HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Australie stopovani
Austrálie

Terezo, známý tam byl a vyprávěl i psal, že na stop to tam moc dobré není, hlavně Rudý střed.
http://www.kompas.estranky,cz/clanky/clanky---australie_-oceanie-a-antarktida/

Ahoj, se stopem v Austrálii mám zkušenost jen 18 let starou (a taky 12 let starou z Tasmánie). Na východě a jihovýchodě Austrálie (i na Tasmánii, kde jsem potřeboval objet hory, abych se dostal k autu po Overland treku) se stopovalo výborně, jen bylo třeba se dostat z většího města. Na cesty přes vnitrozemí a trasu Adelaide - Perth jsem se přidal vždy k nějakým cestovatelům s vlastním autem, kteří hledali další pro podílení se na nákladech na benzín (tehdy přes nabídky na nástěnkách hostelů). Toto bych ti velmi doporučoval pro cestování po Západní Austrálii severně od Perthu, která je jen o málo víc osídlená než vnitrozemí (sever WA ale méně). Jih WA podél pobřeží by mohl být O.K.
Jednou jsem stopoval i ve vnitrozemí, když ti, ke kterým jsem se přidal, jeli na jih. Stál jsem u křižovatky severně od Tennant Creek směr východ a měl jen za necelý den jen 1 nabídku na svezení asi 200 km. Já ale potřeboval přes 600 km, abych neskončil v ještě větší díře. Tak jsem se vrátil do kempu u křižovatky a seznámil se tam s mladými Australankami cestujícími ve VW camper vanu, které mě do Mount Isa vzaly. Při další cestě jsem si v Perthu koupil auto, ale stopaře jsem v Západní Austrálii nebo vnitrozemí asi ani neviděl.
Západní Austrálie se mi líbila nejvíc z celé Austrálie, takže určitě doporučuju, ale pokud ji projedeš jen po hlavních silnicích, moc si to neužiješ a asi z toho budeš otrávená. Je to obvykle (kromě jihozápadu) kolem 500 km mezi jednotlivými zajímavostmi, kde cestou není vůbec nic, většinou úplná rovina téměř bez zatáček s křovím či nízkými stromy a snad jen hodně klokanů. Možná ti ale přijde zajímavé, že tam tak dlouho nic není (mně docela přišlo, třeba 146,6 km bez zatáčky, 2. nejdelší takový úsek na světě, jsem si užil). Když někam dojedeš, je to úžasné a nezapomenutelné, často světový unikát a téměř bez lidí.

Národní parky v Austrálii
Austrálie

Riziko medúz není zas tak velké a částečně se dá omezit tím, že si člověk nastuduje, kdy, kde a za jakých okolností je výskyt pravděpodobnější a ptá se místních. Proti box jellyfish (čtyřhranka) ochrání sítě, ale proti malinké Irukandji ne. Můžeš si přečíst celkem uklidňující ale rozvleklý rozhovor s odbornicí:
http://www.cairnsattractions.com.au/explore/explore-great-barrier-reef/cairns-jellyfish.360.html
Nebo vygooglovat spousty méně uklidňujících článků jak např.:
http://www.cairnspost.com.au/news/cairns/ellis-beach-shut-down-after-girl-stung-by-jellyfish-inside-net/story-fnjpusyw-1227196369941
V Cairns se můžeš vykoupat bezpečně v umělé laguně (jinde to přímo ve městě ani nejde):
http://www.qldbeaches.com/cairns-esplanade.html
Podle statistik naprší v únoru v Cairns asi o 20% víc než v Darwinu a jižněji např. v okolí Tully 2x tolik než v D. Může přijít i cyklón. Noční teploty jsou nepříjemně vysoké při vysoké vlhkosti, takže klimatizace je nutnost, zvlášť když nebudeš zvyklý.
Do přírody jeď do nějakých národních parků na východě, nejlépe na Fraser Island. NP jsou obvykle v horách nebo na ostrovech, což je hůře dostupné a ty asi nehledáš (nebo i dál na západ, ale tam nejspíš nebude asfaltová silnice, což je problém u běžného auta z půjčovny, a v období dešťů bych severně od Brisbane nejel do těchto NP bez asfaltu ani s teréňákem.)
Nevím, jak chceš cestovat. Obvykle si lidi půjčí auto. Na Fraser Island se ale dá jet jedině teréňákem, což není pro nezkušené. Mohl by ses přidat v Hervey Bay k jiným turistům, které bys potkal v hostelu. Jiná možnost je jít tam vícedenní trek (cca 5-7 dní), což ale taky není pro nezkušené. V únoru je tam docela horko, vlhko, občas dost zaprší a jít s těžkým báglem je tak náročnější. Možná nejlepší možnost pro tebe je jet s místní CK na 1-denní výlety, ale to je velmi drahé, pojedeš s více lidmi terénním autobusem a moc toho neuvidíš. Pokud je možnost jet na vícedenní výlet, je to extrémně drahé.

' Můj problém je, že se budu pohybovat hlavně na východním pobřeží '
 
Kde - Qld, NSW, Vic, Tas ?  a u kterých měst ?

1 3 4 5 6 7 33