Volná diskuse

pojištění fotoaparátu na cestách – ??

Lenka

Ráda bych se zeptala cestovatelů – fotografů, jak si zajišťují fotografické "nádobíčko" na cestách proti ztrátě-odcizení. Potřebovala bych si pojistit foťák, ale žádná z pojišťoven mi není schopna pomoci.

Zkušenosti čtenářů

Vojta

Fotoaparát Ti nikdo nepojistí, ale některé cestovní pojištění zahrnují i pojištění zavazadel a mezi ně fotooaparát patří. Pokud máš ale hodně drahý foťák, tak o žádném pojištění nevím.

george
Vojta:

Pojištění proti krádeži a ztrátě na cestách u kamer a fotoaparátů neexistuje. Existuje pouze v případě tzv. protokolárně zaznamenaného loupežného přepadení, takže ztráta, či krádež se jím musí stát. I zde jsou však horní limity plnění, takže je nutno hledat dobrou cestovní pojišťovnu. Je to ale dost drahé, takže se vyplatí při jízdě více zeměmi zvažovat ty z hlediska krádeže bezpečné (např.Jordánsko, Sýrie, Irán) a ty nebezpečné (např. Itálie, Španělsko, Francie) a platit po etapách.

alice in wonderland

Lenko, kampak se chystáš?

Před cestami do rozvojových zemí taky není na škodu foťák oblepit třeba bílou papírovou lékařskou páskou, tu trochu ušmudlat, přelepit značku a typ foťáku, nějak "pocuchat" a ušmudlat brašnu na foťák… Aby foťák vypadal staře a všem, kdo se budou zajímat taky říkat, že je starý, poruchový, a že stál pár dolarů. To ze zkušenosti odradí spoustu nenechavých zvědavců.

No a pak samozřejmě nesundávat foťák z ramene nebo krku, nenechávat ve stanu nebo hotelovém pokoji (ani zamčeném) jen tak a zbytečně ho neukazovat v místech, kde je vysoká kriminalita (pokud nejedeš fotit třeba gangstery v akci :-)).

Třeba v Tanzánii nám vyprávěli, že se dají "sehnat" nejnovější digitální zrcadlovky. Stačí správnému člověku ukázat obrázek foťáku, značku a typ. No a potom se stane, že nedbalý turista na pláži u moře zjistí, že mu v tašce chybí přesně ten foťák, který si někdo jiný na druhé části Tanzánie objednal…

Olda

Doporučuji pouzdro foťáku přebalit nějakým hadrem a ono se to za pár dnů ušmudlá a potom nikdo neuvěří, že v tomto ušmudlaném obalu se skrývá kamera:))) Vřele doporučuji. Je to vyzkoušené…O.

alice in wonderland
Olda:

Oldo, je to super nápad. Sama tak foťák taky nosím…

Ale na gangstery v JAR si někdo tak snadno nepřijde. Přesně věděli, že v té ušmudlané brašně je zrcadlovka (aniž bych jí v Johannesburgu kdykoliv stihla z ní vyndat) a šli po ní. No… a dostali jí.

Čert vem foťák a prachy. Kdo měl jednou nůž na krku a partu dvaceti gangsterů v Hillbrow kolem sebe, ten je rád, že přežil, třeba s řadou stehů po zaraženém noži do stehna.

Nicméně koupila jsem novou zrcadlovku a roztrhanou hadrovou tašku přes regulérní brašnu používám dál. Vyrazil mi dech domorodec v horách v Mozambiku, který se mi se zářícíma očkama naprosto vážně sděloval, že tu ušmudlanou tašku, co nikdy nesundávám z ramene určitě musím mít plnou dolarů…

Ilona

Tak pribeh alice je fakt exemplarni! Ja mam rozhodne prelepene vsechny napisy na fotaku cernou lepici paskou a protoze fotak sam je cerny, vypada to, jako by tam zadne nikdy nebyly… Moznost pojisteni jsem taky zjistovala, bylo mi zdeleno nasledujici: aby mi byla castka vyplacena, musim dolozit, ze fotak ukradli ze zamceneho auta, ktere bylo zaparkovane na regulernim hlidanem parkovisti. Takze ne, ze to auto jen tak nekde nechate a nekdo ho vykrade…. A uz vubec ne, kdyz si vy blbec nechate fotak v hotelovem pokoji nebo kdyz vas prepadnou.
Nicmene ja jsem se svym Nikonem, ktery rozhodne neni tak maly, ze by ho nekdo prehledl, procestovala velkou cast Tanzanie (casto stopem). Taky jsem na ruznych zajimavych mistech (trznice) menila objektivy… A kdyz na to vsechno jeste nasadim blesk a blesknu, vedi o me vsichni:) No mela jsem stesti… I kdyz jak se to vezme, mam totiz spoustu adres na ktere mam fotky poslat a to se asi nedoplatim:)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: