HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

O FILMECH A PROGRAMU FESTIVALU

O FILMECH A PROGRAMU FESTIVALU

Pro festival Expediční kamera jsme pečlivě vybírali z českých i zahraničních snímků to nejlepší. Máte jistotu, že uvidíte opravdu výborné filmy. Níže najdete seznam filmů, které jsme do programu festivalu zařadili. Přesné datum a hodinu promítání jednotlivých filmů ve Vašem městě najdete pod záložkou „Místa a data promítání“. FILMY ZAŘAZENÉ DO PROGRAMUFESTIVALU EXPEDIČNÍ KAMERA 2010

Bhútán – Hĺadanie šťastia

Dzong Paro mzstická krajina Bhután. Miesto, kde sa nakrúcal film Malý Budha

Putování zapomenutou zemí v srdci Himálaje, ve které lidé uctívají všechno živé, je povídáním o štěstí.
Film získal Cenu diváka na MHFF v Teplicích.

Délka: 33 min
Režie: Pavol Barabáš (Slovensko)

Hovorí sa, že na Bhután zabudli ľudia, ale nikdy nie bohovia. Starodávne horské kráľovstvo učupené medzi indickým Assámom a čínskym Tibetom domorodci nazývajú po svojom – Zem hrmiaceho draka. Putovanie zabudnutou krajinou, v ktorej ľudia uctievajú všetko živé, je rozprávaním o šťastí. Vnútorný pokoj tu je cennejší, než zhon za matériou sveta a harmónia s prírodou sú všetkému nadradené princípy. Dobrý kráľ sa stará o blaho poddaných. Namiesto hrubého domáceho produktu presadzuje hrubé domáce šťastie. Je to akoby rozprávkový svet. Malé himalájske kráľovstvo si totiž v krehkom ponímaní šťastia zvolilo zvláštnu cestu. Možno, že správnu. Zatiaľ…

Hliněná řeka (remake)

Hliněná řeka

Dobrodružství šesti vodáků v Etiopii. Krásné i krušné chvíle na řece, která je i pro domorodce velkou neznámou.
Délka: 28 min
Režie: Petr Kašpar

Uruca

Uruca

Jednoho nedělního rána, ideálního k lezení, se Hugo pokusí o jednu z nejtěžších cest na Homoli cukru v Riu de Janeiru, o které mnozí sní: “Uruca”. Pravdivá výpověď lezeckých pocitů v extrémních situacích.
Film získal zvláštní cenu poroty na MHFF v Teplicích.

Délka: 8 min.
Režie: Eric Grigorovski (Brazílie), animovaný film

The Sharp End

Film je o lezcích, kteří se vrhají za hranice dobrodružství, a na hranici mezi úspěchem a neštěstím riskují všechno. Následuje Stepha Davise, Tommyho Caldwella, Matta Segala, Lisu Rands, Tophera Donahue, Adama Ondru a mnoho dalších špičkových lezců na úžasná místa světa.
Film získal Hlavní cenu na MHFF v Teplicích.

Délka: 60 min.
Režie: Peter Mortimer, Nick Rosen (USA)

Slzy Konga

Slzy Konga

Film natočený v průběhu eskalace bojů v Demokratické republice Kongo v listopadu 2008 ukazuje dramatické příběhy tamních žen a dětí. Přes deset let se východní Kongo ocitá uprostřed válečného běsnění. Několik generací nezná nic než válku a násilí.
*** Film není vhodný pro děti.
***
Délka: 30 min.
Režie: Petr Kašpar
Scénář: Lenka Klicperová a Olga Šilhová (ČR)

Expedice Dhaulágiri – Makalu 2008

Zdeněk Hrubý a Radek Jaroš vyrazili do jarního Himálaje s náročným cílem: Dhaulágiri východní stěnou a následně Annapurna alpským stylem.

Do programu Expediční kamery 2010 jsme tento film zařadili zejména pro jeho morální poselství. Radek se Zdeňkem riskovali v „zóně smrti“ nejen úspěch své expedice, ale také své životy proto, aby opakovaně pomohli zachránit jiné horolezce.To dnes bohužel ve vysokých horách přestává být automatickým pravidlem.

Délka: 30 min
Režie: Karel Jonák (ČR)

Lightning Strike – Arwa Tower

Dynamické filmové podání, výborná práce s kamerou a vtipný nadhled při vyprávění příběhu dvou týmů horolezců, kteří začátkem léta 2007 odjeli pod Arwa Tower, nádherný šestitisícový vrchol v severoindickém Himálaji Garhwal.
Film získal Cenu za nejlepší horolezecký film na MHFF v Teplicích.

Délka: 50 min.
Režie: Christoph Frutiger, Christine Kopp, Stephan Siegrist (Švýcarsko)

Matrix reloaded

Neobyčejný film o posunutí hranice mixového lezení ve Vysokých Tatrách, napěchovaný ostrou akcí a spoustou piva.

Délka: 22 min.
Režie: Petr Pavlíček (ČR)

V jednotlivých městech, kde se festival koná, se mohou promítané filmy mírně lišit. Ověřte si přesný program Expediční kamery ve svém městě!

Expediční kamera

Zkušenosti čtenářů

Jirka Krejza

Minulý týden jsme po roce přijeli z Roudnice k vám na filmový festival Expediční kamera. Vybrané dokumenty byly pěkné, těžko posoudit, který byl nejlepší. Mne jako lezce zaujal snímek „Sám ve stěně“.
Ahoj Jirka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: