HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Severní Evropa

Kodaň – Christiania

Maruška

Moc zdravím!
Chtěla bych se zeptat, jestli jste někdo navštívil kodaňskou Christianii? Ráda bych o ní napsala svoji diplomovou práci a popř. se tam i vydala. Proto bych o ní ráda s někým, kdo ji zažil nebo k ní má jakýkoli ať kladný či záporný vztah, popovídala 🙂 Za jakýkoli zajímavý odkaz, či tip na knihu, www nebo cokoli budu moc ráda!
Mockrát děkuju za každou reakci 🙂 M.

Zkušenosti čtenářů

Honza

Ahoj,
byl jsem tam loni touhle dobou, hodne jsem to tam prochazel, dokonce i s mistni pruvodkyni, ktera tam zna spoustu lidi. Fotek moc nemam, protoze to tam nemaji radi. Tak se kdyztak ozvi. H.

Ivo

Byl jsem tam loni na skok a jako volnomyšlenkáři se mi tam moc líbilo. Klidná, nenásilná atmosféra, silný vliv umění… Jej, chtěl bych něco takového i u nás. Tvá práce by mě zajímala:)

Jirka

Ahoj,nevím zda je tvůj dotaz ještě aktuální. Nicméně: já byl v Kodani v létě 2008 tři týdny na dobrovolnickém projektu. Byl to vlastně takový příměstský tábor pro děti imigrantů. v rámci volnočasových aktivit jsme strávili 1 den v Christianii. Jako příznivci východních filozofií se mi tam líbilo. Nemusím přehnaný konzum v „americkém“ stylu a taky proto je mi Christiania sympatická. Viz ono werichovské, možná utopické „… až si začnou lidi vládnout sami“ (Pekařův císař). Hezký sen…
V roce 2009 byl v nabídce dobrovolnický workcamp přímo v Christianii, ale nechtěl jsem jet 2 roky po sobě do stejného města. Zkus mrknout na http://www.inexsda.cz nebo jinou dobrovolnickou organizaci. Projekty jsou vypisovány po celý rok, letních je ale nejvíc (INEX zveřejňuje nabídku v březnu). Tvoje práce by mě taky zajímala.
Jirka

Vordingborg
Jirka:

Zdravím,návštěva Christianie opravdu stojí za to,člověk pochopí,že lidé mohou žít i jinak,než v přehnaném televizním a internetovém superkonzumu,Moc jim držím palce,mají můj obdiv,ať mají dostatek sil odolat jistě hroznému tlaku nenasytných developerů a sociálních inženýrů.Bylo by od dánské vlády moudré nelikvidovat tuto zvláštní svobodnou enklávu alternativního životního stylu,no uvidí se do budoucna jak to dopadne.

bohuslan
Vordingborg:

Dost info se dá najít taky na http://www.cphpost.dk kam se do vyhledavače zadá Christiania.Vyjedou všechny možné články v angličtině o této komunitě.

kraakpand
bohuslan:

Pryč s Piou Kjaersgaard
Pryč s dánskou lidovou stranou
Pryč s kryptopravičáky

Madmonarchist
kraakpand:

Ať žije královna Margarethe II.
Ať žije královna Beatrix I.
Ať žije král Carl Gustav XVI.
Ať žije král Harald V.

Pryč s republikánským prezidentsakým pletichařením

jelling
Madmonarchist:

Vzdávám hold a úctu osvíceným,vzdělaným,kultivovaným a důstojným skandinávským panovníkům,Dánské Královně Margrethe II.,Švédskému Králi Karlu Gustavovi XVI.,Norskému králi Haraldovi V.

**Věru to mají skandinávci lepší s hlavami států a ne jako my s tím prezidentským intrikánem,šaškem,utajeným xenofobem a kradařem propisek.

Aldrig
jelling:

Ahoj,nevíte jesli také ve Švédsku neexistují ještě nějaké menší komunity či squaty pohodových alternativních lidí?Dříve v 60-70.letech se s tím právě v severských zemích a Holandsku hodně začínalo a věřím,že na rozdíl od nás,kde naprostá většina propadla konzumu,byznysu,všeobecné lhostejnosti a cynismu,tam v těch zemích je občanská společnost na velice dobré úrovni a určitě je tam i prostor pro lidi,chtějící žít různými alternativními směry.
Díky za tipy na konkrétní místa.
Pavel

malin
Aldrig:

Ve Stockholmu by snad měla fungovat alternativní komuna Tillsammans

Pavel
malin:

Tillsammans?to je snad film o komunitě ve Stockholmu 1975,to asi už reálně neexistuje

Václav
Madmonarchist:

Velmi potěšující příspěvěk.Ano, je to tak! http://www.zrusmeprezidenty.cz

Malin
bohuslan:

Jsou dvojí stránky a to http://www.christiania.org
a http://www.christianiaooo.dk , taky existuje http://www.christiania.dk a to jsou spíš noviny.

Komunity ve Švédsku http://www.angsviksgarden.se
http://www.sockenstugankollektiv.nu

Ivana
Malin:

Nevíte někdo,jestli se dá ubytovat přímo v Christianii?
Ivana

Jarda
Ivana:

Ivano,zkus projít stránky http://www.christianiaooo.dk a přes odkazy napsat email do některých aktivit,je to různé a většinou ti někdo odpoví,já před lety bydlel u chlapíka v bytečku přes spolek Tibetfriends Christiania a zdarma a ještě mi ukázali celou komunitu.

Petr
bohuslan:

Ahoj,při nedávné cestě ze Švédska přes Kodaň jsem se stavil v Christianii a zrovna tam slavili nějakou dobrou událost asi dohodu se státem,jak jsem snad pochopil.Bylo to tam příjemné,pohodové a poklidné,navzdory dešti a taky tam bylo málo turistů.Až na pár podivných ale neškodných existencí pohodový lidičkové(To v centru Kodaně brzo ráno je plno bezdomovců,agresivních opilců a feťáků,dost nepříjemný).Bylo tam divadlo,dětský hry,průvod,živá muzika,na Pusher street v tzv.omezené green zone stále volně prodejný hašiš a marihuana na stáncích(nesmí se tam fotit),najedl jsem se dobře ve veganské jídelně s pohodovou domáckou atmosférou Morgenstedet a v ulici u Christianie mají bufet s dánskými SMORREBROD jeden kousek za 10,-
tentokrát poklidná Christiania předstihla jinak pěknou ale nyní hrotně rozkopanou a zaneřáděnou Kodaň.

Martin
Petr:

Minulý víkend jsem navštívil Christianii,zrovna slavila 41.narozeniny,bylo to tam skvělé,výborná muzika,workshopy,výstavy,divadlo,akce pro rodiny s dětmi,pohodová atmosféra alternativního životního stylu bez aut,konzumu,reklam a otravného byznysu.Takový domácký trh,jarmark lidské činnosti z radosti a přesvědčení.Doporučuji.

Jeddah
Martin:

Tak to vypadá že dánská středolevá koalice možná povolí určitý stupeň tolerance při prodeji hašiše,marihuany a konopných produktů,a to nejen v Christianii

Rasta
Jeddah:

Dá se v Christianii někde pohodově přespávat?

hb
Rasta:

asi te nechaji venku bez problemu, pripadne kdekoliv v parku v kodani neni problem (pokud neprsi).
jeste je treba neznale upozornit, ze christianii uz davno nevladnou hippies, ale mafiani z motogangu, kteri se pred nekolika lety se zbranema zmocnili velkych businessu na hlavni ulici. takze nez si tam neco koupite, tak dvakrat rozmyslet…

Lars
hb:

No jo už to není co bývalo,starší generace hippies se převážně už odstěhovala z Christianie do klidnějších míst a po komunitě se dneska potlouká hodně přistěhovaleckejch živlů,bezdomovců,alkoholiků a vyšinutých lidí.

mer
hb:

Dánsko včetně Christianie je už čím dál víc zaplavováno imigranty z třetích zemí

Bobby
mer:

Christiania byla teď cca 2-3 týdny na protest zavřená a místní aktivity se omezily,důvodem je asi stále nevyjasněný status komunity do budoucna

Alia
Bobby:

No jsou tam určité problémy s přistěhovaleckými drogovými gangy

Lele
Rasta:

Myslim, žeChristianiaztratila to, co měla, teď je to bašta pseudoalternativní kultury, která pro mě byla trochu zamrzlá….Večerní přednášky a večírky jsou možná jedinou výjimkou.

Aleš
Lele:

No spíš je to dneska taková oblíbená turistická atrakce

Rainbow tribal
Lele:

Ale trochu té staré dobré alternativy a hippie stylu tam přeci jen zůstalo

Rainbow tribal:

jen málo,spíš je to už ghetto

Pavel
Rainbow tribal:

Nedávno tam masivně opět zasahovala kodaňská policie a snad už tam dokonce nad Pusher street instalovala policejní kamery – jó už z ráje hippies toho moc nezůstalo

Marčéla
Lele:

Pro Lele : Podařilo se Vám tam v Christianii přímo u někoho bivakovat ??

Jirka

Ahoj,je to vskutku zajímavé místo,donedávna skutečná svobodná enkláva s vlastní samosprávou a místními pravidly.Christiania si prošla od r.1971 kdy vznikla mnohými peripetiemi,problémy s drogami a násilím,neustálými tlaky ze strany developerů a lobbistů na její likvidaci.Já tam byl dvakrát,naposledy v r.2001 a to tam tehdy byla skutečně dobrá,přátelská a svobodomyslná atmosféra.Nedávno se mnohé změnilo,když se uzavřela dohoda o legalizaci odkoupení pozemků do vlastnictví obyvatel komuny a sjednocení právních norem s dánskými a evropskými,čili zřejmě už to nemá status svobodného města,ale alespoň to nezničili buldozery.Snad to tedy má naději na přežití.Doporučuji jejich stránky http://www.christiania.org

docela zajímavý minidokument o Christiánii
https://www.youtube.com/watch?v=XuEHAUk18h4

Darja

Díky za zajímavý dokument, opravdu zvláštní ministáteček.

merkeland

Christiania už je taky docela plná imigrantů a pořád jsou tam policejní razie

Frankie

Byl jsem tam cca před rokem a moc bezpečně jsem se necítil, zákaz focení jsem raději respektoval vyjma fota u jedné z hlavních bran.

Audries

Přesně jako Frankie, já tam byl letos v září kolem té jejich oslavy založení a moc bezpečné mi to tam nepřišlo, všude policajti, 2x denně razie se zatýkáním prý dealerů, slzný plyn, zápalné lahve, rvačky – a docela dost bezdomovců,opilců a vyšinutých jedinců – možná už tamn ti staří dobří hippíci ani nežijí, nebo se někde ukrývají.

Alan

Mapa Christiánie s popisem míst :
http://www.christiania.org/guide/

Karel

Navštívil jsem krátce letos v únoru tuto ,,komunitu,, a musím říct, že to tam byl samý imigrant zachumlaný v dekách, mnoho zřejmě bezdomovců – na třech placech vyvářeli nějaké polévky a další jídlo pro chudé, jinde bylo dost žebráků a na pusher street bylo cítit napětí z blízké přítomnosti zásahové policie na prinsessegade (antony, vodní děla, zakuklenci s kvéry), takže travka a haš se porodávali pokradmu a potajmo.Trochu víc než smutná realita hippies státečku.

Irena

Nějak nefungují odkazy ani webové stránky směrem k fristadu Christianie.

Bjorn

Ireno, už to funguje normálně http://www.christiania.org a jsou tam denní inforrmace o akcích, festivalech, koncertech a odkazy na obchody, jídelny atd.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: