Festival Výpravy Seveřanů připomene filmová a literární zpracování nejslavnějších expedic

Festival Výpravy Seveřanů připomene filmová a literární zpracování nejslavnějších expedic

Seveřané byli odjakživa proslulí svou odvahou a touhou objevovat, pronikat na místa, kde ještě nestanula lidská noha, putovat k pólům, plavit se po světových oceánech, podnikat nebojácné expedice mnohými neprávem předem odsouzené k nezdaru. Přijďte si jejich výpravy připomenout do Skandinávského domu!

Každý je známe, ale přesto toho o jejich životech a jedinečných expedicích nevíme tolik, kolik by si zasluhovali. Knud Rasmussen, Thor Heyerdahl, Fridtjof Nansen, Roald Amundsen. Příběh každého z nich je jiný, ale všechny spojuje odvaha a proslulá severská houževnatost. A právě tyto cestovatelské velikány představí brněnské ozvěny festivalu Výpravy Seveřanů.

Skandinávský dům každoročně v Praze pořádá festival Výpravy Seveřanů. Letos poprvé se festival představí také v Brně v podobě festivalových ozvěn, a to v prostorách Moravské zemské knihovny a Univerzitního kina Scala. Ozvěny festivalu nabídnou třídenní program, jehož součástí budou filmové projekce, scénické čtení, přednáška a doplňková výstava.

Z filmu Kon TikiZ filmu Kon Tiki

Diplomat, dobrodruh a cestovatel Zdeněk Lyčka seznámí diváky s grónskými cestami Knuda Rasmussena v Moravské zemské knihovně. S  Thorem Heyerdahlem diváci vyrazí v moderní filmové adaptaci Kon-Tiki na balsovém voru  přes Tichý oceán. Mohou se také zaposlouchat do strhujících deníků Fridtjofa Nansena z cesty na lodi Fram na severní točnu v podání známého brněnského herce Ondřeje Jiráčka a překladatele Michala Švece.

O životě norského dobyvatele jižního pólu Roalda Amundsena se dozvědí v dokumentárním snímku Ledové srdce, obsahujícím u nás prakticky neznámý archivní materiál. V prostorách Univerzitního kina Scala pak lze po dobu festivalu shlédnout výstavu o životě neznámého hrdiny Fredrika Hjalmara Johansena. Brněnské ozvěny festivalu se konají ve spolupráci Univerzitního kina Scala, Moravské zemské knihovny a brněnské pobočky Skandinávského domu.

PROGRAM BRNĚNSKÝCH OZVĚN FESTIVALU:

18. 10. 18:30 Přednáška: Arktické výpravy Knuda Rasmussena (Moravská zemská knihovna)

19. 10. 18:30 Film: Kon-Tiki (kino Scala, kavárna)

20. 10. 18:30 Na severní točnu – čtení z deníků Fridtjofa Nansena (kino Scala, kavárna)

20. 10. 20:30 Film: Ledové srdce (kino Scala, kavárna)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: