I obyvatelé nejchudší země Evropy, Moldávie, nyní mohou do EU bez víz. Je to skvělý pocit, říkají

I obyvatelé nejchudší země Evropy, Moldávie, nyní mohou do EU bez víz. Je to skvělý pocit, říkají

Moldavsko, země známá pro své víno a ovoce. Stát s s nálepkou nejchudší země Evropy s vysokou mírou emigrace. Konečně však mohou i Moldavané svobodně cestovat. V dubnu tam byl zaveden bezvízový styk s EU.

Devětapadesátiletá radioložka Galina se před čtrnácti lety rozloučila s dcerou, která emigrovala z rodné Moldávie do Itálie. Domov pak navštívila většinou jen jednou ročně. Až letos v srpnu měla Galina s manželem konečně příležitost navštívit dceru v jejím novém bydlišti. „Když jsem ji viděla, plakala jsem štěstím. Slovy se nedá popsat, co jsem v tu chvíli cítila,“ popisuje. Možnost vycestovat do Evropské unie bez komplikovaného papírování získala Moldavanka stejně jako další její krajané zhruba před půl rokem.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Na konci letošního dubna byl totiž v Moldávii zaveden bezvízový styk s EU. Malý východoevropský stát je znám díky svémuvínu a ovoci, především si ale nese nálepku nejchudší země Evropy s vysokou mírou emigrace. Galina o ní ovšem nepřemýšlí: „Určitě se nám stýská po dceři, ale přestěhovat se do Itálie není naše cesta. Cítíme se lépe v Moldávii a chceme zde zůstat,“ vysvětluje.

Každý pátý Moldavan žije mimo svou zem

Podle některých studií žije dnes přibližně 700 tisíc moldavských občanů v zahraničí, což je obrovské číslo vzhledem k celkovému počtu obyvatel 3,5 milionu. Znamená to, že každý pátý Moldavan žije mimo svou rodnou zem. Hlavní obavou z bezvízového styku tak bylo, že jakmile se hranice otevřou, Moldavané toho využijí a vyjedou do zahraničí ve velkých počtech. Realita ale zdaleka nebyla tak „děsivá“. Během prvních osmi hodin využilo volného pobytu 200 Moldavanů a během prvních čtyř měsíců odcestovalo do evropských zemí podle údajů pohraniční policie zhruba 202 tisíc lidí.

Víte, do kterých zemí nepotřebujete víza? Státy s bezvízovým stykem.

Stačí vybrat destinaci a odjet

Většina z nich přitom odjela podobně jako Galina navštívit své příbuzné, další se konečně vydali svobodně cestovat. Mezi ně patří i zdravotní asistentka Valentina, která sama vychovala dva syny a na cestování tak kvůli nedostatku financí neměla ani pomyšlení. Letos viděla poprvé v životě moře. Navštívila Řecko, kam se před více než deseti lety odstěhovala její neteř s rodinou. Ani Valentina nechce Moldávii na dobro opustit, bezvízový styk si ale pochvaluje: „Když chci cestovat, potřebuji pouze vybrat destinaci a ihned můžu odjet. Je to velice jednoduché“.

Souhlasí s ní i manželé Larisa a Vasil, kteří hodnotí uvolnění vízového režimu jako obrovský úspěch. „Je pravda, že jsme mohli cestovat už dříve, ale neměli jsme ani čas ani peníze, a navíc jsme museli žádat o víza. Může to znít jednoduše, ale pro nás to snadné nebylo. Museli jsme si připravit spoustu dokumentů, čekat ve frontě, platit za víza a vždycky byla jistá možnost, že nám víza zamítnou nebo že nám je dají pouze na velmi krátké období,“ vysvětluje.

Přitakává jí i sedmadvacetiletá Natalia, která pracuje jako manažerka prodeje v cestovní agentuře. Vzhledem k její profesi by se mohlo zdát, že už vyjela do ciziny mnohokrát. Není to ale tak. Před čtyřmi lety byla v Nizozemsku a od té doby Moldávii neopustila. „Musela jsem připravit velký balík dokumentů a cestovat na Ukrajinu do Kyjeva, kde jsem žádala o vízum. Dokumenty byly zkontrolovány rychle a znala jsem odpověď ten stejný den. Ale bylo to velmi stresující. Kdyby některý dokument chyběl nebo byl nesprávný, znamenalo by to, že cesta do Kyjeva byla zbytečná a musela bych dělat všechno znovu. Nyní je nizozemské zastoupení v Kišiněvu v Moldávii, ale víza už nepotřebujeme,“ popisuje Natalia novou praxi. Od dubna tak může bez větších problémů jezdit na pracovní cesty do Německa, Francie nebo jakékoliv jiné země Evropské unie.

Začínat od nuly není jednoduché

Nově nabytý pocit svobody si užívá i pětadvacetiletý tvůrce zpravodajského webu pro mladé Alexandr. „Rád navštěvuji nové místa pro vlastní inspiraci a snažím se využít každý volný den, který mám, abych objevoval nová města a země, i když jen třeba na víkend,“ popisuje. „Můžu ráno vstát, rozhodnout se, že poletím do Barcelony a nic mě nezastaví,“ dodává. Bezvízový styk je podle něj velká příležitost pro mladé lidi, a to i v rámci studia. Snadněji získají stipendia a můžou se účastnit mezinárodních projektů. „Můžete být pozváni na konferenci, která se koná zítra, a v cestě vám nestojí žádné překážky. Pro mladé lidi je důležité budovat kontakty s lidmi s různým zázemím. Díky tomu se stávají více otevření a tolerantní, vytváří si nové názory, nemusí přemýšlet v zajetí existujících stereotypů,“ vyjmenovává Alexandr.

Přes lákadla evropských zemí, emigraci nezvažuje ani třicetiletý Oktavián, který pracuje v telekomunikační společnosti. Začínat v cizí zemi od začátku podle něj není nic snadného: „Ano, tolik lidí už emigrovalo z Moldávie, ale já nechci. Mám zde dobrou práci, plány do budoucna. Kdybych emigroval, musel bych začínat úplně znovu, od nuly. Potřebuji čas, abych se přizpůsobil novému prostředí, naučil se jazyk, protože my si sice myslíme, že umíme anglicky nebo francouzsky, ale když se pak bavíme s rodilým mluvčím, uvědomíme si, jak velký je to rozdíl“.

Svobodné cestování si ale stejně jako mnoho jeho krajanů nemůže vynachválit. „S přáteli přemýšlíme, že pojedeme autem do Německa. Plán je jednoduchý: nasedneme do auta, natankujeme benzín, vezmeme peníze a pojedeme objevovat Evropu,“ uzavírá.

Zkušenosti čtenářů

Nagurnea Vladimír

Mohu pracovat v Holandsku pokud vlastním „moldavský pas“ a mám trvalý pobyt v České Republice?? Děkuji Nagurnea V

honor. konzulát moldavie v Brně
Nagurnea Vladimír:

[email protected] Od dubna 2014 můžete pracovat na území jakékoliv země EU, jelikož byl zaveden bezvízový styk s EU.

dana

pěkny den pritel moldavec by chtel pracovat v brne . potrebuje k tomu pracovni vizum dekuji

dana

pěkny den pritel moldavec by chtel pracovat v brne . potrebuje k tomu pracovni vizum dekuji

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí