HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Kavkazské republiky

Víza a lety či vstupy z Arménie do Íránu

Pavel

Ahoj, letěli jste prosím, někdo někdy z Jerevanu kamkoliv do Íránu?
Špatně se vyhledávají lety na netu (např. BMI má v Jerevanu mezipřistání směrem z Heatrow do Teheránu, ale v letovém plánu o tom nic nemá…). Našel jsem ještě arménské airolinie, ale pokaždé mi vypadla jiná cena letenky – i ne/možnost kombinace s R/T apod. Jak se dá letenka vyřizovat Jerevanu?
Kdybych nesehnal letenku, je šance v Jerevanu na íránské ambasádě sehnat za rozumnou dobu íránské vízum?
Četl jsem, že požadují doporučující dopis z české ambasády – která je ovšem pro Arménii až v Gruzínském Tbilisi. Mohl by ho nahradit dopis z jiné ambasády některého státu EU v Jerevanu?

Na zdejším íránském fóru nikdo asi nemá zkušenost, protože je tam můj dotaz bez odpovědi, tak třeba mi někdo zkušený pomůže tady…
Jedu za pár dnů skoro na měsíc služebně do Arménie, kde budu mít i hodně volna. Chtěl bych se podívat do Íránu. Ale už (podle všech diskusí) nestačím v Praze vyřídit na íránské ambasádě vízum.

Zkušenosti čtenářů

Slavomír Horák

Ahoj, z Jerevanu do Íránu jsem přímo neletěl, nicméně tam létá Armavia (arménská letecká společnost), u níž se dají koupit letenky i on-line (www.armavia.am, nákup odzkoušen vloni na destinaci Jerevan-Soči). Letenky na společnost Armavia by měly být i na letuska.cz nebo letenky.cz ci jiném podobném webu. V centru Jerevanu je dost prodejců letenek, takže by neměl být problém letenku sehnat na místě. Do THR létají i Íránci (nevím, jestli Iran Air nebo Iran Asseman), ti se však on-line moc koupit nedají. Je vhodné si zabukovat relativně včas, protože všichni létají tak 1-2x týdně. Arméni totoiž jezdí za příbuznými a obchodovat a Íránci si povyrazit z kopýtka (zvláště populární jsou koncerty íránských emigrantských zpěváků v Jerevanu, když už nemohou do Íránu samotného).
V případě letu je nejjednodušší zakoupení víz na letišti v THR (stojí to, tuším 50 EUR na 14 dní, pravděpodobnost zamítnutí – pokud už někdo nemá předchozí „vroubek“ u Íránců – je malá). Vízum v samotném Jerevanu vidím skepticky, čekací doby budou spíše dlouhé, byrokratické obstrukce komplikující a výsledek celkově nejistý.

Pavel

Ahoj Slavomíre, díky moc za vyčerpávající a skvělé informace!
Doufám, že zvěsti některých cestovatelů o potřebě eVisa Code před příletem do Teheránu jsou jen mlžením. Odkaz na stránce Íránského MFA je totiž neustále nedostupný.
Mezitím se moji partneři v Jerevanu ptali přes své kontakty na íránské ambasádě. Údajně jsou připraveni na ambasádě jim/mně vyjít vstříc během 3-5 dnů (je to prý netto čas na odpověď z Tehránu). Pokud by se to podařilo, jel bych třeba i autem nebo jinou kombinací, protože prý Tehrán za návštěvu, oproti jiným městům a místům v Íránu, moc nestojí…
Nemáš ještě Ty Slavomíre, nebo další cestovatelé, prosím zkušenost s kaucí v půjčovnách v Íránu? Zahraniční karty prý neakceptují a kolik tedy s sebou vzít navíc cash?
Údajně chtějí nějakou zástavu ještě 1-2 měsíce po odletu z Íránu ( asi kvůli pokutám?). Hodně zmateně se na íránských anglojazyčných webech píše o tom, že při návratu auta požadují při vrácení zálohy „šek“. Který, pokud je vše během dalších 1-2 měsíců ok, tak v íránské půjčovně nezinkasují.
Mám si tedy vzít s sebou cestovní šeky – i když jsou v Íránu neproměnitelné? České banky poslední dobou šekovou knížku k osobním účtům ani nenabízí… Mám ještě svoje jiné osobní šeky, ale účet je v Americe. A Írán kvůli právě americkému embargu má problém i s bankami v EU, tak mi ten osobní šek připadá taky na hlavu jim vystavovat. Nebo to inkasují proti nějakému subjektu v UAE či jiných svých „proxy“?!
Má někdo s těmi íránskými půjčovnami zkušenost?

Slavomír Horák
Pavel:

O potřebě eVisa Code nevím, vloni to fungovalo bez něho, vízum na letišti – dotazníky, fotky + 50 EUR, nic světoborného). Samozřejmě, jeho získání na místě by bylo lepší. Jenom v tomto případě upozorňuji, že pro Armény mohou platit úplně jiné podmínky než pro Čechy (vzájemné vztahy jsou na úplně jiné úrovni, Arméni jsou kamarádi, nepodporují sankce a podobné věci). Nicméně náhradní varianta letecké přepravy je vždycky možná. V Teheránu stojí za návštěvu především skvělá muzea (Historické, islámské, koberce, národní poklad atd.), ale chápu, že na krátkou návštěvu jsou zajímavější místa).
Pokud jde o automobil, tam bohužel opravdu nevím, autem jsem po Íránu nikdy nejezdil. Vím jenom, že chtějí Carnet de Passage, nějaké pojištění (v řádu 100 USD nebo něco podobného), zakoupení karty na benzín (ale možná se tomu dá vyhnout). Osobně bych si raději vzal taxíka s řidičem, nevyjde to o mnoho dráž. Jinak na některých destinacích (Teherán-Esfahán, Teherán-Jazd-Kermán, Teherán-Tabríz apod.) jsou docela výhodné a pohodlné noční vlaky (všude jsou lehátka, člověk se relativně pohodlně vyspí a ráno je o kus dále).
S šeky (a kartami) je v Íránu trochu problém. Občas lze vybrat na kartu, ale se šeky mají všichni špatné zkušenosti. Bohužel jsem měl vždycky hotovost a měnil ve směnárnách (ne vždy se dají najít, v Teheránu jsou na Firdausího třídě v centru). Nicméně není vyloučeno, že by někde šeky vzali, oni už si to umějí dostat, to zase jo.

Pavel
Slavomír Horák:

Slavomíre, děkuji moc za kompetentní a skvělé tipy! Ještě mám jako na zkušeného cestovatele jeden dotaz: Když jsem hledal reservace letenek (a vůbec plannery) letů v Íránu, většinou jsem na nic na obvyklých světových vyhledávačích nenarazil:-( Pak jsem objevil http://flug.idealo.de , které nabízí benchmarky na různé německé prodejce.
Ceny se mi zdají výborné: Např: Jerevan-Imam Khomeini R/T za pouhých 210 €/osobu. Nebo přelety uvnitř Íránu R/T okolo 100€. Platit lze dokonce neíránskými kreditkami (na rozdíl od dříve nalezených íránských reservačních serverů, které vyžadovaly jen kreditky íránské).
Máš s těmi německými internetovými prodejci nějaké zkušenosti, pls? Jsou doopravdy Němci on-line napojeni na íránské aerolinky? Mám to od nich koupit dopředu? Nebo raději počkat, až jak pořídím v Jerevanu? Trochu se bojím, abych pak nestál (sice s koupenou elektronickou letenkou z německého serveru), ale před vybookovaným íránským letadlem:-(

Slavomír Horák
Pavel:

Ahoj Pavle, bohužel podobnou zkušenost nemám. Pokud by EVN – IKA bylo s Armavii, tak bych se nebál, protože Ti mají rezervační systémy propojené se světovými.
Ty vnitrolety by se podle mých zkušeností daly sehnat i levněji v samotném IRN (Tabríz-Šíráz stála vloni cca 70 USD), většinou se pár mít najde i těsně před odletem, pokud nejsou nějaké svátky (což teď nebudou). Takže bych vzal letenku s Armavií (pokud to nejde zabukovat přímo na jejich strákách) a vnitrolety bych si zajistil v IRN. Není to takový problém, cestovek je po celém IRN dost a s trochou dobré vůle se domluvit dá (ale mně se to posuzuje špatně, protože se persky slušně domluvím).

Pavel

Ahoj Slavomíre, nakonec tedy přece jenom poletíme na 14 dnů s ArmaVií Jerevan-Tehran R/T. Bohužel, přistaneme cca 1,5 před půlnocí (a odletíme zase pak půl hodinu před půlnocí) a tak budeme do odletu v Íránu 15 dnů. Máme tedy čekat na letišti přes půlnoc, nežli si vyřídíme VUA? Aby nám nevyšlo 15 kalenářních dnů strávených v ˇIránu podle data… Nebo je to v poho … a oni to nebudou při odletu řešit?

V celém Jerevanu je ve vízech „UA“ v Íránu pro cizince zmatek. Většina cestovek to nedoporučuje. V Armavii nám ale tvrdili, že nás na palubu vezmou, protože víza UA v Tehranu dostaneme.

Na íránské ambasádě byli velmi milí, ale arménští partneři podlehli nedorozumění, protože diplomati byli ochotni nám promptně vystavit víza, jakmile dorazí povolení z Tehranu. A to je bez pozvání/cestovky neřešitelné – a my už neměli čas (nechtěli to riskovat) vyřizovat od prvopočátku. A třeba Írán už během pobytu v Arménii nestihnout:-(

Pokud vše dobře dopadne, dám sem ceny vnitrostátních letenek z cestovek v Íránu. Btw. na Írán jsme už asi aklimatizovaní, protože po Jerevanu a u Sevanu je aut s íránskými značkami skoro víc, nežli arménských (alespoň u Sevanu převyšují). Íránci prý obrovsky zbohatli a dávají i trojnásobná spropitná, nežli je účet v restauraci nebo hotelu. Přesto v některých jerevanských hotelích už mají „plot“, protože se prý chovají jako čuňata. Na vlastní oči jsme viděli jednu grupu uplatit personál v restauraci, který jim pouštěl bez ohledu na vlastní a další hosty jen a jen íránské šlágry na plné pecky a oni (muži i ženy) mezi obědvajícími hosty trsali kreace.

Trochu dost mi to připomnělo podobné manýry Rusů a Izraelců. Ale na tyhle Íránce neměli…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: