Film Punku Yatray: Čtyři hrdinové bojují s konzumním světem šamanskými rituály

Film Punku Yatray: Čtyři hrdinové bojují s konzumním světem šamanskými rituály

Letos vznikne úžasný dokument „Punku Yatray“, který bude sledovat  pokus o proměnu skupinky osob pocházejících z velkého evropského města. Jsou to lidé, kteří se pokoušejí vymanit z rychlého konzumního způsobu života a vyjíždějí do peruánské džungle, kde je čeká setkání s neznámým magickým světem šamanských rituálů Ayahuasca. Trailer k filmu již je hotov!

Účastníci výpravy se poznají krátce před jejím začátkem. Poletí společně do Amazonského pralesa, aby právě tam prošli očišťujícím rituálem Ayahuasca, pro který má každý z nich jiné motivace, očekávání a důvody, proč jej chtějí podstoupit. Jedna z věcí, která je spojuje, je jejich snaha vymanit se ze života v konzumních světě.

Režisérem a producentem filmu je Robin Lipo, který se zároveň zasloužil i o námět. Z jeho dílny už vzešel například dokument Navždy mladý, film zkoumající smrt v dnešní době. Neuvěřitelná osobní ztráta na jedné straně a absurdní vývoj internetových služeb, jako např. poslední vůle pro váš emailový server, virtuální hřbitovy atd. na straně druhé.

V dokumentu Punku Yatray se setkáte s pěti hlavními postavami: úspěšnou architektkou Dominikou, podnikatelem a filmovým producentem Piotrem hledajícím vysvobození z rutiny, nezaměstnaným Piotrekem, psychologem a psychiatrem Zygfrydem studujícím účinky Ayahuasky na člověka a v neposlední řadě s šamanem Carlosem z Amazonského pralesa.

Film bude rozdělen do tří části podle Danteho Božské komedie: Peklo, Očistec a Ráj. V první divák nahlédne do života účastníků před odjezdem do pralesa, v druhé se doví o cestě a rituálu v odlehlých končinách v Ráji pak divák nahlédne do života po očistném rituálu v Amazonii.

Co je rituál Ayahuasca?

„Rituál Ayahuasca učí disciplíně, intuici, pomáhá nalézt vlastní cestu, zvětšit efektivnost tvé profese. Učí tě jak jednat s dítětem, starým člověkem. Učí tě léčit,“ říká jeden z šamanů v Amazonii

Také se rituálu říká shodně s kultúrou Indiánu z Jižní Ameriky „Liána duše“. Rituální psychoaktivní nápoj, otevirající účastníkům nový rozměr, prastaré učení a moudrost léčivých rostlin.

Ayahuasca se skládá ze dvou substancí. Jednou z nich je DMT obsažené v rostlinách z rodu Acacia sp. a taky Mimosa sp. Druhou částí ayahuaski je inhibitor MAO, harmalina, která je obsažena například v semínkách Ruty stepní (Peganum harmala).

Ayahuasca připravená šamany působí silně halucinogenním účinkem. Indiáni připravují nápoj, který je užívaný šamany k léčebným cílům nebo k vyvolání transu jasnovidectví, případně ke kontaktu s mytickou pamětí rodu. Během rituálu pije ayahuascu jak pacient, tak šaman. Oba dosahují vizí, ve kterých jim duchové diktují, jak má probíhat léčba. Jiným cílem takovýchto rituálů je rovněž odkrývání zaklínadel a posedlostí, které jsou příčinami chorob. Užívání ayahuasky v magických cílech je známé po tisíce let.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: