Hvězdou festivalu Kolem světa je korejská tanečnice a choreografka Peggy Choy!

Hvězdou festivalu Kolem světa je korejská tanečnice a choreografka Peggy Choy!

Dne 17. listopadu 2012 se v rámci cestovatelského festivalu Kolem světa v Praze představí poprvé v České republice tanečnice, režisérka a choreografka původem z Koreje, Peggy Choy, která žije a tvoří v USA.

Celým jménem Peggy Myo-Young Choy vyrostla na Havaji, kde se mísí původní kultura s přistěhovaleckými, mezi nimi i korejskou a čínskou. Právě toto mísení a prolínání různorodých kultur se stalo typickým pro její tvorbu. Za svou tvorbu Choy získala řadu prestižních ocenění. Je také profesorkou na katedře tance a Asijsko Amerických studií na univerzitě v Madisonu-Wisconsinu.

Od roku 1990 se ve své tvorbě zabývá afro-asijskými vztahy a příběhy, kde ústřední postavou jsou ženy. Inspiraci nalézá v javánském a korejském tanci a čínském bojovém umění. Choyina díla včetně „Seung Hwa / Soucit„, „Ki-Ache: Příběhy z břicha“ a „Průvod věštců“ se představila ve Spojených státech amerických a mezinárodně také v Jakartě, Soulu a Berlíně.

Na festivalu Kolem světa v Praze se Choy představí poprvé se svými “mořskými sóly” zahrnujícími “Ohrožené moře” a “Mořské ženy Haenyeo”, jenž odrážejí aktuální problematiku znečišťování oceánu ohrožující život potápěček haenyeo na ostrově Čedžu v Koreji. Inspirovaná novou knihou Brendy Paik Sunoo, Měsíční přílivy: mořské stařenky z ostrova Čedžu, Choy v tanci, kde ztvárňuje moře i potápěčky, mísí korejský tanec, čínské tai-či a javánské pohyby. Na festivalu Kolem světa Choy navíc své taneční vstupy obohatí také projekcí fotografií s komentářem o ostrově Čedžu.

Jak vypadá tanec Peggy Choy?

Choyina taneční skupina Peggy Choy Dance založená v roce 2010, spojuje hip-hop, asijské bojové umění a box. Poprvé se představila ve Washingtonu se svou “Sílou pohybů”, představením, které bylo poctou Bruce Leeovi a raperovi RZA. “Pow”, o boxerovi Muhammadu Alim a jeho dceři Laile Ali, bylo uvedeno v rámci tanečního festivalu La MaMa v New Yorku v roce 2011. Za představení “THE GREATEST! Hip afro-asijská pocta Muhammadovi Alimu” sklidila skupina ovace na Broadwayi v New Yorku. Rozšířená verze tohoto představení s názvem “THE GREATEST!” bude mít premiéru v dubnu 2013 na Gleasonově stadionu, kde Muhammad Ali zápasil. Skupina byla také s nadšením přijata na Americkém tanečním festivalu v Ailey City v září 2012. Více o ní najdete na www.peggychoydance.com.

Kolem světa

Na tuto jedinečnou osobnost se můžete těšit na festivalu Kolem světa v Praze, který se koná ve dnech 17. a 18. listopadu 2012 v Kulturním domě a Multikině Ládví. Přesný program naleznete na webu www.kolemsveta.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: