HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Místa, kam se nechodí je kniha plná úvah i příběhů + SOUTĚŽ

Místa, kam se nechodí je kniha plná úvah i příběhů + SOUTĚŽ

Kam až člověka může dovést touha bloudit a objevovat? Jak se nenechat zaskočit průšvihy a vypořádat se s kulturním šokem? Jaké to je doopravdy cestovat sám? Odpovědi a mnoho dalšího najdete v nové knize Jakuba Vengláře: MÍSTA, KAM SE NECHODÍ.

Skvěle zpracovaná od grafiky, přes obsah až po krásné fotky. Tak v redakci vnímáme knihu Kuby Vengláře. Je tak trochu filozofická, plná příběhů a hodně vtipná. Vydat se s ní můžete do Indie i Ázerbájdžánu a hlavně do vysokých hor! Je skvělým čtením pro začínající cestovatele i zkušené dobrodruhy. Jojo, tahle knížka do vaší cestovatelské knihovničky zapadne! Koupit ji můžete na eshop.zahorami.cz/kniha.

Ukázka z knihy

Těch pár kilometrů od křižovatky s hlavní silnicí k jezeru Neor mi připadalo nekonečných. Silou vůle jsem se snažil své ušní bubínky přesvědčit, aby nepraskaly a zachovaly aspoň část své schopnosti přenášet zvuk i pro období života, až vystoupím z auta. Pokud mě dříve nezabije hudební vkus těch dvou chlápků, co mě vzali na stopa.

Íránci prý v posledních letech objevili kouzlo horské turistiky. Kromě čistého vzduchu a přírodních krás je do kopců žene především touha po svobodě. Mezi horami, mimo dosah náboženské policie, shazují ženy šátky, milenci se vodí za ruku a z autorádií duní západní popové hity nebo cokoliv, k čemu se dostali při poslední šifrované seanci s YouTubem. Ve městech je podobné chování nelegální. V nečekaně otevřených rozhovorech s místními mi často přišlo na mysl Československo před rokem 1989. U nás trampové také utíkali do přírody, kde mohli aspoň na chvíli zapomenout na spoutaný a smutný svět komunistického režimu.

I pro mě hory vždy znamenaly svobodu. Volnost pohybu, prázdnou hlavu a absenci tlaku běžných povinností. Pro obyvatelé zemí, jako je Írán, jsou mnohem víc. Jsou místem, kde aspoň chvíli můžou žít normálně. A třeba si i zatančit, kdyby chtěli…

Nebo prověřit svou prďáckou reprosoustavu neidentifikovatelnou produkcí na pomezí hudby a stonásobně zesíleného záznamu dvanáctiválcového závodního motoru. Snažím se být slušný stopař a vydržet prakticky jakoukoliv libůstku řidičů, co byli té lásky a nabrali mě. Tentokrát jsem se ocitl na hraně, ale než došlo k nevratnému poškození sluchu, vysvobodila mě modrá hladina jezera zvěstující víkendový cíl rekreantů a startovní bod mého přechodu pohoří Talyšských hor. Pár úsměvů, přání hodně štěstí a dál už mě doprovázely jen vlastní neuspořádané myšlenky.

Ty se první den pochodu točily zejména okolo sněhu. Jen před třemi dny jsem v podobných obavách vyrazil ze skalnaté horské vesničky Kandovan. Kolem se rozkládající pohoří Sahad se tvářilo zeleně a přívětivě jen do výšky asi 2 700 metrů nad mořem, kde si pro mě připravilo souvislou vrstvu bílé zrady. Po stehna zapadlý jsem zvažoval pro a proti výstupu do sedla o 300 metrů výše, jehož jižní sráz lákal optimisticky obnaženou křivkou. Ale stačilo se jen otočit k severu, abych lépe pochopil, co by mě následující tři dny čekalo.

I když hory považuji za své rozverné sestřičky a společně strávený čas můžeme počítat na celé roky, s jejich zimní variantou mám paradoxně nulové zkušenosti. Stejnou číslovkou se dal ohodnotit i počet vhodného vybavení. Nutkání překročit svůj stín a porvat se s přírodou utnul až pomalu sílící hlas rozumu. Zasněžené srázy, jejichž traverz by kdykoliv mohla vyšperkovat ozvěna dramatického výkřiku a následující nekonečné ticho, nejsou moudrou volbou pro osamělého poutníka. Nezbylo mi než poslušně sklopit uši a s úctou k vlastnímu životu se vrátit na začátek. A zkusit štěstí jinde.

Soutěž o 3 knihy

1. Odpovězte na soutěžní otázku níže do 25. 10. 2020.

2. Tři nejpřesnější tipy (v případě shody rozhoduje los) vyhrají po jednom výtisku knihy. 

3. Pořadatel si vyhrazuje právo soutěž předčasně ukončit či změnit. Výhry nejsou vymahatelné soudní cestou.

4. Vaše emailová adresa bude v souladu s GDPR sloužit pouze pro kontaktování v případě vaší výhry. Bez Vašeho výslovného souhlasu nebude použita pro obchodní ani marketingové účely, tedy uchovávána po dobu trvání soutěže.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: