Pět pilířů islámu

Pět pilířů islámu


Každý muslim má 5 hlavních povinností:

Věřit v jednoho Boha a jeho Proroka Muhammada. Vyznání víry, tzv. šaháda (shahadah), po jehož vyslovení se člověk stává muslimem, zní doslova takto: „Není boha kromě Alláha a Muhammad je jeho Prorok.“, arabsky „La-illáhu ilalláh, wa Muhammadún rasúluláh“.

Jednou v životě vykonat pouť do Mekky, tzv. hadždž (hajj, haj). Hadždž má svá pravidla a rituály, které je třeba dodržet. V poutním období se do Mekky sjede několik milionů věřících z celého světa. Ten, kdo pouť vykonal, se pak před jménem honosí titulem „hadži“ (haji).

Dodržovat půst od rána do večera během celého měsíce Ramaddánu (jeho přesná doba se každý rok mění, viz níže).

Poskytovat almužnu (zakkát) potřebným, optimálně 2.5% ze svého majetku.

Modlit se. K modlitbám (arabsky salah) volá z minaretů muslimy muezzin 5x denně – před východem slunce, v půlce dne, odpoledne, při západu slunce a později večer. Přesná doba modliteb se každý den mění a bývá zveřejňována v denním tisku a televizi, Pochopitelně, ne každý muslim se opravdu modlí 5x denně. Modlitbu můžete provádět kdekoliv, ale modlit se v mešitě je považováno za prospěšnější. Věřící jsou vždy otočeni směrem k Mecce a provádějí přesně stanovenou sérii pohybů a úklon, které mají symbolický význam. Nejdůležitější modlitba je páteční polední, kdy by všichni věřící muži měli přijít do mešity. Modlitbě předchází povinné omytí a očista. Pamatujte, že byste neměli při návštěvě mešity procházet před modlícím se člověkem.

Zkušenosti čtenářů

shakra

stát se muslimem je velkaá zodvovědnost.Není to,jak např. u křestanů.Musí respektovat své zákony a mají jich poměrně hodně. Zena můze mít první pohlavní styk az kdyz se vdá, a co naše dívky?Každy o ních s prominutím říka,že jsou k……
I když ja si to nemyslím.Ale je to tak.Muslim nesmí jíst vepřové maso ze tří důvodů.1-prase je prý zvíře,ktere nežárlý. proto si muslimové myslí asi,že jsou tak žarlivý ale ve skutečnosti jsou až moc opravdu
2.prase ma moc nemocí a přenáší je na člověka
3.není to prospěšné člověku vůči chorobám.Dříve onemocní atd.

Bibi
shakra:

Ahoj
Stala sem se muslimkou pred par mesici. Stalo se to v Americe (coz je dabelska zeme), takze je to velice tezke nenechat se unest krasami USA.
Zivot proleti jako jedna vterina, in sha alláh az vam bude 70 vubec nepocitite ze jste zili.
Buh nam pripravil test (coz je zivot) jestli uspejeme nase kroky povedou do raje v opacnem pripade…, vsichni vi kam.
Muj manzel je Arab tak si dovolim trochu poopravit: arabsky „Lá-illáha ilaláh, Muhammad rasúlaláh“.

A ted ty vase vytvory:
Shakro
muslimstvi neni zodpovednost je to styl zivota, ten kdo se ridi Koranem nikdy nesejde z dobre cesty smerujici na to lepsi misto. Ted ruku na srdce, vazne si myslis ze ceske holky jsou pocestne?
Lide (hlavne muzi)ze vsech koutu sveta jezdi do ceska (Prahy), nejen protoze je hrasna ale i levna a devcata jsou tady lacinne taky. Takze si nehrej na svatou a bez se podivat do sveta.
Ahmede
skoro vsechno co jsi napsal je pravda, az na jedno, muslimove nejsou teroristi. To svet (hlavne USA)z nich toto udelal. Muslimove zili v miru (nebavim se o vzdalenejsi historii) ve state Palestina az do 1948, cely svet se chtel zbavit zidu a proto jim vytvorili stat kde mohou zit(chteli je vystrnadit ze svych zemi, protoze vetsinou vlastnili statni banky a byli vsude kde jsou penize, Bank of America je ve vlastnictvi zidu) s nazvem Izrael. Muslimum se to samozrejme nelibi nechteji byt pod natlakem zidu. Byla to jejich zeme a oni je vyhnali.
Proste porad na ne nekdo utoci a uz si to nenechaji libit, doufam ze mi das za pravdu: v Koranu je taky zminka o tom ze se ma islam sirit mecem zadne vyjednavani, pokud nechteji prejit k islamu tak musi platit nejake dane. Ale co se stalo, muslimove zacali vyjednavat a Buh (subhána wa taála) je posunul zpet o 500 nebo vic let zpet. Tzn. skoro na zacatek.
Andy
prosim te kolik ti je 15 let? Kdo si muze na tebe dovolit a proc by to nekdo delal. Kazdy ma svych starosti dost.
Jaka jejich holka? Zena muslim nemuze na plaz dokonce se nesmi odhalovat mezi ostatnimi zenami. Zenske telo a duse je to nejcennejsi co clovek ma a patri jen manzelovi, tobe a bohu. Sex pred manzelstvim je zakazan s cimz souhlasim. (ty by si chtela aby tvoje dcera chodila po barech a spala kazdy den ci tyden s nekym jinym? asi ne a pak je taky docela zajimava otazka kolik si jih stacila vystridat ty)
Pokud ti je 15 tak doufam ze nic. Ale to tvoje stezovani mi pripada ze proste zarlis a zarlit se nema.
Martine
co budes delat s produktivitou a penezmi az budes stat pred bohem? Pokud budes mit mu moznost. Nic ti nepomuze, ani deti ani rodina ci penize, proste nic hmotneho. Co ti pomuze jsou dobre skutky, pravidelne modleni, pust, byt hodny k lidem i ke zviratum,..

Islam je nekonecny (je mi lito tech kteri nebudou v nebi, pokud tam nebudu ani ja tak se lituju taky)

kritik
Bibi:

bohuzel tim, co znici Evropu bude islam!

iva
Bibi:

Bibi, muzu se zeptat, kolik muzu jsi pred svadbou vystridala ty?

myvalek
Bibi:

Bibi, typický příklad vymytého mozku, který za každou cenu přesvědčuje o své pravdě ostatní…ale z tvého pohledu je jistě správné, protože islám se musí šířit za každou cenu a každým způsobem, jak je psáno v Koránu. Kdyby jsi islám přijala dopravdu jen sama pro sebe, ze svého vlastního čistého přesvědčení, nehanila bys tady život ostatních…co je ti do toho, kdo měl před svatbou kolik můžů….tebe se taky nikdo neptá, jestli se opravdu 5x denně modlíš. Pokud je pro tebe islám to právé, tak si podle něho žij ve svém vlastní světě, ale nepřesvědčuj o něm ostatní. Přjidou na to sami, pokud budou chtít

Ivan
Bibi:

Velice často se pohoršuji nad příspěvky horlivých křesťanů útočících na jiná vyznání či jiné myšlenky. Ale až nyní chápu, že v tvém případě je asi s čím polemizovat a proti čemu se bránit.

Dakonn Dědek
Bibi:

Chtěl bych se zeptat co to tady je za nesmysly.Mělo by tu býti jednou a provždy „STOP ISLÁMU ISLÁM V EVROPĚ A V ČESKU NECHCEME“!!!!!!

jjj
shakra:

S tim vubec nesouhlasim. Jako u kazdeho nabozenstvi, zalezi to jenom na cloveku, v jake mire nabozenstvi nasleduje. I v Bibli jsou prece psane zakony – co treba deset prikazani??? Ja znam muslimy silne nabozenske, kteri dodrzuji mnoha pravidla, ale na druhe strane take ty, kteri piji alkohol, nemodli se pravidelne… a stejne tak znam hodne krestanu – silne vericich a pak tech kteri nechodi ani do kostela!
Kazde nabozenstvi ma urcita pravidla, rady, nebo zakony, ale v jake mire se jimy mame ridit je prece jenom na cloveku.

Simona
shakra:

Tak ted jsem si přečetla vše co tu je napsáno…hmmmm tak tomu se říká „porozumění“ Musím napsat ,že se mi vůbec nelíbý přístup některý lidí k ostatním….Já jsem katolík,ale moc se mi líbý muslimská víra …Oni moc dobře větí jak žít a jak naplnit svůj život jsou to lidi kteří vědí víc než si myslíte..A že se modlí 5x denně to je jen úcta k Alláhovy…Já znám hodně lidí kteří jsou muslimi a mám je ráda za to jaký jsou a české holky jsou stejný jako všude jimde akorát tady se tak nestidí jako jinde….

anna
shakra:

Jsem muslim a muslimové nejedí vepřové maso, protože je Haraam jíst maso z prasat, který má za to, že není třeba čistit. , Která je přípustná, se nazývá Halaal, ale to, co není přípustné, je pojmenována Haraam. Jedná se o korán, který čerpá rozdíl mezi těmito dvěma, a maso z prasete je Haraam.
Je napsán v korán: „nepřípustné, aby se nacházíte: mrtvé maso, krev, maso z vepřů, a to o nichž má být uplatněna název jiného, než je Alláh.“ (Al-Ma’idah: 3) Tato tradice sahá až do doby Abraham. Ve skutečnosti dokonce v Leviticus budeme číst: … a prasat, když se rozdělí na kopyto, a spárkatá nohy, ale on není cheweth žvanec, to je pro vás nečistí. Masa jejich nebudete jísti, a jejich zdechliny budete se nedotýkejte, budou pro vás nečistí. „(Leviticus kapitola 11 verš 7 a 8).

Kromě toho, prase, nemůže být poražena na krk, díky své znalosti anatomie a to jakékoli zvíře porážce muslimů dělá jeden řez přes krční žíly, opuštění všech ostatních žil a orgánů neporušené, čímž způsobí smrt zvířete, které celkovou ztrátu krve od těla, spíše než ke zranění žádné životně důležité orgány jako islám je zakázáno krev jakéhokoli typu. A muslimské důvodů, že kdyby bylo prase, které mají být usmrceni a vhodné pro lidskou spotřebu, Stvořiteli za předpokladu, že by měli s krku. To je podobný tomu, který Košer zákony judaismu.

Zajímavé je dost, chemické analýzy vyplývá, že tato krev obsahuje mnoho kyseliny močové, chemickou látku, která může být škodlivá pro lidské zdraví. Také existuje mnoho škodlivých účincích konzumace vepřového masa v jakékoliv podobě, ať už je to vepřové kotlety, šunka, slanina. Lékařská věda zjistila, že existuje riziko různých onemocnění jako prase se zjistí, že je hostitel pro mnoho možných parazitů a chorob jako prase v biochemie excretes pouze 2% jejího celkového obsahu kyseliny močové, zbývajících 98% zůstává jako nedílná součást z těla. Já si představit, že ve starověku bylo by zjistili, že těm, kteří často jedli toto maso bylo předmětem různých chorob a neduhy.

Muslimové jsou od Boha zakázáno jíst vepřové maso.

pusinka1984
anna:

tak vepřové nejí a že je nečisté ale že kuře chodí po dvoře a zobe granule a bůh ví co to je asi jiná

Danni
shakra:

Tak jsem si precetla celou vycerpavajici diskuzi o tom vsem a myslim, ze se tu daji najit moc pekne slova. Dostala jsem se sem, protoze jsem rano mluvila se svym „pritelem“ muslimem. Co dodat, vytocil me tak, nebo nevytocil, spise me mrzelo co rekl. nerikam, ze je to pripad vsech muslimu, i kdyz si myslim, ze vetsiny jo a to je….jsou tvrdohlavy a neochotni poslouchat cokoliv i kdyz by to melo logicky vyplinout, ze mam pravdu. Veskere pravidla muslimske vyri, ktere jsem si precetla nebo vim..jsou fajn, nic proti, at si pijou nebo nepijou, ji prase ci ne, ale nidko mi nebude rikat, ze jen protoze se tamhle nekde prodal krestansky kostel, to znamena, ze prodavame svoji viru, Jak je tohle omezene, vira prece neni v budove nebo v miste. Jiste ze jsou pamatecni mista, ale nebudu prece takhle omezena. Nebo, nemuzu se modlit ve tvem pokoji protoze tu mas obrazky na zdi…jo chapu muze to rozptylovat….ale abych se dokazala modlit jen v mesite, nebo v kostele…omezene a neprakticke.
Jsem krestanka a neni na me soudit kdo ma jakou viru, nebo ktera vira je dobra. Jsem presvedcena, ze jedinou cestou k Bohu je Jezis a tohle muslimove nikdy neprijmou, protoze Jezis je jen prorok……ne Bozi Syn. Kazdopadne, Buh Vam zehnej vsem a preji vsem aby meli otevrene sve srdce, ale taky mysl a nenechali se svazat nejakyma stupidnima pravidlama, vira neni o tom co delate automaticky, ale o tom co opravdu zijete.

harrley
Danni:

Muslim,křestan,žid,budhista…každý by měl mít nějakou víru které ho nebude nikdo násilně zbavovat,a násilím ho obracet na víru svou.Všechny víry vycházejí z jediného boha,a je úplně jedno jak mu říkáme.Já jsem ateista,ale nikomu jeho víru neberu ani nerozmlouvám a mám k jeho víře úctu a respekt.Je moderní a jaksi žádoucí mezi křestany nadávat na muslimy a islám všeobecně,jak je to prý agresivní náboženství.Co ale mají říkat muslimové,podívají li se pár století zpět,na křižácké výpravy?Při kterých ve jménu boha a ježíše krista musely zemřít miliony muslimú odmítajících se vzdát své víry a přijmout křestanství?Každé nábozenství je z větší cásti takové,jaké ho chtejí jeho stoupenci mít,a dá se vysvětlovat všelijak.

Malcolm
harrley:

Ctu tuhle diskuzi a tady uz musim reagovat. Potkal jsem jednu naprosto fantasickou holku podle vseho totalni muslimku alespon podle rodiny (coz bohate staci na pouziti slova totalni – tady). Tak nebylo divu jsem ted v jejich zemi. Takze podle vseho nesmeji pit a pravdepodobne ani kourit a teda ani nejist veprove maso. Zajimave je, ze vsechno z toho zkusila az na veprove maso 🙂 Jedno sousto by pravdepodobne zpusobilo smrt narozdil od alkoholu nebo cigaret a nebo veprove maso proste jen neni takove lakadlo a snadneji se to dodrzuje 🙂 To bylo spise jen tak na odlehceni. Abych upresnil nakonec nepije a nekouri. Co se tyce krizackych vyprav, tak s nima bylo spojeno hodne svinstev ale nebyt jich tak je evropa kompletne islamska dnes byste devcata v Eu nemela tu volbu, kterou mate ted. Btw byli i ve spaneslku (ale tak to snad kazdy vi). Tedy se jednalo o valku a nekdo jejich expanzi do evropy „musel zastavit“ (pokud teda nafandite islamu natolik). A ted to hlavni. Docetl jsem se tu o nekolika holkach, ktere se provdali za muze islamskeho vyznani a nektere z nich si zacali prijmat jejich nabozenstvi. Opustim ted od toho, ze islamsti muzi by take nemeli mit sex pred svatbou a budu taky prost narazek toho, ze se jim nelibilo cekat na svatbu u „jejich“ zen (to vim od „jejich“ zen) (nebo jste jim pred svatbou fakt nedaly ? ). Takze, ja bych to rad obracene. Nevadi mi sex po svatbe az zase tak moc, ale co mi vadi je to, ze ji nemohu mit protoze jsem jineho vyznani. Tady to damy zacina smrdet. A to po ni ani nechci zmenit viru jako jste ji zmenili vy. A nejsem ani zadny katolik (teda tak napul). Mam svoji viru, ktera je defakto stejna jako vsechny viry sveta jen to za tim fanatismem (nekdy se jedna o fanatismus aby me nekdo netahal za slovo) obcas neni videt.

JAn
Danni:

Mešita má něco do sebe. Líbí se mi, že se tam nechodí jen modlit, ale i setkávat a poklábosit. Přijde mi daleko příjemnější než křesťanský kostel.

Nemyslím si, že svazek katoličky, nebo spíše nemuslimky s muslimem by dělal dobrotu.

Být evropskou ženou, obával bych se vztahu s muslimem i když to může být vzdělaný, movitý, pohledný a velmi příjemný člověk. Postavení ženy je jasně dané vírou a zvyky.

A i manželství dvou lidí, kteří neměli stejné večerníčky, bude vždy o mnoho složitější:-) Ano, mohou být výjimky potvrzující pravidlo.

PS: Jsem ateista.

Zamysleny
shakra:

Tak sem si to procetl..
a z vetsiny je mi vas smutno..
bojoval jsem s tim tu nereagovat,ale prohral jsem..

Jsem velice tolerantni je mi jedno,kdo v co veri(sam se npovazuji za vericiho,byt z auplneho ateistu,take ne),ale jakmile slysim,ze nekdo rika,ze nejaka(jakakoli) skupina lidi je takovahle a takovahle,tak ten clovek je v mych ocich neskonale ubohy..at uz lidi co rikaji,ze Amerika/Evropa udelala ze zbytku sveta (samozrejme pocestnych,pevne vericich hodnych lidi) krvezizinvie bestie)umyslne zvelicuji…tak z lidi co rikaji,ze muslimove jsou teroristi nebo,ze ceksy holky jsou kurvy(btw:s tema teckama jdete taky uz do haje)

V kazde skupine lidi,ktere maji neco specifickeho pro co je mozne je nazvat skupinou se daji najit lide zli i lide spatni..to plati jak pro neverici,cernochy,krestany,belochy,muslimy,devkare,panny,chlapy a i ten zbytek…

Lidi co tu tvrdi neco jineho (a ze se jich tu v teto diskuzi objevilo pozehnane) tak svymi vyroky vypovidaji predevsim sami o sobe a o tom, jak ubozi(a nemyslim to nijak hanlive) a neschopni nest odpovednost za sve vlastni jednani vlastne jsou..protoze muzete mit v mnoha veceh treba i pravdu (netvrdim,ze ne),ale v tom posl.kroku v te posl.fazi jste to VY a POUZE VY kdo rozhodujete jak se zachovate..ne Americani,ani muslimove,ani koran,ani cernosi,ani prachy..ale jen vy…

that’s all..

MartinT.
Zamysleny:

Řekl bych spíše, že diskuse je převážně nudná… málokdo předvedl nějakou myšlenku, která by se neomílala 100x někde jinde. Jediné, co mne zaujalo, že někdo tu nezvládne ani svůj osobní boj s pravopisem („výra?“), jak potom může zvládnout svůj vnitřní vztah k odlišnosti a náboženství?

slunečnice
shakra:

ahoj všichni, je to hezká diskuse a i zajímavá. Žiju v arabské zemi a ostatní jsem kromě (SAE, Jemenu a Perského zálivu) procestovala. Islám stejně jako křesťanství znamená klid a mír, bohužel jsou některá pravidla (ano, tak to je, Korán je brán jako návod na život) vykládána často samotnými muslimy, jak se jim hodí. Toto se stalo i křesťanům a děje se to v každém náboženství. Já sama jsem islám nepřijala, zahalená tu nechodím, ale jsem tu dost dlouho na to, abych řekla a přiznávají to i samotní muslimové (myslím, si že se mnou budeš Bibi souhlasit), že je škoda, že náboženství neprošlo žádnou reformou. Taky se hovoří, že muslimové ztratili původní (class). Každý si bude bránit, vždycky to, čemu věří, ale nemyslete si, že všechny muslimky zůstávají až do svatby pannny, že se tu nepotýkají se stejnými záležitostmi (incest, alkoholismus, loupežné přepadení, vraždy).

Jan
slunečnice:

Ano, četl jsem korán což hodně muslimů při rozhovoru udivilo. Fakt mi to baví, když Muslimům popíši jejich ráj , pochválím ho a odcituji 5 pilířů víry. Korán vede muslimy k hodně užitečným věcem např. k mytí, abstinenci apod. Zdá se mi ale že je velmi účelově napsaný. Napřed toleruje křesťanství, protože muslimové měli svého času azyl u etiopských křesťanů. Prý že hlavní je věřit v boha. Později se stává vůči ostatnímu náboženství netolerantní. Další věc nabádá muže k věrnosti, ale sexuální služba od otrokyně sloužící v domě není nevěrnost. Korán byl napsán v několika obdobích a je zde vidět určitý vývoj a dokonce si protiřečí. Pokud budete hovořit s muslimem a on nebude souhlasit s Vaším podáním, vždy skončíte u toho: “ A v jaké řeči jsi ho četl?“ Ve většině případů odpovíte „Česky“ jako já a vždy následuje: “ To není Korán, jistě to bylo přeloženo špatně, pokud by si ho četl v arabštině je to úplně jinak.“ Nemá smysl tyto rozhovory zavádět. Korán se dá vyložit na mil. způsobů, vždyť to snad studují a vykládají i na univerzitě. Extremisti se extremisty stávají z různých pohnutek, třeba když vidíte beznaděj a Vaši palestinskou rodinu zabijí izraelské rakety. Sám souhlasím s tím, že většina muslimů jsou dobří lidé a třeba mi i překvapilo že i moderní evropská, muslimská děvčata budou, pokud to jejich manžel bude vyžadovat, spokojeně nosit celý život burku. A ty potápěčky z Belgie dokázali vesměs akceptovat i moje pojetí a výhrady k některým pasážím z Koránu.

david.lopan
shakra:

Každý by měl respektovat cizí zákony. Ať je kdekoliv. Pokud se muslim přestěhuje do ČR, měl by ty zákony respektovat. Pokud ne, neměl se sem stěhovat. Byla to jeho volba. Měl zůstat tam, odkud pochází.
Nicméně jak víme, muslimové si velmi rádi zákony upravují a pak mají třeba problémy v hotelech se psy, jejich manželky se rvou do bazénů zahalené a další věci. Nic proti jakékoliv víře, ale tohle není úplně košer. Jejich náboženství, je jak křesťanství před pár set lety. Ale my nejsme ve středověku. Problém s muslimy tu je. kdo ho nevidí, tak zavírá oči. Nicméně přes to bych je neposílal do lágrů, nenechával je zplynovat a podobné věci. Jen bych jim nikde nenadržoval. Ve VB s nimi mají už řádné problémy.
PS: neočekávám debatu a pravděpodobně se jí ani nezúčastním. Řekl jsem co sem řekl a za tím si stojím. Věřim, že je mezi nimi určitě spousty dobrých lidí, kteří berou korán jako cestu životem a nechtějí neikomu ubližovat, nikoho napadat a ponižovat. K jednotlivci budu tedy přistupovat jako k jednotlivci-nezaujatě a k většině jako k většině-lehce zaujatě.
Na závěr si dovolím maličký citátek z Koránu a ať mi nikdo neříká, že je tohle vpořádku.
— „Muži zaujímají postavení nad ženami proto, že Bůh dal přednost jedněm z vás před druhými, a proto, že muži dávají z majetků svých (ženám). A ctnostné ženy jsou pokorně oddány a střeží skryté kvůli tomu, co Bůh nařídil střežit. A ty, jejichž neposlušnosti se obáváte, varujte a vykažte jim místa na spaní a bijte je! Jestliže vás jsou však poslušny, nevyhledávejte proti nim důvody! A Bůh věru je vznešený, veliký.“

Korán 4:34

Ahmed

musim rict ja sem muslim a islam je velice cista a mirumilovna vira,pokud si nekdo mysli ze tak je na omylu islam nikoho nenuti aby se stal muslimem atd.Ba naopak on respektuje vsechny viry,ale co me mrzi jsou teroriste co zabijijou,islam takovy neni,oni proste nejsou muslimove ale hloupi lide to ma do islamu hodne daleko,v koranu je napsane nesmi se ublizovat,zabijet,lhat,krast atd…takze do vsechny hazi do jednoho pytle se moc myli.dekuji Ahmed

Martin T
Ahmed:

Poznamku o tom, zda křesťani musí nebo nemusí respektovat zákony a o tom jestli je prase žárlivé, jsem dříve přehlédl… Každý má právo svobodně blábolit, takže to ponechme bez komentáře. Druhá poznámka je zajímavější. Islám je náboženství, která Koránu přisuzuje božský původ (na rozdíl např. od Bible). Proto se klade velký důraz na původní znění tohoto textu, arabštinu apod., zatímco křesťané kladou důraz na teologickou interpretaci. V dnešní době se stále více prosazuje islám saláfíja, který přikazuje bezpodmínečný návrat k prorokově době (7.století), a z této doby klade důraz na medínské období plné konfliktů. To je celý kámen úrazu. V islámu neexistuje závaznost interpretace koránu, sunny a hadíthu duchovní autoritou, z jistého hlediska je příliš „demokratický“, takže si zásadní otázky jako právo zabít „nevěřícího“ může vykládat po svém každý chorý mozek. Podle mne bude slušný člověk slušným člověkem v každém náboženství i mimo něj, stejně tak jako zločinec bude zločincem a blázen bláznem. Myslím si, že nikdo tu do jednoho pytle islám a muslimy nehází, ale určité obecné aspekty náboženství jako takového hodnoceny vždycky byly a budou.

Míša
Martin T:

Velmi pěkně napsáno.

Míša
Martin T:

Velmi pěkně napsáno.

Andy

Já nic proti islámu nemam ale mrzí mě že si mysli že v Evropě jsou holky k…y a berou nás jako že si můžou na nás dovolit a při tom tak se ke svým holkám nechovají a je to tím že mají v hlavě to že pokud jsem v plavkách na pláži tak se moc odhalují a jsem k…a ale pokud jejich holka je v oblečeni na pláži tak je to svata pana blbost to že si na sebe oblékne hadr jak straš pytel tak to neznamená že tam někde něco nemá a třískat hlavou do země 10X denně taky není v poho já osobně se modlím Bohu sama každý večer a ráno pokud nestihám tak sama pro sebe cestou modlím když jdu na autobus ale to že budu třískat hlavou o zem podle mě mně to svatou neudělá před Bohem ale zase nikomu to neberu ale ať zase neberou nás jako k…y a oni jsou svate. tím urážejí holky v Evropě mimochodem tady jsem viděla par Arabek v baru jak kouří cigaretu jednu za druhou a hlas mají jako chlap měli by se trochu vzpamatovat a to že jste 1 z 99% berete holky v Eu v poho tak to neznamená že my je budeme brat v poho pro mě jsou to nevychované lidi co si moc dovoluji jeden na mě sáhl na nohu když mě přítel nechal u Stánku s věcmi a šel si vybrat prachy z bankomatu nejraději bych mu jednu vlepila neumněji se spíš oni chovat jsou jak nedrženy musela jsem to napsat a nebo když jdu po pláži tak koukají na tebe jak nedrženi a nebo jak na lehkou divů no nechápu je. A při tom já nejsem ten typ holky a jsem s přítelem už několik let a nepodvadím ho a on mě taky ne a ani nekoukám na jiné chlapy.

Martin T
Andy:

V téhle diskusi se snad všichni zbláznili. Proti islámu nic nemáš, ale akorát Ti vadí, že někdo "tříská hlavou 10x denně o zem"?? Jaký je kvalitativní rozdíl mezi tím, že si někdo přeje modlit jednou denně a někdo pětkrát? Pro mne je to určité dogma a nesdílím ho, ale rozhodně bych o tom takto nepsal. Stejně tak o ctnosti muslimských žen a nectnosti těch evropských. Jednou za 18, podruhé bez dvou za dvacet. Jako ekonom si akorát myslím, že časté modlení snižuje produktivitu práce, ale uvádím to tu spíš jako perličku, kterou nemyslím zase tak vážně 🙂

Verča
Andy:

Ahoj, tak já se teda zapojím do debaty. že české holky jsou k…y? haha vzdyd je to vsude znamo.. vsihcni na svete uz umi vetu: ja ti hasis, ty mi laska… kdyz si vspomenu jak jsem se chovala pred dvema rokama ja, jako naprosty ateista, volna holka, ktera chtela byt vzdy stredem pozornosti a vsude zapadnout, tak si rikam, ze holky co se tak chovaji jsou fak asi nejake levnejsi zbozi.. zmenila jsem svuj zebricek hodnot od te doby, co mam pritele araba. 3x jsem si precetla koran (a to jsem nemohla vystat slovo vira a vsichni mi pripadali jako pakosi co se modli jen tak z nudy…), ted zacinam ziskavat ctnosti arabskych zen, i kdyz nechodim zahalena, a uz jsem o to prisla, jeste jsem ani nevedela co to svatba je malem 😀 a muslimove jsou teroristi nebo jak jste to psali? to z nich udelal svet. hlavne USA.. vite co vam odpovi male dite uprostred pouste kdyz se ho zeptate, kdo je prezident zemekoule? Bush! takhle umí vymýt mozky.no dále bych to radeji nerozvádela, protoze bych se asi nervla trosku a pak by se tady ani neveslo. a prasata neji, protoze je to symbol spiny

Alifuru
Verča:

Co k tomu dodat…z extrému do extrému…! Pokud se domníváš, že Češi se ve světě projevují pouze promiskuitou, což je nejlépe vymýtit 100% převzetím cizí kultury a náboženství, pokud ti vlastní kultura nic neříká, tak skutečně bude asi stačit ten jeden odstavec, co jsi napsala, a i to je moc. Co se týče vepřového: většina lidí je, jak se domnívám, schopna tento zvyk respektovat, ale není nutné jim to donekonečna zdůvodňovat, neboť vysvětlení o „symbolu špíny“ je nesmyslné. Cožpak se k tomuhle tématu nedovede nikdo postavit jenom trochu rozumně?

Janina
Verča:

Veroniko,
je mi Vás opravdu líto. Takový „vymytý mozek“ jaký máte Vy, to je opravdu na pováženou. Zavrhujete vlastní původ a kulturu státu, kde jste se narodila. To je opravdu obrat o 360 stupňů. Tak Vám přeji, ať si to v tom „lepším světě“ užijete vrchovatě se vším všudy. Také by mě zajímalo, jak se k té Vaší razantní změně staví Vaši rodiče. Já nikomu neberu víru, kulturu nebo jiné záležitosti, ale toto je opravdu už moc. A hanit všechny ostatní národy, jací jsou bezvěrci a kdoví co ještě, mi připadá ubohé. Tak hlavně, že Vy se cítíte dobře a potřebná pro tento svět. Zamyslete se nad sebou.

Patrik Wolf
Verča:

Tvůj medailónek o tom kterak se z české nány veselé v rozkroku stala zbožná muslimačka poté co poznala toho pravého, který ji velmi důkladně vypral mozeček a vyjevil jí že ne to svinstvo co je napsané v koránu dělá z muslimů teroristy ale ten „zlý“ svět kolem nich je skutečně roztomilý a tak typicky postkomunistický.

Ondra
Andy:

větná skladba ti nic neříká? byl to doslova porod prokousat se temi (s dovolenim) netolerantními nesmysly, ktere jsou napsány bez interpunkce… svět je o toleranci, at‘ už k menšinám, k barevným tak i k náboženství. A jestli nějaký bůh je (což si nemyslím) tak mu je uplně fuk, jestli se modlíš 5x denně jako muslim nebo 2x denne jako křest’an, vždyt tu jde jen o to aby jsme žili počestný život. A měj napaměti, že každá víra tě svými pravidly sváže… i nevěřící člověk dokáže rozlišit zlo od dobra a podle toho se řídit, a mnohdy je ateista počestnější člověk než silně věřící (např) křest’an, který zhřeší a hurá do kostela na zpověd‘ a jde domů s čistým štítem

Ramis

Surah 19. Mary
1. Kaf. Ha. Ya. ‚Ain. Smutný.

2. (To je) jeden bod ze Nemilosrdný ze svého Pána, aby jeho služebník Zakariya.

3. Hle! zvolal ke svému Pánu, v tajnosti,

4. Modlil se: „O můj Bože! Nemohoucí skutečně jsou kosti mé, a vlasy na mé hlavě činí lesknout s šedými: ale nikdy jsem unblest, můj Pane, v mé modlitby k tobě!

5. „Teď mám strach (co) moji příbuzní (a kolegům) (udělám) po mě:, ale moje žena je neplodná: tak mi dejte jeden dědic, jak od sebe samého, —

6. „(One, která) bude (skutečně) mě zastupoval, a představují potomci Jákobovi, a učinit ho, můj Bože! Jedno s kým jsi i-líbilo!“

7. (Jeho modlitby byly zodpovězeny): „O Zakariya! Dáme ti dobrou zprávou pro syna: Jmenuje se Yahya: na nic by se toto jméno jsme svěřené rozlišení předtím.“

8. On řekl: „O můj Bože! Jak se mám syna, když moje žena je neplodná a jsem z pěstují poměrně slabý stáří?“

9. On řekl: „Tak (bude), tvůj Pán řekl, ‚že je velmi jednoduché, pro mě: Já skutečně vytvořit před tebou, když jsi byl hadst nic!'“

10. (Zakariya) řekl: „O můj Bože! Dej mi znamení.“ „Tvůj cedule,“ byla odpověď, „musí být to, že budeš mluvit, aby nikdo za tři noci, i když ty ne blbá.“

11. Takže Zakariya vyšel na svůj lid z jeho komory: Řekl jim znamení, aby oslavili Allah.s chválí v ranních hodinách a večer.

12. (Chcete-li se jeho syn přišel příkaz): „O Yahya! Chopí Kniha se může“: a my mu dal moudrost, jakož i mládeže,

13. A zbožnosti (pro všechny tvory), jak u nás, a čistota: Byl zbožný,

14. A druhu, aby jeho rodiče, a on nebyl arogantní nebo vzpurný.

15. Takže mír na něj ten den se narodil, v den, kdy zemře, a den, kdy bude vzkříšen k životu (opět)!

16. Vztahovat na knihy (příběh) Mary, když se stáhl z jejího rodinného příslušníka na místě v Východu.

17. Je umístěna obrazovka (na obrazovce ona sama) z nich, pak jsme ji náš anděl, a on objevil před ní jako člověk ve všech ohledech.

18. Ona řekla: „Já bych od tebe, hledat útočiště na ((Alláh)) Most půvabná: (ani v blízkosti), pokud jsi dost strach, Alláh.“

19. On řekl: „Nikoli, já jsem jen posel od svého Pána, (oznamujeme) k tobě dar svaté syna.

20. Ona řekla: „Jak se mám syna, vidí, že žádný člověk se mě dotkla, a já nejsem necudný?“

21. On řekl: „Tak (bude):“ Tvůj Pán řekl, ‚to je pro mě snadné: a (Chceme) jmenuje ho jako znamení lidem a Mercy od nás‘: To je otázka (so) vyhlásila „.

22. Tak počala ho, a ona s ním odešel do důchodu na vzdáleném místě.

23. A bolest z porodu, řídil ji kufru a palm-strom: Ona volali (v ní úzkost): „Ah! Jsem, že by zemřel dříve, než tento! By, že jsem byl zapomenut, a to z očí!“

24. Ale (hlas) volali jí z pod (palm-strom): „Grieve ne! Pro tvůj Pán poskytl potůček pod tebou;

25. „A třepe na sebe kufru palmy-strom: Bude se pustit čerstvých zralých data na tobě.

26. „Tak jedí a pijí a chladí (tvé) oko. A jestli jsi dost vidět žádného muže, jak se říká, ‚jsem slíbený rychle k ((Alláh)) Most půvabná, a tento den budu vstupovat do nemluvit s jakoukoli lidskou bytost ‚ “

27. Na délku ji přivedl (kotě), aby ji lidé, nesoucí ním (v náručí). A oni řekli: „O Mary! Opravdu úžasná věc, že jsi přinesl!

28. „O sestra Aronova!“ Tvůj otec byl člověk, nikoli o zlu, ani matka tvá žena necudný! “

29. Ale ona upozornila na to, miláčku. A oni řekli: „Jak můžeme hovořit až ten, kdo má dítě v kolébce?“

30. On řekl: „Já jsem vlastně služebník Alláha. On mi dal zjevení, a udělal mi to prorok;

31. „A on mi dal požehnal kam jsem se, a kdo na mě enjoined Modlitba a charita tak dlouho, dokud jsem živ;

32. „(On) dal mi laskavý k mé matce, a ne arogantní nebo mizerný;

33. „Takže mír je na mě v den, kdy jsem se narodil, v den, kdy zemřu, a den, kdy jsem se vzbudil k životu (opět)“!

34. Takové (byl) Ježíš, syn Mariin: (je) výpis z pravdy, o které se (marně) sporu.

35. Není náležitý na (důstojnost) Alláh, že by měl plodit syna. Sláva mu! Když zjistí, věc, on pouze říká, že „být“, a je to.

36. Amen Alláh je můj Pán a Pán: On tedy sloužit vy: toto je způsob, který je rovně.

37. Ale sekty se liší mezi sebou: a běda s nevěřícími, protože se (pocházející) Rozsudek ze závažného Day!

38. Jak se jim prostě viděl a slyšel, ten den, že se objeví před námi! nespravedlivé, ale dnes jsou v manifestu chyba!

39. Ale upozornit ho na den soužení, kdy záležitost bude určeno: pro (aj), jsou nedbalé a oni nevěří!

40. Je to my, kdo bude dědit zemi, a všechny bytosti na něm: na nás budou všichni se vrátili.

41. (Rovněž zmiňuje v knize (příběh) Abraham: Byl to muž pravdy, proroka.

42. Hle, řekl otci: „O můj otec! Proč bohoslužby, která neslyší, a vidí tak není, a může zisk tebe nic?

43. „O můj otec! Mi to přijde takové znalosti, které dal Bůh nedosáhl tobě: tak pojďte za mnou: Já tě povedou k takovým způsobem, že je dokonce i rovně.

44. „O můj otec! Sloužit není Satan: pro Satan je proti povstaleckým ((Alláh)) Most půvabná.

45. „O můj otec! Jsem strach, abych je trest trápil od tebe ((Alláh)) Most půvabná, aby jsi se stal Satan přítele.“

46. (Otec) odpověděl: „Bože ty nenávidím mé bohy, ó Abraham? Pokud jsi vydržet ne, budu tě opravdu kámen: A teď vypadni ode mě pro dobré dlouho!“

47. Abraham řekl: „Mír je pro tebe: budu se modlit, aby můj Pane za tvé odpuštění: Je to pro mě nejvíc půvabná.

48. „A já se odvrátí se od vás (všichni) a od těch, které jste odvolávat kromě Alláha. Budu volat na mého Pána: možná, že mou modlitbu, aby můj Pane, já nesmí být unblest.“

49. Když byl odvracejí se od nich i od těch, které klaněli se kromě Alláha, jsme mu udělený na Izáka a Jákoba, a jeden každý z nich jsme se za proroka.

50. A my udělený našich Mercy na ně, a my jim uděleno čestné pyšný na jazyk pravdy.

51. Také zmínka v knize (příběh) Mojžíš: On byl speciálně vybrán, a ten byl apoštol (a) jako prorok.

52. A my jsme mu z pravé strany hory (Sinai), a ustanovili ho přibližovat se k nám, neboť mystic (rozhovor).

53. A z našeho Mercy, Dali jsme mu jeho bratr Áron, (také) za proroka.

54. Také zmínka v knize (příběh) Isma’il: Byl (přísně) pravda, na to, co slíbil, a on byl apoštol (a) jako prorok.

55. Kdysi vyzve k jeho lidé modlitby a lásky, a on byl nejvíce přijatelná v očích svého Pána.

56. Také zmínka v knize případě Idris: Byl to muž pravdu (a upřímně), (a) jako prorok:

57. A my ho vzkřísil k vznešeným stanice.

58. To byly některé z proroků, na které Alláh učinil propůjčit jeho milosti, – s potomci Adama, a těch, kteří jsme provedeno (v truhle) s Noé, i potomci Abrahama a Izrael z těch, které jsme si vybrali a vede . Kdykoliv Známky ((Alláh)) Most půvabná byly nacvičené jim, že by padl v přemoci adorace a v slzách.

59. Ale po nich následoval potomci, kteří zmeškané modlitby a následuje po vášní brzy, pak bude, s nimiž se potýkají ničení, —

60. S výjimkou těch, kdo činit pokání a věřte, spravedlnosti a práce: pro tyto budou vstupovat do zahrady, a proto nebudou v nejméně poškozené, —

61. Zahrady věčnosti, které ((Alláh)) Most půvabná přislíbila Jeho služebníci v Unseen: pro svůj slib se musí (nutně) přišly.

62. Budou tam nejsou slyšet žádné marné diskursu, ale jen pozdravy pro mír: Oni budou muset jejich stravy v něm, ráno a večer.

63. Takový je zahrada, která nám dát jako dědictví těch našich zaměstnanců, kteří stráží proti zlu.

64. (Andělé říct:) „My ne, ale sestup do velení svému pánu: aby se k němu belongeth, co je před námi a co je to za námi, a to, co je mezi: a tvůj Pán což nikdy zapomenout, —

65. „Lord of the nebesa a země a všeho toho, co je mezi nimi, aby se modlili jemu, a musí být konstantní a pacienta v jeho uctívání: Ty víš o každém, kdo si zaslouží stejné jméno jako on?“

66. Muž říká: „Cože! Když jsem mrtev, jsem se pak vzbudil naživu?“

67. Ale člověk není výzva k tomu, že jsme vytvořili před ním z ničeho?

68. Takže tím, že tvůj Pán, a to bez pochyby, jsme se shromáždí o nich společně, a (i) The Evil Ones (s nimi), pak se nám přinese jim vyšel na svých kolenou kolem pekla;

69. Pak se nám určitě protahovat z každé sektě všech těch, kteří byli v nejhorším zpupné vzpoury proti ((Alláh)) Most půvabná.

70. A jistě víme, nejlépe těch, kteří se nejvíce hoden je spálil v něm.

71. Ani jeden z vás, ale půjde po ní: je to s tvým Pánem a vyhlášky, které musí být splněny.

72. Ale my se zachránit ty, kteří střeží proti zlu, a my se opustit špatné-činitelé v něm (pokořili) na kolena.

73. Když náš jasné známky jsou nacvičené, aby jim nevěřícími říkají těm, kteří si myslí, že „Který z těchto dvou stran je nejlepší v místě pozice?, Což znamená, že nejlepší show v Radě?“

74. Ale jak mnoho (bezpočtu) generace před nimi jsme zničili, kteří byli ještě lepší vybavení a lesk na oko?

75. Řekne: „Pokud některý lidi na scestí, ((Alláh)) Most půvabná rozšiřuje (provaz), aby jim do doby, než když vidí v výstražných v Alláha (jsou splněny) – buď v trestu, nebo v (přístup) na hodinu – Budou realizovat v délce, která je nejhorší na pozicích, a organizace (WHO) v nejslabší síly!

76. „A Aláh činí záloha ve vedení ty, kdo hledají pokyny: a to, co snáší, dobré skutky, jsou nejlepší v očích svému pánu, jako odměn, a nejlépe, pokud jde o (jejich) případný návrat.“

77. Což jsi pak viděl (druh) muž, který odmítá Naše Známky, přesto říká: „Já bych se určitě mít bohatství a děti?“

78. Už pronikl do Unseen, nebo k němu přijata smlouva s ((Alláh)) Most půvabná?

79. Nikoli! Budeme nahrávat to, co říká, a my se přidat a přidat na jeho potrestání.

80. Pro nás všechny, že se vrátí mluví a on se objeví před námi a porodila sama.

81. A tak neučinil (pro uctívání) bohy, jiné než Alláh, dát jim moc a sláva!

82. Namísto toho musí odmítnout jejich náboženským obřadům, a stávají se nepřáteli proti nim.

83. Viděl jsi, že jsme se nastavíte Evil Ones proti nevěřícími, jak motivovat je vztek?

84. Takže žádný spěch, aby proti nim, pro nás, ale počítat se jim (omezený) počet (dnů).

85. Ten den jsme se shromáždily na spravedlivý ((Alláh)) Most půvabná, jako kapela představila před králem na vyznamenání

86. A budeme řídit hříšníky do pekla, jako žíznivý dobytek tlačeny dolů k vodě, —

87. Žádné má přímluva moc, ale takový jako jeden obdržela povolení (nebo slibují) od ((Alláh)) Most půvabná.

88. Říkají: „((Alláh)) Nejvíce se půvabná zplodil syna!“

89. Skutečně jste vztáhl jedna věc, většina hrozný!

90. Na něm jsou připraveny k nebi praskla, země rozdělena na kusy, a na horách na podzim v naprostý zříceniny,

91. Že by se měly využít pro syna ((Alláh)) Most půvabná.

92. V případě, že není slučitelné s důstojností ((Alláh)) Most půvabná, že by měl plodit syna.

93. Ani jeden z bytosti v nebi i na zemi, ale musí to přijít ((Alláh)) Most půvabná jako služebník.

94. Má brát v úvahu jeden z nich (všech), a dal jim číslovány (všech) přesně.

95. A všichni z nich přišli k němu jednotlivě na soudný den.

96. Na ty, kdo věří a práce skutků spravedlnosti, bude ((Alláh)) Most půvabná propůjčit lásky.

97. Tak jsme učinili (Qur’ánu) snadno v tvém vlastním jazykem, který s ním abys dát Tidings Jsem rád, že to spravedlivý, a varování, aby lidé vzhledem k tomu, aby kontroverzní.

98. Ale jak mnoho (bezpočtu) generace před nimi jsme zničili? Zdali najít ani jednoho z nich (nyní), nebo slyšet (tak jako) šepot z nich?

Patrik Marschal

Přátelé, dovolte, abych vás upozornil, že zde pronášíte soudy a názory na cca jednu miliardu muslimů, což je geograficky i sociálně nesmyslné. Islám a muslimové se liší takřka v každé zemi, chovají se jinak v Malajsii, Íránu, Jemenu, Saúdské Arábii, Libanonu, na severu Afriky, atd. Mezi obyvateli těchto zemí jsou propastné rozdíly a nelze je nijak paušalizovat. I Korán si vysvětlují různě, jejich víra je značně ovlivněna tradicemi i historií a budou se s vámi do krve hádat, že mají pravdu. To samozřejmě neplatí jen pro Islám, ale pro všechna náboženství. Co má například společného babička z jižní Moravy, která chodí každou neděli do kostela s katolíky v Irsku? Pouze jediné, víru v boha.
Samozvaný patent na autenticitu Islámu mají Saudové, které však nenávidí většina ostatních muslimů, nicméně právě ti podporují nejvíce mezinárodní export Islámu, sponzorují mešity, atd. Zkrátka, co je v jedné zemi náboženské tabu, je v druhé muslimské zemi všeobecně tolerováno. Žena v Saúdské Arábii nemůže sama ani na ulici (samozřejmě zahalená) a vedle v Egyptě, Jordánsku, atd. chodí ženy jako v Evropě. A všechny o sobě tvrdí, že jsou muslimky.
Nakonec každý má svou víru v srdci a je to věc čistě mezi ním a jeho bohem, jakmile se tento vztah začne institucionalizovat a jaksi generálně normovat, je to zneužívání náboženství, kterého se, jak dobře víme, dopouštějí vždy církve.
Patrik Marschal

livie
Patrik Marschal:

Me by zajimal nazor zde diskutujich lidi s muslimskym vyznanim.

Podle vas, daji-li muslimsti rodice sve dite do evropske klasicke skoly, je v poradku, ze slecny chodi zahalene?

Muj nazor je, ze chce-li dite muslimu chodit do klasicke skoly, musi respektovat „zakony“ nasich skol, tudiz zadne zahaleni tvare.

Prosim o vas nazor, dekuji.

Jiří Kult

Hezký den,nejsem muslim.Nicméně mě zaráží názor ,že by muslimům měl být omezován přístup do našich škol,jen proto že například dívky chodí zahalené.Kvalifikovaně a lidsky hezky, Vás seznámil s pohledem na islám Pan Patrik Marschal.Mimochodem, neznám žádný zákon který to zakazoval.V česku se bohudík nechodí do škol v uniformách.Chci žit svobodně.Avšak má to svou míru.Má svoboda končí tam ,kde začnu narušovat svobodu jiných.Bohudík žijeme sice v rozhádané,nevyzrálé společnosti,ale přece jen v demokracii.A ta neupírá svobodu slova,víry…A tím že chcete vnutit muslimkám jak se mají oblékat jeji víru a svobodu hrubě narušujete. Jsem ateista,ale platí pro mě toto.At si každý žije dle svého politického či náboženského vyznání přesvědčení,at má právo jej svobodně vyjádřit.
Samozřejmě pokud je to v souladu se zákony a ústavou této země! Tak mi to připadá ,že bychom se spíše měli zajímat a stydět za naše neonacisty,důstojníky z afganistánu s fašistickými symboly na svých oděvech,než tu řešit šátek na hlavě muslimské dívky,vážená.

Rado

Islam je nabozenstvo, ktore obsahuje diskriminaciu zeny. Co si pamatam z Koranu, tak minimalne pri sposobe dedenia majetku po rodicoch a tiez v pripade svedectva pri obchodnej dohode.
Momentalne som nasiel len anglicky preklad o dedictve

Quran 4: 11,12
“Allah (thus) directs you as regards your Children’s (Inheritance): to the male, a portion equal to that of two females: if only daughters, two or more, their share is two-thirds of the inheritance; if only one, her share is a half. For parents, a sixth share of the inheritance to each, if the deceased left children; if no children, and the parents are the (only) heirs, the mother has a third; if the deceased Left brothers (or sisters) the mother has a sixth. (The distribution in all cases (‚s) after the payment of bequests and debts. Ye know not whether your parents or your children are nearest to you in benefit. These are settled portions ordained by Allah. and Allah is All-knowing, All-wise. In what your wives leave, your share is a half, if they leave no child; but if they leave a child, ye get a fourth; after payment of bequests and debts. In what ye leave, their share is a fourth, if ye leave no child; but if ye leave a child, they get an eighth; after payment of bequests and debts. If the man or woman whose inheritance is in question, has left neither ascendants nor descendants, but has left a brother or a sister, each one of the two gets a sixth; but if more than two, they share in a third; after payment of bequests and debts; so that no loss is caused (to any one). Thus is it ordained by Allah,. and Allah is All-knowing, Most Forbearing.“

vik

Jelikož v muslímských zemích trávím již mnoho let (pracovně)mám na to jiný pohled. Můj názor se od základu změnil! Musím však dodat, že z pozitivního nebo spíše nestranného pohledu na naprosto negativní. Dřívě jsem je obhajovala. Byla jsem schopná se pohádat s každým kdo je zavrhoval. Dodnes hájím spousty jiných kultur jelikož hodně cestuji a strávila jsem mnoho let v různých koutech světa. Kuturu Islámských zemí s vyjímkou určitých částí jihovýchodní asie považuji dnes za jednu z nejhorších. Extrém na extrém. 6ádné jiné nábožensví nemanipuluje tolik s lidmi ve jménu víry a boha jako právě islám. A celá ta manipulace je příčinou všech konfliktů. Respekt je něco o čem se poze mluví, ale je pro 95% cizím pojmem. Já osobně jsem ateista ale snžím se respektovat ostatní kultury a náboženství. Bohužel musím souhlasit s Andy i když to napsala trochu svérázně, že „mlácení hlavou o zem 10krát denně ze mě lepšího člověka před bohem neudělá“ a a ni před s sebou samotným. Také nikoho nemůžete změnit, tím že mu něco zakážete nebo přikážete. Změnit se může pouze každý sám, jestliže to sám chce. 4ím více jsem tento svět poznala tím více se mi otevřela pravá tvář. Dvě jejich tváře= něco říkám a něco jiného dělám. Veliká část polpulace požívá alkohol. Drogy jim také nejsou cizí. To že žena zahalí od hlavy k patě ji také neudělá svatou. jelikož v každé…(dodávám i Saudské Arábii)islámské zemy najdete islámské ženy které muže podvádí nebo si vydělávají jako prostitutky. Muži to vyhledávájí kde to jen jde. A opravdu to lze nalést všude. Jen je to schované „pod kobercem“. Nikde jsem také nepoznala tolik zakomplexovaných lidí jako v těchto zemích. Lže tu téměř každý a není divu jelikož celou výchovou v této společnosti je vlastně nutí lhát sami sobě již od mala. To že respektují jiné vyznání také není pravdou. Jen na venek. Setkávám se stím téměř všude. Na ateisty pohlíží nejhůře hlavně co se týká vztahů. Přitom respekt je asi takový princip jako že jeden má rád zelenou druhý červenou, jeden fork druhý metal, jeden je vegtarián druhý jí maso….atd atd. To se budeme všichni nesnášet a odsuzovat jen proto že nejsme stejní? A stejní nemůžeme být už od přírody. Nevídím zlo jako takové v islámské víře ale v jejich společnostech a interpretaci a to je ta metla. S lidskou psychikou se dají dělat neskutečné věci a tyto země jsou vzorným příkladem. Přirovnala bych to k manipulaci, omezování a zastrašování, které používalo křestanství v historii evropy a jiných zemí. Přiklánět se k doslovným citacím a interpretacím koránu je naprosto šílenéa s prominutím bláznivé jelikož žijeme v 21 století a vše je jiné. To se opravdu můžeme vrátit zpátky na stromy. Také znám několik příkladů kdy nemuslimské ženy otěhotněly s muslimem a když nechtěli konvertovat nebo byli ateistky, byly odvrženy s tím že společnost a rodina neco takového nechce. A bylo jim řečeno at´ jdou na interupci, což si zase odporuje s jejich vyznáním. Muslimka si nemůže vzít nemuslima opačně to jde. jelikož se předpokládá, že muž řídí rodinu a ovlivnuje ženu a tím by jí změnil a ona by se od islámu odvrátila. Opět jako ve středověku. Víra je přeci věc z hlouby své duše a vědomí. Jetliže je to opravdu ve Vás tak to nikdo nemůže změnit, zase jen vy sami. Jesliže to ve vás není jen je to uměle vytvořené tak ano, ale to jste celý život ve lži k okolí a sami k sobě. Což je tu velká část. Všechy nemožné a zakázané věci jsou tu možné a každý si k nim najde cestu. takže o čem to vlastně je? Víra není věc přikázaní ani institucí je v nás. je mezi Vámi a Bohem. Takže nemůsíte dělat divadlo jak jste zbožní. Modlit se můžete kdy chcete a jak chcete a jakými slovy chcete nebo beze slov. Nikdo nemá právo vás soudit. jelikož nikdo není dokonalý. Jsme poze smrtelníci kteří chybujeme. i prorok Mohammed byl pouze smrtelník a dopustil se spousty špatností, takže jak ho mohu vzívat. On není bůh i kdyby měl vize…i kdyby mu bylo sděleno poselství k lidem…on byl pouze člověk nic mín, nic víc a tím ho to nadčlověkem také nedělá. Stačí otevřít oči a mysl a vidět věci reálně. Používat svůj vlastní rozum ne něčí jiný a snažit se žít jako lepší člověk sám pro sebe své vědomí a svědomí. To je celé. Pak je jedno jesli jste nějakého vyznání a je jedno kterého ,nebo ne. Přeji všem krásný den.

Lex
vik:

To Vik:
Pekne napsano. Jsem rada, ze znam nazor nekoho, kdo byl v tolika zemich. Diky za nej.
Jen si myslim, ze ve skutecnosti v sobe vsichni mame tu dokonalost, jen ji nejsme schopni rozpoznat. Vsichni jsme si rovni. Nezalezi na systemu, kteremu verime nebo ktery nasledujeme, ale kazdy by se mel zamyslet nad tim, jestli treba nemuzeme byt nahodou kazdy plne zodpovedny sam za sebe. Za to, v jake situaci se momentalne nachazime si muzeme jedine a pouze my sami. Jsou to jen nasledky naseho chovani a nasich cinu z minulosti. Co z toho muze vyplyvat? Ze to, jak se budeme mit v budoucnosti a jak se k nam lidi budou chovat take zalezi pouze na nas a na tom, jak se chova prave ted. Neni potreba to hazet na nekoho jineho. Kyby se tim kazdy ridil, nemusime tady ztracet cas diskuzemi vyse.

vik

omlouvám se za překlepy..

to bibi

co na to říct… Když ji miluješ, není co řešit!!! A tohle je začátek konce.
(chtěla jsem ti napsat, že by ses měla ještě zamyslet nad svými názory… Jestli náhodou nejsou víc ideologické než rozumné, láskyplné a logické… ale je to zbytečné… proto jsem vše shrnula na začátku. ps: dokud nemáš v ruce zbraň, tak je to dobrý).

Iva

Zajímavá diskuse ještě před tou antiislámskou hysterií, která se v poslední době strhla v Česku. Teď by ta diskuse o islámu vypadala úplně jinak… Nezastávám se ničeho, protože i to křesťanství má „svoje máslo na hlavě“. Každý ať si věří tomu, co mu vyhovuje a nepřesvědčuje mě o tom, že pouze a jenom on má pravdu a pouze a jenom ta jeho víra je ta pravá. Je to o TOLERANCI!

Jozef

S tim nejezenim veproveho je to napsano starasne. Mysli si ze zarli a pritom az moc. Nepochopitelne

shakra

stát se muslimem je velkaá zodvovědnost.Není to,jak např. u křestanů.Musí respektovat své zákony a mají jich poměrně hodně. Zena můze mít první pohlavní styk az kdyz se vdá, a co naše dívky?Každy o ních s prominutím říka,že jsou k……
I když ja si to nemyslím.Ale je to tak.Muslim nesmí jíst vepřové maso ze tří důvodů.1-prase je prý zvíře,ktere nežárlý. proto si muslimové myslí asi,že jsou tak žarlivý ale ve skutečnosti jsou až moc opravdu
2.prase ma moc nemocí a přenáší je na člověka
3.není to prospěšné člověku vůči chorobám.Dříve onemocní atd.

Vojta
shakra:

"I když ja si to nemyslím.Ale je to tak." no to je perla!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: