Jak si vybrat kvalitní outdoorové oblečení

Jak si vybrat kvalitní outdoorové oblečení

Procházky po horách, zdolávání horských vrcholů nebo jen túry po naučných stezkách – zanedlouho začne to pravé turistické období, během kterého bude svítit sluníčko do zad a ptáci zpívat do kroky.

Abyste se však mohli vydat na takový výlet, je důležité mít po ruce kvalitní outdoorové oblečení. Počasí je nevyzpytatelné, během túry se může několikrát změnit. Díky spolehlivé a odolné bundě a kalhotám se bude výkyvům čelit daleko snáze.

Nepřicházejte o své teplo

Ne, outdoorové oblečení nikdy nenajdete v příliš tlustém provedení. Jednotlivé kousky, které jsou na trhu k dostání, jsou většinou tenčího rázu, což je naprosto logické. Nikdo nechce přijít o své teplo, a to se nejlépe zachová tak, že budete vrstvit vícero tenčích vrstev na sebe.

Takzvaný cibulový systém je mezi turisty všeobecně známý a ti, kteří se vydávají na turistické výlety nejen v létě a na jaře, ale prakticky po celý rok na něj nezapomínají. Pojďme si prozradit pár základních tipů, jak si ideální outdoorové oblečení vybrat.

Funkční prádlo je základ

Vůbec první vrstvou a pomyslným základem je funkční prádlo, které by mělo být ideálně termoprádlem. Obecně se říká, že by mělo být vaší druhou kůží čili by tričko ani legíny neměly nijak plandat, naopak by se měly plnohodnotně přizpůsobovat vašemu pohybu.

Pokud zvolíte kvalitní termoprádlo, budete mít jistotu, že budete po celou dobu výletu takzvaně v suchu. Kvalitní materiály, ze kterých se termoprádlo vyrábí, má skvělou schopnost odvádět pot.

Jaké materiály upřednostnit?

Při výběru ideálního funkčního prádla rozhodně nesázejte svá esa v rukávu na umělé materiály. Dejte přednost trochu dražší, leč kvalitnější a spolehlivější alternativě, jakou je merino vlna. Pyšní se těmi nejlepšími možnými vlastnostmi.

Je čas na mikinu nebo svetr

Pokud máte vybraný základ, je načase si vybrat další vrstvu, kterou je pánská mikina s kapucí nebo dámské svetry. Této vrstvě se také říká izolační a měla by případně pokrýt nedostatky funkčního prádla. Čili pokud nebude tričko odvádět pot dostatečně spolehlivě, zastane tuto funkční zmiňovaná izolační vrstva, ať už bude tvořená mikinou nebo svetrem.

Opět je důležité, abyste si vybírali takovou mikinu či svetr, který se bude maximálně přizpůsobovat vašemu pohybu. Pokud navíc bude vyrobeno z fleecu, který dokáže skvěle pracovat se vzduchem a poskytovat vám potřebné teplo.

Bundy a kalhoty jsou dalšími položkami na seznamu

Oblečení se ukončí tím, že se najde ideální bunda a kalhoty. Mluvíme o poslední vrstvě, bez kterého se nevydávejte na plánovanou túru ani výlet. Je to totižochrana před povětrnostními i dalšími vnějšími vlivy. Bunda společně s kalhotami chrání před profouknutím, také promoknutím, samozřejmě i před propršením nebo promrznutím.

Každá bunda i kalhoty by měly být vyrobeny z materiálu, jež bude dobře propouštět vzduch, což způsobí, že se nebudeme nijak „pařit”. Čili hledejte model z prodyšného materiálu. Když navíc bude disponovat paropropustností, máte jasného favorita na vítěze.

Při výběru kalhot i bundy se zaměřte také na voděodolnost, což je další veledůležitá vlastnost. Jak už bylo zmíněno, počasí je vysoce proměnlivé a díky tomuto se budete moct poprat i s neutuchajícím deštěm.

A co musíte sledovat zejména u kalhot? Na výběr máte z mnoha možností. Zatímco většina turistů volí ultralehké neboli převlékací kalhoty, které mají nepromokavou vrstvu, ti, kteří milují zdolávat horské vrcholy dávají přednost horolezeckým alternativám. Existují ale ještě klasické, které nejsou nikdy krokem vedle.

Obecně lze říct, že outdoorové kalhoty jsou založeny na stejných principech jako bundy. Vybíráme je tedy dle stejných parametrů a kroků, jako tomu bylo ve výše uvedeném případě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: