Kam až dojedeme? Aneb na koloběžce napříč Střední a Jižní Amerikou

Kam až dojedeme? Aneb na koloběžce napříč Střední a Jižní Amerikou

Sedm mladých odvážných cestovatelů vyrazilo dne 20. 11. 2016 do mexického Cancunu, kde odstartovali expedici s názvem Kam až dojedeme? Celá expedice projede náročným terénem, a to od karibských pláží, přes Andy až k Amazonskému pralesu. Projedou celou Střední a Jižní Ameriku. V plánu mají přes 11 tisíc kilometrů s jediným dopravním prostředkem a to je koloběžka.

Cesta bude trvat lehce přes půl roku a jejím startem je mexický Cancun a končit bude ve městě Punta Arenas. Cestou se budou setkávat s různými domorodými kmeny, jinou kulturou, ale i různými výškovými rozdíly, které bude velice těžké na koloběžce překonat. Jak svou cestu zvládnou, bude možné pak vidět i z jejich dokumentu, který během cesty vznikne.

Nápad vznikl v březnu tohoto roku, kdy se jeden z tahounů expedice Marek Jelínek vrátil ze své 4. cesty po Jižní Americe. ,,Když jsem se vrátil, bylo mi smutno po zážitcích a po dobrodružství, která jsem zažíval. Chvíle, kdy člověk musí řešit životně důležité situace, aby mohl přežít. Jednoho dne jsem v mojí garáži našel koloběžku, na které jsem často jezdíval. Najednou přišel nápad. Co se prostě sbalit a jet na koloběžce přes celý kontinent? Svůj nápad jsem sdělil svým kamarádům, kteří jím byli natolik nadšeni, že jsme jej začali společně realizovat. Výsledkem tedy je, že nás jede sedm. Z toho šest lidí, co dává výpověď v zaměstnání a vydávají se na tuto úžasnou cestu. Své síly směřujeme k této cestě za svým snem. Chceme motivovat i další lidi k podobným činům,“ říká Marek Jelínek.

Sedm dobrodruhů tvoří tyto lidé: Lukáš Nekvasil, Sayana Sany, Tomáš Kráčmar, Michal Kahoun, Michala Pokorná (cesty se účastní na jeden měsíc) Kateřina Peukerová a Marek Jelínek. Všichni mají stejný cíl a to je dojet až do cíle. Proto začínají trénovat a pomalu se připravovat na tuto cestu. Je jim totiž jasné, že ujet 11 tisíc km a využívat k tomu pouze vlastní sílu, nebude vůbec jednoduché.

„Koloběžky nám poskytla v rámci sponzoringu firma Yedoo. Touto cestou bych ji velice rád poděkoval za její podporu a především úžasně přátelské jednání,“ říká Marek Jelínek. „Zkušenosti s cestováním máme všichni, avšak zkušenosti s Jižní Amerikou mám pouze já. Proto mě zbytek skupiny vnímá jako tahouna celé výpravy. Všichni však víme, že Jižní Amerika je úplně jiný svět. Nebezpečný terén, vyčerpanost, jiná kultura, to je vše, na co se v momentální chvíli snažíme všichni připravit. Víme však, že realita bude mnohem obtížnější. Určitě je to pro všechny velká, možná i životní výzva, za kterou si však stojíme a děláme vše pro to, abychom to zvládli bez jakýchkoliv obtíží.“

Výprava také podporuje charitativní organizaci WeCan, která staví školy dětem po světě. Takže sem tam navštíví i nějakou místní školu a zjistí, jak a co jim chybí a to pak plánují reportovat organizaci. Aktuality také můžete sledovat na jejich Facebooku Kam až dojedeme? aneb na koloběžce napříč světadíly a na blogu kamazdojedeme.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: