Írán, Pákistán, Afghánistán

Víza do Iránu 2011

Jake

Ahoj,

Zhanam nejake aktualne informacie ohladom turistickych viz do iranu pre Slovakov. Na internete som nasiel rozne protichodne info preto sa pytam tu skusenych cestovatelov :).
Ja som nasiel zevraj by mali mat slovaci moznost visa upon arrival na 7 resp. 14 dni. Potom som nasiel zariadovanie viz cez iransku cestovku. Ma niekto s tymto skusenosti.

Dakujem za kazdu radu

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Vcera vecer jsme dorazili bez viz do Teheranu s ArmAvia z Jerevanu. Na letisti behem nekolika minut na 15 dnu (pry jdou o 15 dnu vzdy prodlouzit). Platili jsme dohromady 110€ za dva. Dobre je mit v mobilu pripravenu adresu hotelu a ukazat ji immigration officerovi. Jen same usmevy, vyrizuji zasadne vsechny zadotele smichane dohromady (Cinan, Sved, me porad nazyvali Australanem…).
Taxi do hotelu v centru Teheranu flat rate 300.000 rialu (cca 30USD). Iranska SIM aktivovana do jedne hodiny – vse (Google Maps atd.) funguje – krome iDnes a google.cz (google.com i gmail v poho). I Mobile Outlook…

Pavel

Vcera vecer jsme dorazili bez viz do Teheranu s ArmAvia z Jerevanu. Na letisti behem nekolika minut na 15 dnu (pry jdou o 15 dnu vzdy prodlouzit). Platili jsme dohromady 110€ za dva. Dobre je mit v mobilu pripravenu adresu hotelu a ukazat ji immigration officerovi. Jen same usmevy, vyrizuji zasadne vsechny zadotele smichane dohromady (Cinan, Sved, me porad nazyvali Australanem…).
Taxi do hotelu v centru Teheranu flat rate 300.000 rialu (cca 30USD). Iranska SIM aktivovana do jedne hodiny – vse (Google Maps atd.) funguje – krome iDnes a google.cz (google.com i gmail v poho). I Mobile Outlook…

Pavel

Vcera vecer jsme dorazili bez viz do Teheranu s ArmAvia z Jerevanu. Na letisti behem nekolika minut na 15 dnu (pry jdou o 15 dnu vzdy prodlouzit). Platili jsme dohromady 110€ za dva. Dobre je mit v mobilu pripravenu adresu hotelu a ukazat ji immigration officerovi. Jen same usmevy, vyrizuji zasadne vsechny zadotele smichane dohromady (Cinan, Sved, me porad nazyvali Australanem…).
Taxi do hotelu v centru Teheranu flat rate 300.000 rialu (cca 30USD). Iranska SIM aktivovana do jedne hodiny – vse (Google Maps atd.) funguje – krome iDnes a google.cz (google.com i gmail v poho). I Mobile Outlook…

Pavel

Vcera vecer jsme dorazili bez viz do Teheranu s ArmAvia z Jerevanu. Na letisti behem nekolika minut na 15 dnu (pry jdou o 15 dnu vzdy prodlouzit). Platili jsme dohromady 110€ za dva. Dobre je mit v mobilu pripravenu adresu hotelu a ukazat ji immigration officerovi. Jen same usmevy, vyrizuji zasadne vsechny zadotele smichane dohromady (Cinan, Sved, me porad nazyvali Australanem…).
Taxi do hotelu v centru Teheranu flat rate 300.000 rialu (cca 30USD). Iranska SIM aktivovana do jedne hodiny – vse (Google Maps atd.) funguje – krome iDnes a google.cz (google.com i gmail v poho). I Mobile Outlook…

Pavel
Pavel:

Omlouvám se za namnožení příspěvku. Posílal jsem ho z Mobile Exploreru pro Windows a stále se mi znovu samonačítala stránka.

Ještě doplním, že cena víza byla pro dva dohromady 50+60 €. Nepodařilo se mi rozklíčovat, jestli jako muž jsem platil 60 a partnerka jen 50. Nebo jestli mi doopravdy otaxovali jako omylem Australana (pořád mi tak oslovovali) a vízum mi vlepili vedle razítka z immigration z Austrálie. Přítelkyni zase na protější stranu stránky, kde měla vylepené egyptstké vízum a přes egyptstké vízum jí dali immigrační íránské razítko…
Asi je to všechno formalita a o všem rozhodují jejich počítačové záznamy. Pasy i vystavená víza skenovali jak při/po vylepování víz, tak poté znovu scannoval immigration officer, co dával o kus dál v vudce immigrační razítka a propouštěl z transitu. I s dvěma frontami (na víza a na razítko) to trvalo celkem asi 20 minut. Fronta na celnici na rentgen jen asi 3-5 minut.
Írán zatím vřele všem doporučuji a na víza na ambasádě v Praze raději zapomeňte. Vše šlo jako po másle!

Karel

Ahoj, Pokud poletíš z Arménie, tak ti to pravděpodobně vyjde. Problém však může nastat,pokud bys letěl například z Německa, Ruska apod. Problém je vtom, že bez víza tě vůbec nemusí pustit na letišti přes check-in. Například u IranAir máš téměř jistotu, že pokud nemáš vízum předem, nepoletíš.

Jiná možnost je zajistit si předsouhlas o udělení víza po příletu. Tento předsouhlas se vyřizuje přes Íránské ministerstvo zahraničních věcí.
Pomůže ti s tím jedna z mnoha Íránských cestovních agentur, i v čr se najdou agentury, které ti to udělají. Jako příklad uvádím http://vasevizum.yolasite.com/
Mám s nimi dobré zkušenosti, celkem rychlé jednání, jsou poměrně levní. Nabízí i zprostředkování víza předem přes velvyslanectví v Praze.

Pokud chceš více informací, napiš mi na email
[email protected]

Pavel
Karel:

No, nevím, jestli zbytečně neplašíš a nemateš:
1. Každý se může před nákupem letenky u přepravce přeptat, zda ho bude akceptovat k přepravě s VUA. I Slavomír Horák potvrdil, že nikdy nejsou VUA pro Čechy v Tehránu problém.
2. Odbavování cestujících se řídí u leteckých společností jednotícími upgrady informačních databází – nikdo není nikde na světě schopen rozhodnout o někom „šmahem“ nebo dle své libovůle!
3. V Tehranu neexistuje rozlišování na zlé Čechy a např. hodné Armény (ti pokud vím, jsou navíc bezvízoví) a další národnosti. Výčet několika málo státních příslušností bez nároku na VUA je kdekoliv k mání: USA, Canada, UK a pár dalších už většinou rozvojovek. VŠICHNI ostatní VUA okolo mne bez problémů ihned dostávali! Úředník si vybere 5-7 pasů najednou a vyřizuje VŠECHNY dohromady – nerozlišuje občaství – jen vyhledává výši poplatku (asi podle reciprocity). Důležité je poskytnout mu info o íránském „sponsorovi“ resp. hotelu, aby ho mohl co nejrychleji vepsat do cetrální dtb.
4. Na immigračním trvá procedura 1-2 minuty, nežli officer naskenuje pas a opětovně vízum do systému.
Stejně jako Ty, se chovají i arménské „cestovky“. Aby vyrejžovaly nějaký obolus za „zprostředkování. Tvrdí, že jsou VUA na IKA vyjímkou – OPAK je ALE PRVADOU! Armavia nakoukla do databází a ihned řekla no problem. A kupovali jsme pak on-line přes internet.
Na check-in už nikdo ani nic v žádné dtb neověřoval. Takže jsou na občany EU (kromě UK) s VUA (bez víza) do IKA zvyklí!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: