Martin Stiller

Martin Stiller

Martin Stiller

Jméno a příjmení (a přezdívka)

 • Martin Stiller (Marťas)

Na kolik se cítím

 • No jak kdy… v podstatě stále mladý, ale občas po pořádné fyzické zabíračce skoro na umření 🙂

Oblíbené země

 • Alpské země – Švýcarsko, Rakousko, severní Itálie. Strašně rád mám hory, zelená alpská údolí, skalnaté štíty a krásně upravené horské vesničky.
 • Také ale strašně rád jezdím do Afriky, tam mě přitahuje hlavně pohoda, bezstresovost a energičnost  místních obyvatel, kteří jsou spokojeni i s tím minimem, co mají.
 • Island – z hlediska přírody a fotogeničnosti to nejkrásnější, co jsem kdy viděl.

Na kterých místech se mi hodně líbilo

 • Líbí se mi všude, kde je hezky, kde je klid, přátelská atmosféra a celková pohoda

Cesta, které si nejvíce vážím

 • Určitě zatím asi největším cestovatelsko-sportovním úspěchem byla cykloexpedice „Na kole napříč Evropou z Čech až do Afriky“, při které jsme projeli 10 zemí na dvou kontinentech a našlapali přitom 5750 km. V příštích měsících se vydáváme na další velkou cyklocestu, tentokráte napříč australským kontinentem ze západu na východ.

Nejdelší cesta

 • Časově něco málo přes 2 měsíce v kuse. Kilometricky 5750 km v sedle kola.

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?

 • Cestuji proto, protože mě to baví! Dalo mi to strašně moc – rozšířilo obzory, nadělilo plno hodnotných zkušeností, poznal jsem na cestách plno zajímavých lidí a získal plno přátel. A co mi to vzalo? No to nevím – snad jen hodně volného času – ale toho nelituji, neboť takto strávený volný čas je pro mě to nejlepší, co může být.

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel

 • Oblíbení jsou snad všichni, nemám žádný vyhraněný vzor. Hodně si ale vážím pana Zikmunda a jste strašně rád, že se mi podařilo setkat se s ním osobně přímo v jeho vile ve Zlíně.

Cestovatelské Curriculum Vitae

 • Cestovat do zahraničí jsem začal už jako malý špunt s rodiči. Už jako děcko jsem byl uchvácen nádhernou alpskou přírodu a to ve mně zůstalo dodnes. Velký vztah k přírodě a vlastně k cestování ve mne vybudoval skauting. Sám jsem začal cestovat v sedmnácti letech a pak už šla jedna cesta za druhou….

Navštívené země

 • Andorra, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Dánsko, Francie, Ghana, Chorvatsko, Island, Itálie, Keňa, Lichtenštejnsko, Litva, Maďarsko, Maroko, Monako, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tanzanie, Ukrajina, Velká Británie

Cestovatelské sny a plány

 • Snů by bylo hodně, ale tolik času ani možností asi nikdy mít nebudu. Jsem šťastný, že se mi po letech plánů podařilo zrealizovat cyklopřejezd Austrálie, na který vyrážíme v září 2007. Dalšími cestovatelskými sny je bezesporu projetí USA na kole s cílem navštívit co nejvíce národních parků. Určitě se chci také někdy podívat za indiány do Bolivíe či do horských oblastí Patagonie či Argentiny. No a určitě ještě několikrát se rád podívám do černé Afriky

Zvláštní záliby během cestování

 • Rád fotím. Ne ale profesionálně, ale pouze reportážně amatérsky.

Oblíbená historka z cest

 • Jejda, těch by bylo asi hodně. No ale zrovna mě napadl jeden z Ghany. Stáli jsme takhle na křižovatce a nevěděli kudy kam. Tu najednou se objevil jeden černoch a tak jsme se zeptali: Prosím Vás, k vodopádu Wli se jde doprava? Odpověd zněla YES. Nebyl jsem si jist, zda mi rozuměl, tak jsem se zeptal znova, ale jinak: Prosím Vás, k vodopádu Wli se jde doleva? Odpověď zněla YES. Byli jsme tedy zmateni. Následoval tedy další dotaz: Jak je to daleko? Odpověď zněla YES!!! No co více dodat…. .

Významné expedice a projekty

 • V současné době mám dva větší projekty: 

1) cykloexpedice „Napříč Austrálií na kole Vertec“ – cca 6000 km dlouhý cyklopřejezd Austrálie z Perthu do Sydney tzv. na těžko, tedy bez doprovodného vozidla. Pokud se zadaří, rádi bychom zajeli i do nitra kontinentu k posvátné hoře Uluru, více známé jako monolit Ayers Rock. Aktuální informace na expedičním webu: www.cyklocestovani.cz

2) festival CYKLOCESTOVÁNÍ – setkání českých i zahraničních cyklocestovatelů a cykloturistů pod jednou střechou frýdecko-místeckého kina Vlast ve dnech 23.-24.2.2008. Na programu jsou cestopisné besedy a diashow ze všech koutů světa v podání známých cyklocestovatelů,, workshopy, prezentace výrobců cyklo-outdoot vybavení atd. Podrobné informace na: www.cyklocestovani.cz

Autor

 • Články píši jen občas. K nalezení jsou v časopisech Treking, Cykloturistika, Svět outdooru, Lidé a Hory či na různých cestovatelských serverech.

Moje prezentační činnost spočívá hlavně v pořádání cestopisných besed pro veřejnost a školy po celé republice. Rád se účastním a promítám na různých cestovatelských festivalech – Cesty Prosiměřice, Setkání cestovatelů Praha, Horobál Frenštát pod Radhoštěm, Cyklocestování Frýdek-Místek a další.

Osobní www stránky

Osobní poznámka

 • Lidičky cestujte, cestujte, cestujte….je to nádherný koníček!

Zkušenosti čtenářů

sajuz

Martine, sleduju Tvé cesty a fandím Ti!

Doufám, že se Ti podaří ta Austrálie dokončit! Co máš v plánu potom?

Martin Stiller

Ahoj,
tento tvuj prispevek ctu ponekud pozde, ale snad to neva.
No tak mezitim ta Australie kolmo nam vysla a planu dale je hodne. Jen tezko rici, kdy je budeme realizovat.
diky za podporu.
Martas

DAVID

Tak kam pak?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: