osvědčené tipy, jak cestovat bez starostí a ušetřit, najdete v knize Travel Tips.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: