Jak vybrat to nejlepší dámské elektrokolo?

Jak vybrat to nejlepší dámské elektrokolo?

Protože elektrokolo patří ke stále populárnějším sportovním náčiním, rozhodně stojí za to si říci něco více o jeho výběru. Svá specifika má také výběr dámského elektrokola, které se může v určitém ohledu lišit od pánských variant. Možná právě vy nyní hledáte ideální elektrokolo pro něžnější pohlaví. Jak jej správně vybrat?

Zvolte správný typ

Naprosto zásadní při výběru vhodného elektrokola je samozřejmě volba konkrétního typu, který budete používat. Je jedno, zda vybíráte elektrokolo pro ženu nebo muže, rozlišujeme několik základních typů, a to:

  • Horské elektrokolo
  • Krosové a trekingové elektrokolo
  • Městské a skládací elektrokolo

To je základní členění, kde bychom si měli vybírat na základě toho, k jakému účelu plánujeme elektrokolo využívat. Pokud jste vyznavači opravdu náročného terénu, určitě je pro vás horské elektrokolo. Zároveň je to ale také velmi specifický druh kola, který není ideální na jízdu po asfaltu. Jestliže hledáte takový určitý univerzál, na kterém se nebudete zbytečně trápit ani na silnici, potom zvolte krosové nebo trekingové elektrokolo. Do města jsou potom ideální městská a také skládací elektrokola, která se vyznačují kompaktní konstrukcí. Díky tomu je snadno převezete třeba v prostředcích městské hromadné dopravy.

Kdy má smysl snížený rám?

Pokud vybíráte konkrétně elektrokolo pro ženu, je zde určité specifikum, které typické elektrokolo pro ženy odlišuje od pánské varianty. Zejména se jedná o snížený rám, kdy hlavní trubka rámu elektrokola je snížená pro jednodušší nasedání a sesedání. To se může velmi hodit ženám tehdy, pokud vyrazí na kole v ne zcela sportovním oblečení, ale vezmou si například sukni. Také může snížený rám pomoci ženám menšího vzrůstu.

Výběr správného rámu

Pokud navážeme na předchozí odstavec, je potřeba při výběru nejen dámského elektrokola vždy myslet na správnou velikost rámu. Tu ideálně vyberete podle vaší postavy, přičemž se rozhodně nemusíte upínat na to, zda jste žena nebo muž. Ideální velikost rámu elektrokola je totiž vždy taková, která představuje pohodlné užívání elektrokola. Záleží samozřejmě od vaší výšky, a pokud víte, že vám kola s klasickým rámem dělají problémy, můžete kromě sníženého rámu vybírat také mezi elektrokoly:

  • Bez horní rámové trubky
  • MTB elektrokola s různě tvarovanou horní trubkou

Elektrokola, kde není horní rámová trubka, bývají označována jako nízkonástupová. V mnoha ohledech mohou vyhovět právě ženám. Kromě toho zde jsou MTB bajky, které mohou mít horní trubku různě tvarovanou, což opět může usnadnit používání takového kola.

Nezávislé recenze vám pomohou vybrat to ideální kolo

Pokud aktuálně vybíráte elektrokolo, pamatujte na to, že to není pouze o vhodné velikosti rámu, i když je to do značné míry zásadní parametr, který určuje celkový komfort. Při výběru elektrokola musíte sledovat celou řadu dalších vlastností, ať už se jedná o dojezd, umístění elektromotoru, případně třeba dobu nabíjení nebo parametry jako je maximální rychlost či míra dopomoci. Abyste věděli, jak na tom konkrétní kola jsou, je vhodné sledovat recenze na internetu. Ty vám pomohou si vybrat ideální dámské elektrokolo ale také pánské kolo nebo elektrokolo pro děti. Určitě stojí za to podívat se také na recenze na různých srovnávačích cen, kde najdete postřehy zákazníků s konkrétními modely kol.

Striktní rozlišení na dámské a pánské elektrokolo neexistuje

Často se můžete setkat s rozlišením na dámské nebo pánské elektrokolo, které jsme několikrát použili i v tomto článku. Pamatujte však na to, že v zásadě žádné takové striktní rozlišení neexistuje. Vždy je to o tom, jak se vám bude na konkrétním kole sedět. Pánové sice zpravidla vybírají elektrokolo s klasickou rovnou horní rámovou trubkou, tedy takzvanou pánskou variantu, ale ženy v tomto případě nejsou nijak omezeny. Nemusí rozhodně volit elektrokolo se sníženým rámem, pokud se jim pohodlně jezdí na elektrokole s rámem běžných rozměrů.

Dalším parametrem, který budete při výběru zvažovat je značka. Mezi dámskými elektrokoly se těší největší oblíbenosti momentálně elektrokola Apache, Crussis či Haibike.

APACHE MATTO MX-I 2019

S elektrokolem na cestách

Stejně jako u klasického kola, také v případě elektrokola je běžné, že si jej lidé chtějí vzít sebou na dovolenou do zahraničí. Jakmile vás omrzí projížďky na kole po naší vlasti, není nic jednoduššího, než kolo naložit na střešní nosič a vyrazit za hranice. V takovém případě rozhodně apelujeme na to, abyste nezapomněli:

  • Prostudovat místní zákony
  • Sjednat si cestovní pojistku

Protože s provozem elektrokola mohou být také za hranicemi spojena určitá omezení, rozhodně je dobré je znát. Typicky se může jednat o maximální povolenou rychlost na cyklostezkách, či vymezení míst, kde s elektrokolem vlastně můžete jezdit. Na stále více místech můžete narazit na zákaz pro elektrokola, typicky se jedná třeba o národní parky.

To vše je nutné znát zejména z pohledu základní ohleduplnosti, ale také abychom zbytečně nepřitížili naší peněžence. V zahraničí často mohou být pokuty za porušení některých zákazů mnohem vyšší, než jsme na to zvyklí u nás.

Rozhodně myslete také na kvalitní cestovní pojistku. Kdykoliv vyrazíte za hranice, je třeba pamatovat na to, že nejste v dosahu naší české zdravotní péče. Proto je kvalitní cestovní pojištění, které kryje náklady na ošetření v dostatečném rozsahu, nezbytným společníkem každého cestovatele. Díky dobré pojistce se vyvarujete nepříjemným problémům, protože náklady na ošetření někdy mohou být opravdu vysoké a šetřit na pojistce se v tomto případě určitě nevyplatí. Zejména, pokud v zahraničí plánujete provozovat nejrůznější sporty, kde patří pochopitelně také jízda na kole, je nutno také počítat se zvýšeným rizikem úrazu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: