Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Ahoj chtěl jsem se zeptat zda je možné se z Puerta Ayacucha dostat lodí do Esmaraldy a pak dál do Platanalu.
Jestli tam jezdí nějaké dopravní lodě,nebo prostě jakým způsobem se tam nejlépe dostat.
Děkuji za informace.
Díky
a co z Ayacucha lodí do Guadalupe a pak do Cucuí a odtud na východ myslíš že to už je nadějnější?
Jinak ty máš s venezuelou nějaké přímé zkušenosti?
Budu rád za každou radu a tipy.
Děkuji Honza
Libor
Zkušenosti z Venezuely mám jen z turistických oblastí, tak jako většina z těch, co tam byli. Při googlování o té oblasti jsem narazil i na zmínku, že nějaká Češka chtěla navštívit svou dceru misionářku v té oblasti u Esmeraldy a nedostala povolení, alespoň ne hned, možná časem ho dostane.
Zkus si něco vygooglovat v angličtině nebo španělštině o možnosti dopravy. Já o tom víc nevím. Můj průvodce Footprint, který obvykle přehnané obavy neprojevuje, píše že malárie je rozšířená (prevalent) a že člověk nemá z P. Ayacucha cestovat sám. Mělo by se cestovat jen s průvodcem nebo místní cestovkou registrovanou v Asociaci, protože někteří nezávislí průvodci nemají povolení navštívit tu oblast.
Asi myslíš proplutí bifurkace Orinoka přes Brazo Casiquiare do Rio Negro. Pochybuju, že se to dá nízkonákladově na nějaké pravidelné lince. O pokusu o proplutí 2. bifurkace mezi nimi si přečti tady (s hlavní bifurkací je to ale nesrovnatelné): http://www.lideazeme.cz/clanek/do-bilych-mist-na-mape
Viděl jsem i dokument v TV z této expedice.
Guadalupe na mé mapě ani nemám (jiných 9 vesnic severně od Cucuí na té řece ale na mapě mám). Cucuí je už v Brazílii. To bys jako chtěl pak jet lodí do Manausu?
Navíc je to mnohem dál než jen do Esmeraldy, tak proč nadějnější? Nebo bys snad chtěl jet přímo na jih z P. Ayacucha do Cucuí po hraničních řekách? To bys musel přejet po zemi asi 30 km mezi vesnicemi Yavíta a Maroa, kde je na mapě vyznačená cesta. To ale je asi jen teoretická možnost nebo pro expedici zkušených s dobrými místními kontakty a s vyšším rozpočtem.
Všichni, kdo chcete jet do Venezuely a absolvovat tradiční výlety jako Orinoko, NP Canaima, Méridu, Jepp Safari – Isla Margarita, hraďte si tyto až na místě a to v bolívarech ! Kurz Bs je nyní na černém trhu (možno sledovat na stránkách dolar paralelo) kolem 60 Bs/dolar a vyjde to proti dolarům několikanásobně levněji. Před dvěma týdny jsme se vrátili a procestovali výše uvedená místa, úžasný závěr v Méridě a bohužel uvěřili p. Remsovi (Čech, který žije na Margaritě) a některé výlety mu uhradili v dolarech, jaké bylo překvapení,když v Polramaru (obch.centrum Sambio) jsme další výlety mohli hradit v Bs a rozdíly byly obrovské!! Vše si hraďte na místě..Venezuela je úžasná, užijete si to a nebudete muset šetřit :-). My byli rádi, že jsme na to přišli ještě včas. Mimochodem, hradit si v „cestovkách“ výlety a treky v dolarech , je dokonce protizákonné, doklad Vám stejně vydají v BS.
Libor
Olina:
Nám majitel cestovky v Santa Eleně de Uairén zajistil výměnu dolarů těsně před placením za výlet. Propad kurzu bolívaru k dolaru je letos velký, já měl letos koncem ledna a v první půlce února kurz kolem 18. Ceny se ale úměrně tomu s nějakým zpožděním také zvyšují.
honza
Olina:
Zlaté pravidlo: nevěřte Čechům, kteří žijí ve Venezuele – velmi často jsou to lidé, kteří se v Evropě skrývají před zákonem. O zkušenostech s nimi poví třeba google příp. některá starší vlákna v této diskuzi (nějaké příspěvky ohledně p. „Martina“, který je údajně trestně stíhaný podvodník, maže cenzura. Když už potřebujete něco zařizovat před odjezdem, tak např. v Sta. Elena existuje několik prověřených slušných cestovních agentur.
Jinak Venezuela je v totálním chaosu, nejezdil bych tam aktuálně raději vůbec. Například hranice s Kolumbií v Cúcuta teď překvapivě bez ohlášení zavřeli, lety do Evropy stojí přes 60.000 Kč, není dostatek základního zboží, atd.
Libor
honza:
Kamarád se 13.11. vrátil z Venezuely, kam přijel z Brazílie, a na jihovýchodě žádný chaos nebyl. Jen byly dlouhé fronty na benzín a naftu, ale to bývalo občas asi i dříve (začátkem letošního roku ale ne). Užil si NP Canaima včetně výletu k Salto Angel a strávil i 3 dny v Ciudad Bolívar. Pak přeletěl do Caracasu a rovnou domů. Olina to také procestovala v pohodě. Hranice u Cúcuty může být pro někoho problém. Pokud budou letenky stále drahé, moc lidí se tam nedostane.
kombai
Ahoj,
tohle téma mě dost zajímá, chceme do Venezuely, konkrétně na stolovky, na přelomu únor/březen a letenky jsou samozřejmě strašlivé. Uvažovali jsme se tam dostat přes Kolumbii nicméně pokud se zde píše, že přechod je zavřený, tak nám zbývá jen cesta z Brazílie. Dá se tam opravdu dostat z Brazilské strany od města Boa Vista? A nevíte náhodou jak by mohli cca vycházet vnitrostátní brazilské lety, pokud bychom se z Evropy dopravili do Ria a od tam do Boa Vista? Díky moc za každé info!
Libor
Ahoj, pokud bys jel jen na Roraimu a okolí, bude lepší letět do Manausu, i kdyby byl přechod z Cúcuty zase otevřený. Lety si najdi třeba přes skyscanner, který Tě přesměruje na nákup letenek. Já si takto kupoval českou kartou vnitrostátní let z Manausu přímo od TAM nebo jiný od Azul. Možná najdeš i zajímavý let přímo do Manausu přes USA, ale nezkoušel jsem to hledat. Z Manausu jezdí několik busů (většina v noci, kolem 100 BRL) do Boa Vista a z ní do pohraničního městečka Pacaraima jezdí levné taxi colectivo (cena může záviset na dostupnosti benzínu z Venezuely, který je tam téměř zdarma – asi 1 Kč za 30 l). Z hranic se jede 20 km do Santa Eleny kolektivním taxíkem asi za 1 USD na osobu. O víkendu je venezuelský úřad na hranici otevřený jen dopoledne, ale není problém jet do Santa Eleny a pak se další den vrátit pro razítko. Mohou kontrolovat očkování na žlutou zimnici (je to tam napsáno). Celá trasa je vyasfaltovaná. Vemte si USD v 50- a 100-dolarových bankovkách, je za ně lepší kurz. Raději dolary hotově i do Brazílie, protože letos byl problém s výběrem z bankomatů pro cizince. Bylo třeba hledat bankomat, který peníze vydá, ale možná už se to zlepšilo. Jako největší problém bych viděl nedostatek benzínu, pokud by fronty byly ne na hodiny ale dny.
Více o této trase do Manausu z mých zápisků:
Na hranice jsem dojel 11.2.2013, dostal razítko do pasu a ani nemusel platit výstupní poplatek, který se platí na letišti nebo při odjezdu do Kolumbie. Došel jsem asi 1 km na brazilský úřad, kde jsem dostal i brazilské razítko. O pár stovek metrů dál jsem si koupil lístek na noční autobus z Boa Vista do Manausu s tím, že 230 km do Boa Vista pojedu 7-místným autem Opel Zafira této firmy za cenu autobusu. To je možné díky cenám venezuelského benzínu, který se ani nemusí pašovat, protože hned na hranicích je benzínka s auty čekajícími ve 4 pruzích a prvních 150 km v Brazílii snad ani benzínka není. Auto jede často po kvalitní rovné silnici až kolem 140 km/h a je tak o 2 h. rychlejší než autobus, který jede jen 1 denně. Kolem je rovná savana s trávou i stromy a občas kopečky. Během 800 km do Manausu (11 h.) jsem přejel rovník, je to i označené, ale byla tma a spal jsem.
kombai
Libor:
Čau Libore,
díky moc za info, zařídíme se podle toho! 🙂 Jinak možná ještě dotaz co se týká výměny peněz, pokud bychom přijeli do Venezuely od Manausu, tak lze pak bez problému za solidní kurz měnit peníze v Santa Eleně? Jsem hodně skromný co se týká nákladů na cestování, ale kolik bude zhruba stačit na 3 týdenní pobyt si vzít v USD? Ubytko stačí úplně základní, jídlo na ulici, maximálně tak nějakého průvodce na Auyantepui + nějaké vstupy do parku.
Moc díky!
kombai
Libor:
Ahoj Libore,
díky za užitečné info 🙂 Na Auyantepui bychom k Salto Angel asi nešli, je to hodně daleko, Roraima nám připadá už opravdu hodně turistická a chceme spíše mít víc klidu než se potkávat se skupinkama z cestovek a užít si panenské přírody, kam se moc nechodí. Na Auyantepui by to mělo trvat s rezervou cca do 8 dní, chceme se dopravit do vesnice Kavak a tam si najmout nějakého indoša. Vařit bychom spíše chtěli na ohništi pokud by to bylo možné, alespoň na všech trecích kde jsme měli domorodce to šlo. Myslím, že takhle by to mohlo vyjít úplně nejlevněji a navíc bychom podpořili nějakého místního napřímo bez cestovek. Díky moc za rady Libore!
Libor
kombai:
Na Roraimě zas tak přeplněno není, skupiny lidí jsme potkávali jen na vyhlídkách a samozřejmě cestou k ní a od ní. Nenazýval bych to skupiny cestovek, ale spíš skupiny cestovatelů a dobrodružnějších turistů, kteří se do skupiny dají dohromady v Santa Eleně (já také). Počet lidí na Roraimě je limitovaný počtem a kapacitou skalních převisů (jinde se tam spát nesmí a ani moc nedá), hlídají to na začátku treku a v nejvyšší sezóně se tam i čekalo na povolení ke startu. Naopak do Kavaku létají na 1-denní výlety dovolenkáři z Isla Margarita. Ti ale jdou jen do blízkého kaňonu, můj průvodce doporučuje proto jít tam ráno.
Pokud by byly ceny letenek do Venezuely stále vysoké, moc lidí by tam nebylo, i když chartery velkých evropských CK na Isla Margarita jsou asi za stejné ceny jako dříve. Zkusil jsem si teď na sa.cz, kolik by to stálo v únoru a vyšlo mi z Vídně do Caracasu s Lufthansou za 26000 Kč, což je slušná cena. Jen je nepříjemný odlet brzo ráno z Caracasu, protože není moc bezpečné jet na letiště z Caracasu za tmy a hotely u letiště jsou asi velmi drahé (nevím jak rychle reagují na změnu kurzu). Caracasu je nejlepší se úplně vyhnout. Při letu do Caracasu by pak byl nejlepší odlet do Kavaku z Ciudad Bolívar. Do Manausu mi to přes Madrid a Miami ukázalo i 21500 Kč, jsou tam ale dlouhé prodlevy. Zkoušel jsem jen 1 termín, možná jsou ceny i nižší.
Ohledně vaření na ohni ber v úvahu, že půjdete od východu a východní strana je tam návětrná, takže bude na úpatí hory dost vlhko a možná i deštivo, i když na druhou stranu tam budete v nejsušší části roku – já měl u Roraimy v únoru ale deště dost (na výlet po řece k vodopádu byste asi neměli dost vody v řece a moc vody by nebylo ani v něm). Na vrchu bude asi jen pár keřů nejspíš vzácných druhů (na Roraimě jsou jen někde poblíž vyšších skal). To vám průvodce pálit nedovolí. Na hoře ale aspoň nejsou komáři a muchničky, dole je kouř z ohně vítaný kvůli nim.
Vždycky podpoříte někoho místního, tam nejsou žádné nadnárodní cestovky. Pro každou cestovku (kterou vlastní většinou běžný místní člověk) platí, že musí najmout indiánského průvodce a nosiče. Průvodce v Kavaku by měl stát asi 18 USD na den. Našel jsem si, že to trvá 3 dny nahoru. Nejdražší bude let malou cessnou (jinak se tam nedostanete, cena asi rychle následuje změnu kurzu bolívaru), což můžete asi už ze Santa Eleny. Salto Angel byste měli vidět z letadla při letu ze Santa Eleny, pokud nebude v mracích.
kombai
Libor:
Ahoj Libore,
díky za další info, v Caracasu se vůbec nechceme vyskytovat a vzhledem k tomu, že mám naprosto nové filmařské vybavení, tak bych o něj nechtěl přijít… Myslím, že nejlepší bude letět do Manausu, viděl jsem letenky za 19tis, možná se dají sehnat i levněji a pokud bych připočítal dopravu z Caracasu do Kavaku, tak cesta z Brazílie je jednoznačně levnější. Nějaký asi spíš tuhý líh sebou vezmu už z ČR na těch pár dní co budeme nahoře. Co se týká Roraimy tak věřím, že je nádherná, ale třeba můj kamarád tam byl letos dvakrát a říkal že lidí tam bylo cestou i na jeho vkus dost. Ještě mám jeden dotaz, bylo by něco, co by jsi kromě těchto známých věcí v Canaimě nebo někde poblíž ještě doporučil? Chci si udělat hezký dokument z cesty a zajímaly by mě pěkná místa, která nejsou moc frekventovaná či místní lidé.
Díky moc!
Libor
kombai:
Určitě nevynechej Quebrada de Jaspe, i když je hojně navštěvovaná. Je to tam moc krásné a navíc příjemná sprcha.
Kamarád jel na vodopád Aponwao (108 m, líbil se mu víc než Victoriiny vodopády), který se nachází u osady Iboribó. Tam požádáte Pemony aby vás tam dovezli lodí. Je tam také misie, kde se dá přespat. Oni jeli vlastními auty, nevím, jak se tam chcete pohybovat. Podle mě si musíte najmout auto s řidičem, což jde asi nejlépe přes cestovku. Nedaleko je i vodopád Torón, kam se dá dojet jen s dobrým teréňákem. Vodopádů je tam spousta, já ale nic dalšího nenavštívil.
kombai
Libor:
Ahoj,
super moc díky! 🙂 a ať se Ti daří!
Libor
Na výměnu peněz je z Venezuely Santa Elena nejlepší a je to také asi nejbezpečnější město. V centru na rohu vždy veksláci jsou. Já měnil i v jednom domku mezi hostelem a centrem a ještě jsem po výměně pár dolarů byl pozván na kafe a rohlík se sýrem. Není to nijak označené, oficiální směnárna by musela použít oficiální kurz 6,3 B/USD. Kamarád byl začátkem listopadu v Santa Eleně a kurz na černém trhu byl 48 bolívaru k USD, oproti 18 začátkem února. Teď je asi 62 viz tady včetně grafu: http://www.dolarparalelo.org/
Ceny ubytování a jídla tolik nerostou, takže to je teď velmi levné. Na ulici se ve Venezuele moc nejí, jsou tam levné restaurace, v Santa Eleně je i zastřešený trh se stánky s jídlem. Ceny jízdenek na autobusy rostou rychleji ale jsou levné. Ceny výletů se zpožděním následují kurz k dolaru a utratí se za ně poměrně dost, ale zase méně než jinde.
Na Auyantepui myslíš výlet k Salto Angel? Tento 3-denní výlet stojí včetně letenky z Ciudad Bolívar, cesty lodí, ubytování, jídla a průvodce od 260 USD (možná od 220 USD) na osobu (kamarád teď platil 190 EUR, zajistil si to v Santa Eleně, ale po internetu chtějí někteří i 350 EUR). Ve Venezuele se to platí v bolívarech nebo zajistí výměnu peněz. Na vrchol Auyantepui téměř nikdo nechodí, je to obtížný, místy horolezecký výstup, také dlouhý a drahý. Chodí se na Roraimu (možná by šlo i na sousední Kukenán, spíše neoficiálně a velmi draho). Roraima na 6 dní all inclusive vyšla v únoru na 260 USD. Varianta jen průvodce a doprava 128 USD na osobu u Turisticos Alvarez (min. 4 lidi, sídlí na autobusáku). Průvodce je povinný a doprava docela potřeba, protože od hlavní silnice je to na začátek treku daleko a na stop se spolehnout nedá. Plynovou bombu v Santa Eleně nemají, my si půjčili velký vařič (a hrnec) a koupili litry lihu. Pro cestu nahoru jsme si i najali 1 nosiče. Stany atd. jsme měli vlastní. Celková cena bude záležet na množství výletů a vývoji kurzu. Já jsem utratil za 3 týdny 580 USD (výlet jsem měl kromě Roraimy na Llanos z Méridy a byl jsem také na pobřeží, ubytování v levných hotelech na 1-lůžkovém pokoji, přejel jsem z Cúcuty do Brazílie).
Více jsem napsal třeba tady 6. a 12.3.: http://www.hedvabnastezka.cz/diskuse/jizni-amerika/venezuela-2/
Ahoj, asi jsi to četl a je to už starší, ale myslím, že se to pro cestování moc nezlepšilo:
http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/amerika/venezuela/3304-zvlastni-zprava-pro-hedvabnou-stezku-konec-yanomamu-v-povodi-orinoka/
Na to, co jsi psal, že tam chceš dělat v cestovatelské seznamce na HS, to moc dobře nevypadá.
Díky
a co z Ayacucha lodí do Guadalupe a pak do Cucuí a odtud na východ myslíš že to už je nadějnější?
Jinak ty máš s venezuelou nějaké přímé zkušenosti?
Budu rád za každou radu a tipy.
Děkuji Honza
Zkušenosti z Venezuely mám jen z turistických oblastí, tak jako většina z těch, co tam byli. Při googlování o té oblasti jsem narazil i na zmínku, že nějaká Češka chtěla navštívit svou dceru misionářku v té oblasti u Esmeraldy a nedostala povolení, alespoň ne hned, možná časem ho dostane.
Zkus si něco vygooglovat v angličtině nebo španělštině o možnosti dopravy. Já o tom víc nevím. Můj průvodce Footprint, který obvykle přehnané obavy neprojevuje, píše že malárie je rozšířená (prevalent) a že člověk nemá z P. Ayacucha cestovat sám. Mělo by se cestovat jen s průvodcem nebo místní cestovkou registrovanou v Asociaci, protože někteří nezávislí průvodci nemají povolení navštívit tu oblast.
Asi myslíš proplutí bifurkace Orinoka přes Brazo Casiquiare do Rio Negro. Pochybuju, že se to dá nízkonákladově na nějaké pravidelné lince. O pokusu o proplutí 2. bifurkace mezi nimi si přečti tady (s hlavní bifurkací je to ale nesrovnatelné):
http://www.lideazeme.cz/clanek/do-bilych-mist-na-mape
Viděl jsem i dokument v TV z této expedice.
Guadalupe na mé mapě ani nemám (jiných 9 vesnic severně od Cucuí na té řece ale na mapě mám). Cucuí je už v Brazílii. To bys jako chtěl pak jet lodí do Manausu?
Navíc je to mnohem dál než jen do Esmeraldy, tak proč nadějnější? Nebo bys snad chtěl jet přímo na jih z P. Ayacucha do Cucuí po hraničních řekách? To bys musel přejet po zemi asi 30 km mezi vesnicemi Yavíta a Maroa, kde je na mapě vyznačená cesta. To ale je asi jen teoretická možnost nebo pro expedici zkušených s dobrými místními kontakty a s vyšším rozpočtem.
Všichni, kdo chcete jet do Venezuely a absolvovat tradiční výlety jako Orinoko, NP Canaima, Méridu, Jepp Safari – Isla Margarita, hraďte si tyto až na místě a to v bolívarech ! Kurz Bs je nyní na černém trhu (možno sledovat na stránkách dolar paralelo) kolem 60 Bs/dolar a vyjde to proti dolarům několikanásobně levněji. Před dvěma týdny jsme se vrátili a procestovali výše uvedená místa, úžasný závěr v Méridě a bohužel uvěřili p. Remsovi (Čech, který žije na Margaritě) a některé výlety mu uhradili v dolarech, jaké bylo překvapení,když v Polramaru (obch.centrum Sambio) jsme další výlety mohli hradit v Bs a rozdíly byly obrovské!! Vše si hraďte na místě..Venezuela je úžasná, užijete si to a nebudete muset šetřit :-). My byli rádi, že jsme na to přišli ještě včas. Mimochodem, hradit si v „cestovkách“ výlety a treky v dolarech , je dokonce protizákonné, doklad Vám stejně vydají v BS.
Nám majitel cestovky v Santa Eleně de Uairén zajistil výměnu dolarů těsně před placením za výlet. Propad kurzu bolívaru k dolaru je letos velký, já měl letos koncem ledna a v první půlce února kurz kolem 18. Ceny se ale úměrně tomu s nějakým zpožděním také zvyšují.
Zlaté pravidlo: nevěřte Čechům, kteří žijí ve Venezuele – velmi často jsou to lidé, kteří se v Evropě skrývají před zákonem. O zkušenostech s nimi poví třeba google příp. některá starší vlákna v této diskuzi (nějaké příspěvky ohledně p. „Martina“, který je údajně trestně stíhaný podvodník, maže cenzura. Když už potřebujete něco zařizovat před odjezdem, tak např. v Sta. Elena existuje několik prověřených slušných cestovních agentur.
Jinak Venezuela je v totálním chaosu, nejezdil bych tam aktuálně raději vůbec. Například hranice s Kolumbií v Cúcuta teď překvapivě bez ohlášení zavřeli, lety do Evropy stojí přes 60.000 Kč, není dostatek základního zboží, atd.
Kamarád se 13.11. vrátil z Venezuely, kam přijel z Brazílie, a na jihovýchodě žádný chaos nebyl. Jen byly dlouhé fronty na benzín a naftu, ale to bývalo občas asi i dříve (začátkem letošního roku ale ne). Užil si NP Canaima včetně výletu k Salto Angel a strávil i 3 dny v Ciudad Bolívar. Pak přeletěl do Caracasu a rovnou domů. Olina to také procestovala v pohodě. Hranice u Cúcuty může být pro někoho problém. Pokud budou letenky stále drahé, moc lidí se tam nedostane.
Ahoj,
tohle téma mě dost zajímá, chceme do Venezuely, konkrétně na stolovky, na přelomu únor/březen a letenky jsou samozřejmě strašlivé. Uvažovali jsme se tam dostat přes Kolumbii nicméně pokud se zde píše, že přechod je zavřený, tak nám zbývá jen cesta z Brazílie. Dá se tam opravdu dostat z Brazilské strany od města Boa Vista? A nevíte náhodou jak by mohli cca vycházet vnitrostátní brazilské lety, pokud bychom se z Evropy dopravili do Ria a od tam do Boa Vista? Díky moc za každé info!
Ahoj, pokud bys jel jen na Roraimu a okolí, bude lepší letět do Manausu, i kdyby byl přechod z Cúcuty zase otevřený. Lety si najdi třeba přes skyscanner, který Tě přesměruje na nákup letenek. Já si takto kupoval českou kartou vnitrostátní let z Manausu přímo od TAM nebo jiný od Azul. Možná najdeš i zajímavý let přímo do Manausu přes USA, ale nezkoušel jsem to hledat. Z Manausu jezdí několik busů (většina v noci, kolem 100 BRL) do Boa Vista a z ní do pohraničního městečka Pacaraima jezdí levné taxi colectivo (cena může záviset na dostupnosti benzínu z Venezuely, který je tam téměř zdarma – asi 1 Kč za 30 l). Z hranic se jede 20 km do Santa Eleny kolektivním taxíkem asi za 1 USD na osobu. O víkendu je venezuelský úřad na hranici otevřený jen dopoledne, ale není problém jet do Santa Eleny a pak se další den vrátit pro razítko. Mohou kontrolovat očkování na žlutou zimnici (je to tam napsáno). Celá trasa je vyasfaltovaná. Vemte si USD v 50- a 100-dolarových bankovkách, je za ně lepší kurz. Raději dolary hotově i do Brazílie, protože letos byl problém s výběrem z bankomatů pro cizince. Bylo třeba hledat bankomat, který peníze vydá, ale možná už se to zlepšilo. Jako největší problém bych viděl nedostatek benzínu, pokud by fronty byly ne na hodiny ale dny.
Více o této trase do Manausu z mých zápisků:
Na hranice jsem dojel 11.2.2013, dostal razítko do pasu a ani nemusel platit výstupní poplatek, který se platí na letišti nebo při odjezdu do Kolumbie. Došel jsem asi 1 km na brazilský úřad, kde jsem dostal i brazilské razítko. O pár stovek metrů dál jsem si koupil lístek na noční autobus z Boa Vista do Manausu s tím, že 230 km do Boa Vista pojedu 7-místným autem Opel Zafira této firmy za cenu autobusu. To je možné díky cenám venezuelského benzínu, který se ani nemusí pašovat, protože hned na hranicích je benzínka s auty čekajícími ve 4 pruzích a prvních 150 km v Brazílii snad ani benzínka není. Auto jede často po kvalitní rovné silnici až kolem 140 km/h a je tak o 2 h. rychlejší než autobus, který jede jen 1 denně. Kolem je rovná savana s trávou i stromy a občas kopečky. Během 800 km do Manausu (11 h.) jsem přejel rovník, je to i označené, ale byla tma a spal jsem.
Čau Libore,
díky moc za info, zařídíme se podle toho! 🙂 Jinak možná ještě dotaz co se týká výměny peněz, pokud bychom přijeli do Venezuely od Manausu, tak lze pak bez problému za solidní kurz měnit peníze v Santa Eleně? Jsem hodně skromný co se týká nákladů na cestování, ale kolik bude zhruba stačit na 3 týdenní pobyt si vzít v USD? Ubytko stačí úplně základní, jídlo na ulici, maximálně tak nějakého průvodce na Auyantepui + nějaké vstupy do parku.
Moc díky!
Ahoj Libore,
díky za užitečné info 🙂 Na Auyantepui bychom k Salto Angel asi nešli, je to hodně daleko, Roraima nám připadá už opravdu hodně turistická a chceme spíše mít víc klidu než se potkávat se skupinkama z cestovek a užít si panenské přírody, kam se moc nechodí. Na Auyantepui by to mělo trvat s rezervou cca do 8 dní, chceme se dopravit do vesnice Kavak a tam si najmout nějakého indoša. Vařit bychom spíše chtěli na ohništi pokud by to bylo možné, alespoň na všech trecích kde jsme měli domorodce to šlo. Myslím, že takhle by to mohlo vyjít úplně nejlevněji a navíc bychom podpořili nějakého místního napřímo bez cestovek. Díky moc za rady Libore!
Na Roraimě zas tak přeplněno není, skupiny lidí jsme potkávali jen na vyhlídkách a samozřejmě cestou k ní a od ní. Nenazýval bych to skupiny cestovek, ale spíš skupiny cestovatelů a dobrodružnějších turistů, kteří se do skupiny dají dohromady v Santa Eleně (já také). Počet lidí na Roraimě je limitovaný počtem a kapacitou skalních převisů (jinde se tam spát nesmí a ani moc nedá), hlídají to na začátku treku a v nejvyšší sezóně se tam i čekalo na povolení ke startu. Naopak do Kavaku létají na 1-denní výlety dovolenkáři z Isla Margarita. Ti ale jdou jen do blízkého kaňonu, můj průvodce doporučuje proto jít tam ráno.
Pokud by byly ceny letenek do Venezuely stále vysoké, moc lidí by tam nebylo, i když chartery velkých evropských CK na Isla Margarita jsou asi za stejné ceny jako dříve. Zkusil jsem si teď na sa.cz, kolik by to stálo v únoru a vyšlo mi z Vídně do Caracasu s Lufthansou za 26000 Kč, což je slušná cena. Jen je nepříjemný odlet brzo ráno z Caracasu, protože není moc bezpečné jet na letiště z Caracasu za tmy a hotely u letiště jsou asi velmi drahé (nevím jak rychle reagují na změnu kurzu). Caracasu je nejlepší se úplně vyhnout. Při letu do Caracasu by pak byl nejlepší odlet do Kavaku z Ciudad Bolívar. Do Manausu mi to přes Madrid a Miami ukázalo i 21500 Kč, jsou tam ale dlouhé prodlevy. Zkoušel jsem jen 1 termín, možná jsou ceny i nižší.
Ohledně vaření na ohni ber v úvahu, že půjdete od východu a východní strana je tam návětrná, takže bude na úpatí hory dost vlhko a možná i deštivo, i když na druhou stranu tam budete v nejsušší části roku – já měl u Roraimy v únoru ale deště dost (na výlet po řece k vodopádu byste asi neměli dost vody v řece a moc vody by nebylo ani v něm). Na vrchu bude asi jen pár keřů nejspíš vzácných druhů (na Roraimě jsou jen někde poblíž vyšších skal). To vám průvodce pálit nedovolí. Na hoře ale aspoň nejsou komáři a muchničky, dole je kouř z ohně vítaný kvůli nim.
Vždycky podpoříte někoho místního, tam nejsou žádné nadnárodní cestovky. Pro každou cestovku (kterou vlastní většinou běžný místní člověk) platí, že musí najmout indiánského průvodce a nosiče. Průvodce v Kavaku by měl stát asi 18 USD na den. Našel jsem si, že to trvá 3 dny nahoru. Nejdražší bude let malou cessnou (jinak se tam nedostanete, cena asi rychle následuje změnu kurzu bolívaru), což můžete asi už ze Santa Eleny. Salto Angel byste měli vidět z letadla při letu ze Santa Eleny, pokud nebude v mracích.
Ahoj Libore,
díky za další info, v Caracasu se vůbec nechceme vyskytovat a vzhledem k tomu, že mám naprosto nové filmařské vybavení, tak bych o něj nechtěl přijít… Myslím, že nejlepší bude letět do Manausu, viděl jsem letenky za 19tis, možná se dají sehnat i levněji a pokud bych připočítal dopravu z Caracasu do Kavaku, tak cesta z Brazílie je jednoznačně levnější. Nějaký asi spíš tuhý líh sebou vezmu už z ČR na těch pár dní co budeme nahoře. Co se týká Roraimy tak věřím, že je nádherná, ale třeba můj kamarád tam byl letos dvakrát a říkal že lidí tam bylo cestou i na jeho vkus dost. Ještě mám jeden dotaz, bylo by něco, co by jsi kromě těchto známých věcí v Canaimě nebo někde poblíž ještě doporučil? Chci si udělat hezký dokument z cesty a zajímaly by mě pěkná místa, která nejsou moc frekventovaná či místní lidé.
Díky moc!
Určitě nevynechej Quebrada de Jaspe, i když je hojně navštěvovaná. Je to tam moc krásné a navíc příjemná sprcha.
Kamarád jel na vodopád Aponwao (108 m, líbil se mu víc než Victoriiny vodopády), který se nachází u osady Iboribó. Tam požádáte Pemony aby vás tam dovezli lodí. Je tam také misie, kde se dá přespat. Oni jeli vlastními auty, nevím, jak se tam chcete pohybovat. Podle mě si musíte najmout auto s řidičem, což jde asi nejlépe přes cestovku. Nedaleko je i vodopád Torón, kam se dá dojet jen s dobrým teréňákem. Vodopádů je tam spousta, já ale nic dalšího nenavštívil.
Ahoj,
super moc díky! 🙂 a ať se Ti daří!
Na výměnu peněz je z Venezuely Santa Elena nejlepší a je to také asi nejbezpečnější město. V centru na rohu vždy veksláci jsou. Já měnil i v jednom domku mezi hostelem a centrem a ještě jsem po výměně pár dolarů byl pozván na kafe a rohlík se sýrem. Není to nijak označené, oficiální směnárna by musela použít oficiální kurz 6,3 B/USD. Kamarád byl začátkem listopadu v Santa Eleně a kurz na černém trhu byl 48 bolívaru k USD, oproti 18 začátkem února. Teď je asi 62 viz tady včetně grafu: http://www.dolarparalelo.org/
Ceny ubytování a jídla tolik nerostou, takže to je teď velmi levné. Na ulici se ve Venezuele moc nejí, jsou tam levné restaurace, v Santa Eleně je i zastřešený trh se stánky s jídlem. Ceny jízdenek na autobusy rostou rychleji ale jsou levné. Ceny výletů se zpožděním následují kurz k dolaru a utratí se za ně poměrně dost, ale zase méně než jinde.
Na Auyantepui myslíš výlet k Salto Angel? Tento 3-denní výlet stojí včetně letenky z Ciudad Bolívar, cesty lodí, ubytování, jídla a průvodce od 260 USD (možná od 220 USD) na osobu (kamarád teď platil 190 EUR, zajistil si to v Santa Eleně, ale po internetu chtějí někteří i 350 EUR). Ve Venezuele se to platí v bolívarech nebo zajistí výměnu peněz. Na vrchol Auyantepui téměř nikdo nechodí, je to obtížný, místy horolezecký výstup, také dlouhý a drahý. Chodí se na Roraimu (možná by šlo i na sousední Kukenán, spíše neoficiálně a velmi draho). Roraima na 6 dní all inclusive vyšla v únoru na 260 USD. Varianta jen průvodce a doprava 128 USD na osobu u Turisticos Alvarez (min. 4 lidi, sídlí na autobusáku). Průvodce je povinný a doprava docela potřeba, protože od hlavní silnice je to na začátek treku daleko a na stop se spolehnout nedá. Plynovou bombu v Santa Eleně nemají, my si půjčili velký vařič (a hrnec) a koupili litry lihu. Pro cestu nahoru jsme si i najali 1 nosiče. Stany atd. jsme měli vlastní. Celková cena bude záležet na množství výletů a vývoji kurzu. Já jsem utratil za 3 týdny 580 USD (výlet jsem měl kromě Roraimy na Llanos z Méridy a byl jsem také na pobřeží, ubytování v levných hotelech na 1-lůžkovém pokoji, přejel jsem z Cúcuty do Brazílie).
Více jsem napsal třeba tady 6. a 12.3.:
http://www.hedvabnastezka.cz/diskuse/jizni-amerika/venezuela-2/
Ahoj všichni v září letim zpátky do venezuely,někdo kdo má společnou cestu?
Ja určitě budu mít společnou cestu ale září je moc pozdě:(
Niekto kto sa bude vyskytovat vo Venezuele po Velkej noci (20.4. – 30.4.)?
Tip měsíce: Mexiko
Olinalá: poklad na konci světa
Playa del Carmen
Kolonizační města a zběsilá pravidla mexického silničního provozu
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Bukurešť – pod ochranou Drákuly
ROZHOVOR: Víťa Dostál o Panamericaně, aneb z Aljašky do Ohňové země na kole
ROZHOVOR: S odvahou za dobrodružstvím
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.