Volná diskuse

Kuba, praktické zkušenosti

Jakub Jakubík

Chtěl bych se zeptat všech, co mají zkušenost z Kuby:

1. Jaká měna (cash) je na Kubě výhodnější (pro platbu), lépe směnitelná, zkrátka praktičtější – euro nebo am. dolar?

2. Existuje na Kubě dvojí kurs? Dá měnit na černým trhu? Pokud ano, jaké jsou zhruba rozdíly oproti oficiálnímu kurzu, případně jaká rizika to – mimo okradení – nese?

3. Kolik stojí (průměrně) jedna noc v soukromém domě? Slyšel jsem, že se dá bydlet u lidí, v jejich domě.

Ocením komentáře k věci, od lidí, co na Kubě skutečně byli. Díky.

Zkušenosti čtenářů

Karel Wolf

Ahoj Jakube, vratili jsme se pred tydnem a Kuba se nam moc libila.

1/ vyhodnejsi pro smenu jsou EURa … vem si jich hodne. Vem si s sebou take cesky ridicsky prukaz, pri pujceni auta (cca 1000 Kc na den) nebo motorky 4(450 Kc na den) ho po Tobe budou nemilosrdne chtit. Penize si vymen hned na letisti, klidne i vetsi obnos na prvni tyden. Vsechno je statni, tak se predpokladaji temer stejne kurzy jak na letisti, tak ve meste.

2/ Cerny trh neexistuje. Na ulici se menit nesmi. Policie ciha na kazdem kroku, takze je na Kube velmi bezpecno i v noci.

3/ Soukrome domy jsou "casa particular" a pokoj stoji v prumeru 15-20 CUC (peso convertible, cca x 18Kc). Pokud budes sam, tak budes muset umet spanelsky abys to usmlouval na 10 CUC za pokoj.

Preji hodne stesti,
Karel WOLF
http://www.setkanicestovatelu.

Jakub Jakubík
Karel Wolf:

Díky Karle. Můžu mít ještě pár otázek a využít tvých aktuálních informací, prosím?

1. Může si cizinec koupit kubánské peso (ne to konvertibilní)?

2. Je možné "nakupovat" služby, věci, ubytování za kubánské peso, prostě za lokální měnu? Umím plynně španělsky, to by nebyl problém, ale nebude problém, že je to nějak zakázané?

Karel Wolf
Jakub Jakubík:

Ahoj Jakube, konvertibilni pesos si muzes vymenit za pesos nacional v pomeru 1:25, to neni problem a pak s nimi platit vetsinou jen za kubanske jidlo. To je nejvetsi sranda, pak treba velkou nahodou narazis na neturistickou (tedy kubanskou) restauraci a das si rejzi s masem a zaplatis asi 12 pesos nacional, tedy asi 10 Kc. Veci si za pesos nacional asi zadne nekoupis, jenom to jidlo a ovoce, ale jak jsem jich za cely mesic cestovani utratil velkou radku (urcite pres tisic pro dve osoby na 3 tydny). Takze si to dokazes predstavit, furt jsme hledali kubanske jednoduche restaurace, abychom s nimi mohli zaplatit. Byla to takova hra. Ubytovani se plati v CUC.

Hodne stesti, Karel

Jakub Jakubík
Karel Wolf:

Ještě jednou děkuji. 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: