Některé další pokyny a zajímavosti

Některé další pokyny a zajímavosti


Muslimové nejí vepřové maso, nepijí alkohol (tedy, neměli by) a neberou drogy (tak na toto nějak v pravověrném Afghánistánu zapomínají).

Islám také zakazuje úrok, ale tzv. islámské banky, kterých existuje na světě asi 50, jsou velmi malé a ekonomika muslimských zemí je – stejně jako naše ekonomika – založena na úvěrech a spoření obsahujících úročení.

Hlavní modlitba je v poledne v pátek, který je takovou „muslimskou nedělí“.

Barvou islámu je zelená, kterou jsou často zdobeny mešity, hrobky a vlajky. Podle Koránu budou obyvatelé ráje nosit zelené hedvábné šaty.

Před vyslovením Mohammadova jména musí předcházet slovo „Prorok“ a po něm „Mír s ním“. V jedné doktorské práci bylo sesbíráno 1548 pochvalných jmen Muhammada.

Muslim může mít čtyři manželky, ale musí se k nich chovat zcela stejně a jednu nezvýhodňovat před druhou. Druhou a další ženu si může vzít také jen tehdy, pokud se o ni dokáže postarat, což např. znamená, že jí musí zajistit bydlení ve vlastním domě nebo alespoň ve vlastní části domu. Na rozdíl od křesťanů, kteří by měli pohlavně žít co nejméně a milovat se jen tehdy, chtějí-li plodit děti, muslimům je doporučeno užívat si sexu se svou ženou (ženami) co nejvíce.

Islám podle některých výkladů umožňoval „krátkodobá manželství“. Praktikovali je zejména kupci, kteří se při příjezdu do nového města na několik dnů, týdnů nebo měsíců nechali oficiálně provdat se ženou, kterých tam pro tyto účely bylo vždy dost k dispozici.

Islám nedovoluje zobrazovat Boha ani jiné svaté (pak by se stali modlami), protože to odvádí od víry v jediného Boha a vede ke zbožšťování lidí a pověrám. Ve výzdobě mešit se proto nesetkáte s žádným zobrazením lidí, jen s ornamenty a květinovými vzory.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: