Festival bollywoodského filmu: 15 let s Bollywoodem v ČR

Festival bollywoodského filmu: 15 let s Bollywoodem v ČR

Máte rádi indickou kinematografii? V pražském kině Světozor v říjnu proběhne jubilejní 15. ročník Festivalu bollywoodského filmu!

Barevná romantická komedie s písněmi a tancem, to je tradiční Bollywood, asi nejznámější produkt indické kinematografie. Ta je však mnohem bohatší, o čemž se diváky každoročně snaží přesvědčit Festival bollywoodského filmu. Stane se tak i v letošním roce, kdy od 19. do 22. října proběhne v pražském kině Světozor jubilejní 15. ročník.

„Když jsme před patnácti lety organizovali promítání několika indických filmů na pražské FAMU a v klubu NoD, převážně pro pár našich kamarádů a známých, nikdy by nás nenapadlo, že ta přehlídka bude mít vůbec nějaké pokračování“ vzpomíná Radim Špaček, umělecký ředitel festivalu. „Zájem nás však velmi překvapil, byli jsme v šoku a řekli si, že bychom to za rok mohli zopakovat. A už to jelo… a dodnes se to nezastavilo“ doplňuje.

Během těchto 15 let prošel i samotný Bollywood neuvěřitelnou proměnou, technicky vyspěl, mnohem víc se přiblížil západní kinematografii a rozrůznil se i žánrově, takže dnes není problém narazit na kvalitní thriller, drama nebo horor. Také vztah Bollywoodu k ČR se více sblížil. Do Čech začaly více jezdit herecké hvězdy, a to nejen zásluhou festivalu, kdy diváky v Praze přivítal třeba „Sandokan“ Kabir Bedi. Čím dál častěji sem přijíždějí natáčet své filmy.

Například Duplicate (Shah Rukh Khan), Rockstar (Ranbir Kapoor), Bang Bang (Hrithik Roshan, Katrina Kaif), takové filmy nemohly chybět na festivalu a české reálie v bollywoodském trháku vždy vyprodaly sál pražského Světozoru. Zatím naposledy se v Praze točil loni snímek Jab Harry Met Sejal, kdy se k nám podruhé vrátila největší hvězda Bollywoodu Shah Rukh Khan. Ani poslední zmíněný trhák, který měl premiéru teprve nedávno, určitě nesmí a nebude na festivalu chybět!

Ač točil převážně v Praze, tentokrát zavítá Shah Rukh Khan také do Brna – součástí festivalu bude promítání tohoto nejnovějšího snímku v brněnském kině Scala 23. října.

A samozřejmě je třeba si v diáři poznamenat datum 20. října (pátek), protože chybět na tradiční oblíbené BOLLYWOOD PARTY by byla chyba. Tentokrát v La Loca Music bar!

Celý program najdete na www.bollywood.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: