FESTIVAL AKTUÁLNÍ AFRICKÉ SCÉNY: Africké podium veletrhu Womex v Praze

FESTIVAL AKTUÁLNÍ AFRICKÉ SCÉNY: Africké podium veletrhu Womex v Praze

Veletrh Womex přináší každoročně špičkový výběr nových objevů world music, které si pak ty největší světové festivaly vybírají do programu následující sezóny. Ve všech případech jde o hudbu z Afriky, která je na našich pódiích obzvlášť vzácná.

King Ayisoba patří v Ghaně mezi hudební celebrity, jeho pronikavý zpěv dokáže proříznout palbu afrických bubnů jako motorová pila. Intenzitou se jeho hlas vyrovná klasickým bluesmanům typu Howling Wolfa, ostře rytmický doprovod navazuje na nigerijský afrobeat, jehož zakladatelem byl klasik africké hudby Fela Kuti.  Ayisobův holandský producent Arnold de Boer, známý z post-punkové kapely The Ex i vlastního projektu Zea říká: „Tradiční nástroje mají v Ghaně větší sílu než cokoli moderního.“  Na jeho nové album  jako host přispěl Lee „Scratch“ Perry, jeden z nejslavnějších žijících jamajských hudebníků.

Mezi africkými žánry patří k nejvybranějším lahůdkám hudba Etiopie. Pověst superskupiny má na tomto poli  zbrusu nový objev Qwanqwa: sestavu tvoří se špičkovými etiopskými instrumentalisty vzdělaná hráčka na pětistrunné elektrické housle Kaethe Hostetter, která hrála s Bostonskou filharmonií i Fredem Frithem. Mezi spolupracovníky patří například Mulatu Astatke a  opět i veteráni holandského punku The Ex,  kteří spolupracovali snad se všemi významnějšími etiopskými hudebníky. Instrumentálním zvuku nabízí široké dynamické rozpětí, od intimně tichých pasáží přes psychedelické fantazie až po výbušnou rockovou show.

A do zlaté éry africké hudby – která je u nás prakticky neznámá – nás zavede Orchestre Les Mangelepa, legenda se 40letou historií, navazující na hudební revoluci v konžské Kishase, která byla zároveň Liverpoolem i Chicagem Afriky. Vyšla odtud první vlna moderní a skutečně panafrické populární hudby. V době největší slávy vydali Mangelepa desítky hitů,  a jsou jedinou kapelou svého žánru, která se nerozešla a dodnes koncertuje.

Kombinovaná vstupenka na všechny 3 koncerty: 400,- Kč v prodeji zde.

Dalším z koncertů afrického kontinentu je absolutní špička africké klasiky- historií prověření mistři Orchestra Baobab se představí v Praze v Paláci Akropolis 6. listopadu.

Koncerty v listopadu:

Orchestre Les Mengelepa, 1. 11. 2017, Palác Akropolis

Qwanqwa, 3. 11. 2017, Palác Akropolis

Orchestra Baobab, 6. 11. 2017, Palác Akropolis

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: