Jak se aktuálně cestuje? Tipy, kam vyrazit na dovolenou

Jak se aktuálně cestuje? Tipy, kam vyrazit na dovolenou

Chystáte se do zahraničí? Ačkoliv se už cestování opět rozjelo, pořád platí mnohá omezení a podmínky, které se v různých zemích liší, stejně jako podmínky po návratu do ČR. Přečtěte si, na co si dát při cestování pozor.

Covid pasy

Už od 1. července letošního roku platí v zemích Evropské unie pro cestování evropské digitální certifikáty, takzvané covidové pasy, a to jak v digitální, tak v papírové podobě. Kromě zemí EU je uznává také Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island a Norsko. A kde certifikáty najdete? Jsou dostupné na portálu ocko.uzis.cz nebo v mobilní aplikaci Tečka, kterou z dílny Ministerstva zdravotnictví ČR.

Pokud se chystáte do zemí mimo Evropskou unii, tak vám nemusí daný certifikát uznávat. Doporučujeme si proto zjistit před cestou dané podmínky v cílové destinaci i v zemích, kudy budete případně projíždět či přestupovat.

Pravidla po návratu

Pravidla však neplatí jen pro příjezd do cizích zemí ale také pro návrat zpět do ČR. Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo země do čtyř zón podle míry rizika nákazy a pro která platí odlišná pravidla. Nejvolnější pravidla jsou pro země s nízkým rizikem nákazy (zelená), následují země se středním rizikem (oranžová), vysokým rizikem (červená) a velmi vysokým rizikem (tmavě červená). Pro všechny země platí, že po návratu musíte vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání při hraniční kontrole.

Lidé co jsou očkovaní se po návratu nemusí testovat, u ostatních platí pravidla podle toho, z jak rizikové země přijíždějí. Zařazení zemí na cestovatelském semaforu se mění každý týden a je proto dobré k tomuto účelu sledovat stránky ministerstva zdravotnictví. Před cestou také nezapomeňte se pojistit. Srovnání cestovního pojištění najdete na webu Kalkulátor.cz. Nezapomeňte také, že cestovní pojištění VZP ve formě běžného průkazu pojištěnce vám sice v zemích Evropské unie a několika dalších poskytne nárok na stejné akutní ošetření, ale že se budete muset na léčení podílet finančně stejně jako místní občané, což jsou někdy obrovské částky.

Kam se vydat v této době?

Pokud přemýšlíte kam jet na dovolenou, kromě například klimatických podmínek jistě řešíte podmínky vstupu a následného návratu. Obecně platí, že země na západě Evropy mají vyšší míru proočkovanosti a tudíž nižšího rizika než země na východě kontinentu.

Například pokud se chcete podívat k našim sousedům do Německa, nemusíte vyplňovat žádný formulář a stačí vám mít u sebe doklad o bezinfekčnosti. Bohužel do Rakouska nebo Slovenska se aktuálně nepodíváte

Některé oblíbené dovolenkové destinace, jako třeba Španělsko nebo Itálie pak vyžadují před příjezdem vyplnit online formulář. Mezi oblíbená turistická letoviska patří i Egypt, který ač je mimo EU, nabízí snadné vstupní podmínky. Stačí některé z potvrzení, ať už očkování, PCR test nebo potvrzení o prodělání. V hotelových komplexech je vše při starém, jen hotely přijímají omezenou kapacitu ubytovaných.

Stejné podmínky platí také pro návštěvu Tuniska, kde je i v říjnu stále teplo a nabízí řadu hotelů s all inclusive.  Stálicí jsou pak Kanárské ostrovy – na ostrovech panuje celoroční skvělé počasí plné sluníčka. Jen pozor na studenější moře. Každý ostrov je unikátní a nabízí jak množství nádherných pláží tak přírodních památek. Situace je však v těchto dnech komplikovanější kvůli výbuchu sopky na ostrově La Palma. Ostatní ostrovy však zůstávají erupcí nedotčeny.

Rovněž na Kapverdských ostrovech si můžete stálé a velice příjemné počasí užívat celoročně, dokonce se říká, že zde slunce svítí až 350 dní v roce. Kapverdy vyžadují pro vstup do země pouze antigenní test nebo jedno z potvrzení. Hotely nemají výrazná omezení, pouze sníženou kapacitu.

Vyražte do Karibiku

Pokud však chcete okusit opravdovou exotiku, nabízí se vyrazit do Karibiku, který nabízí krásné pláže, přívětivé obyvatele a teplo po celý rok. Jen cestu naplánujte až od konce listopadu, kdy tu končí hurikánová sezóna. Například do Dominikánské republiky se dostanete bez omezení (bez testu, bez certifikátu), stačí jen vstupní formulář. Při příletu na Kubu je pak vyžadován negativní PCR test. Certifikát stačí očkovaným nebo lidem po prodělání nemoci rovněž v Mexiku. Ostatní vpustí po negativním testu.

A jelikož opakování je matka moudrosti, nezapomeňte před cestou na cestovní pojištění, abyste pak při nečekaných událostech nemuseli řešit rovněž nečekané výdaje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: